Osoby po sześćdziesiątce to najbardziej różnorodna grupa pacjentów, z której wielu w proces starzenia wejdzie w zdrowiu.
– Pamiętajmy jednak, że liczna jej część będzie się składała z osób przewlekle chorujących na wiele chorób, m.in. społecznych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy niewydolność serca – mówi geriatra dr Janina Kokoszka-Paszkot. – W codziennej praktyce coraz częściej będziemy musieli odpowiadać sobie na pytanie, czy wiek może stanowić przeciwwskazanie do wykonania określonego świadczenia lub procedury albo być przyczyną wykluczenia lub odmowy ich zapewnienia. Dla geriatry wykluczenie pacjenta tylko ze względu na wiek jest nieakceptowalne – konkluduje.
Przepisu brak
Pacjenci w sędziwym wieku niekoniecznie jednak mogą liczyć na bogatą ofertę w tym segmencie rynkowym. Jak ocenia mec. Filip Niemczyk z kancelarii KN Adwokaci, trudno wskazać przepis prawa, który wprost nakazywałby towarzystwu ubezpieczeń zawarcie umowy na pakiet usług medycznych z każdym chętnym.
– Działalność ubezpieczeniowa opiera się na kalkulacji ryzyka wystąpienia określonych zdarzeń. Jeśli ryzyko związane z określoną polisą jest zbyt duże, zawarcie umowy może być z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeń nieopłacalne. Z drugiej strony decyzja o odmowie zawarcia umowy ubezpieczenia wyłącznie ze względu na wiek może nasuwać podejrzenie o działanie noszące znamiona dyskryminacji – dodaje ekspert i zaznacza, że należałoby dokładnie przeanalizować warunki związane z daną umową polisy.
PZU Zdrowie oferuje m.in. pakiet dla osób, które ukończyły 67, ale nie przekroczyły 80 lat, oferuje jednak pakiet badań profilaktycznych bez ograniczeń wiekowych.