Resort Ziobry: nagrywania przesłuchań nie będzie

Wprowadzenie obligatoryjnego nagrywania każdego przesłuchania, przy założeniu, że obraz i dźwięk będzie odtwarzany na rozprawie, prowadziłoby do przedłużania postępowań – uważa Ministerstwo Sprawiedliwości, które odpowiedziało Rzecznikowi Praw Obywatelskich na postulat nagrywania wyjaśnień, zeznań, rozpraw, by zmniejszyć ryzyko naruszania praw osób przesłuchiwanych.

Publikacja: 11.07.2022 12:10

Resort Ziobry: nagrywania przesłuchań nie będzie

Foto: Adobe Stock

dgk

Możliwość nagrywania jest przewidziana w art. 147 § 1 Kodeksu postępowania karnego, a przypadki bezwzględnie obligatoryjnego nagrywania wskazuje art. 147 § 2 i 2a k.p.k. Kodeks wskazuje także przypadek względnej obligatoryjności sporządzenia nagrania z art. 147 § 2b k.p.k.

RPO: prawa procesowe wzmocnione obrazem i dźwiękiem

Od 2017 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał się kilkakrotnie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o rozważenie poszerzenia obowiązku nagrywania toku czynności protokołowanych w postępowaniu karnym (w tym rozpraw i posiedzeń). Wskazywał m.in., że wprowadzenie obligatoryjności nagrywania umożliwiałoby odtworzenie pełnych wypowiedzi świadków i innych dowodów na dalszym etapie postępowania karnego, gdyby zaistniała taka potrzeba. Pozwoliłoby to na ograniczenie ryzyka naruszania praw procesowych osób przesłuchiwanych (zwłaszcza występujących bez obrońcy), w tym poprzez znaczne ograniczenie możliwości wywierania na nie niedozwolonego wpływu. Wyższy byłby też poziom ochrony policjantów czy prokuratorów przed pomówieniami o nadużycie uprawnień lub niedochowanie obowiązków.

Z kolei nagrywanie rozpraw apelacyjnych i kasacyjnych (kiedy co do zasady nie prowadzi się postępowania dowodowego) pozwoliłoby na wierne odtworzenie treści wypowiedzi, stanowisk i wniosków stron. Choć art. 147 § 2b k.p.k. przewiduje, że zasadą jest nagrywanie rozprawy, szeroko zakreślony wyjątek od tej zasady („chyba że jest to niemożliwe ze względów technicznych") powoduje, że często nagrywanie nie jest prowadzone. W Sądzie Najwyższym brak nagrywania rozpraw przyjął wręcz formę zasady - w 2018 r. żadna rozprawa kasacyjna nie była rejestrowana.

RPO Marcin Wiącek zaznaczył w swoim wystąpieniu, że nie jest jego intencją zastąpienie w postępowaniu karnym protokołu „tradycyjnego" protokołem elektronicznym na wzór postępowania cywilnego, czy też wykroczeniowego.

- Nagranie dźwięku stanowiłoby jedynie załącznik do protokołu pozwalający na rozwianie ewentualnych wątpliwości co do jego zgodności z faktycznym tokiem czynności procesowej - wyjaśnia RPO.

MS: postępowania trwałyby za długo

Niedawno RPO doczekał się odpowiedzi z MS. Udzielił jej Marcin Warchoł, sekretarz stanu w resorcie. Jak wyjaśnił, okolicznością warunkującą dopełnienie obowiązku utrwalenia przebiegu rozprawy w sądzie są wyłącznie względy techniczne - jeżeli dany sąd nie ma odpowiedniego sprzętu, nie zrobi tego.

Dalej wiceminister zauważa, że "obowiązujące rozwiązania prawne nie ograniczają gwarancji procesowych osoby biorącej udział w czynności protokołowanej". Może ona weryfikować treść protokołu i żądać zamieszczenia w protokole z pełną dokładnością wszystkiego, co dotyczy jej praw lub interesów. Osoba ta ma również prawo żądać odczytania fragmentów swoich wypowiedzi wciągniętych do protokołu. Przed podpisaniem protokołu przez osoby biorące udział w czynności należy go odczytać i uczynić o tym wzmiankę w jego treści. Osoba biorąca udział w czynności może także zgłosić zarzuty co do jego treści. Zdaniem wiceministra, "gwarancje dla osób biorących udział w protokołowanych czynnościach procesowych, w zakresie kontrolowania jego treści, pozostają na stosunkowo wysokim poziomie" i "nie zachodzi potrzeba, aby każda czynność procesowa, bez względu na jej znaczenie dla prowadzonego postępowania karnego, musiała być rejestrowana za pośrednictwem obrazu lub dźwięku."

Czytaj więcej

Śmierć Igora Stachowiaka: brakuje przestępstwa tortur w polskim kodeksie karnym

Marcin Warchoł podkreśla, że mimo to prokuratorzy niejednokrotnie korzystają z tego uprawnienia w najpoważniejszych postępowaniach i utrwalają przebieg czynności protokołowanych za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i/lub dźwięk.

- Postulaty dotyczące objęcia obowiązkiem wszystkich czynności protokołowanych w postępowaniu przygotowawczym nie uwzględniają nie tylko specyfiki (w tym dynamiki tego etapu postępowania karnego i części spośród realizowanych w jego toku czynności) ale także ogromnej liczby tych czynności przeprowadzanych każdego dnia tak przez prokuratorów, jak i przez Policję oraz inne uprawnione do ich wykonywania organy - napisał w odpowiedzi dla RPO przedstawiciel MS.

Jego zdaniem, nagrywanie wszystkich czynności wcale nie chroniłoby policjantów czy prokuratorów przed pomówieniami o nadużycie uprawnień, gdyż przesłuchiwani próbowaliby kwestionować autentyczność i kompletność nagrań tak, jak obecnie kwestionują prawdziwość podpisanych protokołów.

Wprowadzenie obligatoryjnego nagrywania każdego przesłuchania, przy założeniu, że na rozprawie zapis obrazu i dźwięku przesłuchania będzie odtwarzany, prowadziłoby do przedłużania postępowań - stwierdził wiceminister Warchoł informując, że obecnie nie są planowane prace w tym zakresie. Zapewnił jednak, że uwagi RPO zostaną przeanalizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Możliwość nagrywania jest przewidziana w art. 147 § 1 Kodeksu postępowania karnego, a przypadki bezwzględnie obligatoryjnego nagrywania wskazuje art. 147 § 2 i 2a k.p.k. Kodeks wskazuje także przypadek względnej obligatoryjności sporządzenia nagrania z art. 147 § 2b k.p.k.

RPO: prawa procesowe wzmocnione obrazem i dźwiękiem

Pozostało 94% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach