W Warszawie ruszył w środę drugi Europejski Kongres Finansowy
Ubezpieczenia: sprzedaż, innowacje, ryzyko. Jego inicjatorem jest Centrum Myśli
Strategicznych, a partnerem głównym firma doradcza Deloitte.
– Od ponad 20 lat zajmujemy się analizowaniem tego, co dzieje się na
rynku kapitałowym, o ubezpieczeniach jakoś zapomnieliśmy. Obiecuję poprawę –
mówił, rozpoczynając kongres prof. Leszek Pawłowicz, ekonomista, inicjator i
koordynator EKF. Kongres ma się odbywać co roku. – Chcemy brać udział w dyskusji
na temat przyszłego kształtu rynku ubezpieczeniowego w Europie – stwierdził
prof. Pawłowski.
Długa lista szans i zagrożeń
Pierwszy dzień kongresu zdominowały dyskusje o zagrożeniach, ale też szansach dla rynku ubezpieczeń w Polsce. Z raportu przygotowanego przez EKF Research we współpracy z Deloitte, opartego na opiniach 22 ekspertów rynku ubezpieczeniowego, wynika, że największą szansą rozwojową rynku ubezpieczeniowego w Polsce w perspektywie najbliższych trzech lat jest wzrost popytu na ubezpieczenia zdrowotne i emerytalne, wynikający z postępującego procesu starzenia się społeczeństwa. Czynnikowi temu przypisana została zarówno najwyższa waga, jak i najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia w zakładanym przedziale czasowym.
Istotną szansą rozwojową w perspektywie 2027 r. będzie ponadto transformacja technologiczna pozwalająca na dalszą optymalizację procesów i redukcję kosztów działalności, selekcję ryzyk i klientów. Wśród istotnych, czyli charakteryzujących się ponadprzeciętną wagą oraz prawdopodobieństwem wystąpienia, szans rozwojowych krajowego rynku ubezpieczeń w perspektywie najbliższych trzech lat znalazły się ponadto: rozwój prywatnej opieki zdrowotnej, rosnąca zamożność klientów, a także lepsze dopasowanie oferty ubezpieczeniowej do potrzeb klientów dzięki rozwiązaniom technologicznym, np. wykorzystującym AI.
Po stronie zagrożeń raport wymienia w pierwszej kolejności kwestie regulacyjne. W opinii ekspertów w perspektywie 2027 r. zagrożenie związane z przeregulowaniem rynku ubezpieczeń, które skutkować może realizacją projektów regulacyjnych kosztem projektów rozwojowych, wzrostem kosztów operacyjnych, a także utrudnieniami w planowaniu strategicznym firm ubezpieczeniowych. Drugim pod względem znaczenia zagrożeniem dla rozwoju rynku ubezpieczeń w Polsce w zakładanej perspektywie czasowej jest sytuacja geopolityczna i ryzyko kryzysu gospodarczego.