W 2022 r. do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęły łącznie 6762 pisma. Rok wcześniej było ich 7 tys. Liczniejsze skargi na zachowania sędziów widać z kolei u prezesów największych sądów w kraju. Zmienia się katalog zarzutów. Rzadziej obywatele skarżą się na opieszałość, a częściej na bezstronność sędziów czy ich zachowanie w salach rozpraw.
Zły arbiter w sali
– Rzeczywiście liczba skarg na zachowanie sędziów w salach rozpraw jest coraz większa – mówi „Rz” Rafał Terlecki, prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku. Choć zastrzega, że większość jest niezasadna.
Na co skarżą się obywatele?
Czytaj więcej
Posiadane przez Ministra Sprawiedliwości instrumenty nadzoru administracyjnego nie są narzędziem wystarczającym do poprawy i utrzymania sprawności postępowania - brzmi odpowiedź resortu dla rzecznika praw obywatelskich w sprawie długiego czasu trwania postępowania przed sądami.
– Mieliśmy np. ostatnio skargę na niewłaściwe zachowanie sędziego podczas przesłuchania świadka. Wystarczyło odtworzyć zapis wideo i sprawa się wyjaśniła. Sąd był stanowczy, ale tylko po to, by zdyscyplinować świadka do konkretnej odpowiedzi na pytania – tłumaczy prezes Rafał Terlecki.