Czym lata Władimir Putin? Rosjanie zaklinają rzeczywistość

Rosjanie mają coraz większe kłopoty z utrzymaniem floty samolotów. Brakuje części zamiennych i pieniędzy na ubezpieczenie zachodnich maszyn. A fabryki rosyjskie nie nadążają za popytem krajowych przewoźników.

Publikacja: 12.06.2024 14:39

Rosjanie mają coraz większe kłopoty z utrzymaniem floty samolotów

Rosjanie mają coraz większe kłopoty z utrzymaniem floty samolotów

Foto: Sputnik/Mikhail Sinitsyn/Pool

Jak w takim razie podróżuje prezydent kraju, Władimir Putin?

To pytanie jest szczególnie aktualne po katastrofach, w jakich ostatnio zginęli prezydent Iranu Ebrahim Raisi i wiceprezydent Malawi, Saulos Chilima. –Bezpiecznie – zapewnia rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Flota powietrzna Putina chudnie. Zużyte Tu-214 będą przewozić zwykłych Rosjan

– Cała flota, która przewozi obywateli naszego kraju, także jest serwisowana na odpowiednim poziomie. W naszym kraju obowiązują bardzo restrykcyjne zasady i są one rygorystycznie przestrzegane. Mamy od tego odpowiednie agencje, które zajmują się monitorowaniem sytuacji. I ten system działa bez zarzutu. Natomiast prezydent Rosji korzysta z maszyn krajowej produkcji. To sprawdzone i niezawodne maszyny. Oczywiście wymagają one specjalnego serwisowania, ponieważ są bardzo zaawansowane technologicznie – mówił Pieskow w rozmowie z agencją TASS.

Specjalna jednostka

Flotę, z której korzysta Putin oraz najwyżsi przedstawiciele rosyjskiej administracji, w tym szef dyplomacji Siergiej Ławrow, w czasie dalszych podróży utrzymuje specjalna jednostka wydzielona z należącej do Grupy Aerofłotu linii Rossija. Bazę do jej stworzenia stanowiła eskadra stworzona 68 lat temu. Zatrudnionych jest tam 2,5 tysiąca osób, w większości wykształconych poza Rosją inżynierów i mechaników. Do przewozu najważniejszych osób w państwie używane są samoloty Il-96 i Tu-214 oraz helikoptery Mi38.

Do roku 1956 rosyjska „wierchuszka” latała samolotami wojskowymi pilotowanymi przez wojskowych. Potem stworzono specjalną jednostkę nadzorowaną przez Aerofłot zbazowaną na moskiewskim lotnisku Wnukowo. W 1993 roku jednostka zmieniła się w nowego przewoźnika – Rossiję. W 2009 roku zdecydowano się wyłączyć z Rossiji specjalną część administrowaną przez kancelarię prezydenta, a bazę przeniesiono z Wnukowa na inne podstołeczne lotnisko – Czkałkowski.

Czytaj więcej

Bardzo kosztowne ratowanie rosyjskiego lotnictwa

Nadal jednak samoloty latają z logo Rossiji.

Maszyna, którą podróżuje Putin, została wyprodukowana w 2021 roku i bazuje na technologiach sprzed kilkunastu lat. Od innych samolotów na zewnątrz różni się jedynie dodatkowymi antenami, które umożliwiają utrzymanie stałej łączności i np. dowodzenia siłami zbrojnymi. Samolotami Il-96 latał także wcześniej Aerofłot, ale zrezygnował z nich na rzecz zachodnich maszyn, ponieważ Ił-y były zbyt głośne i paliwożerne.

A jednak niebezpiecznie

Zapewnienia Dmitrija Pieskowa o bezpiecznych podróżach zbiegły się w czasie z informacja rosyjskiego Ministerstwa Obrony, że doszło do katastrofy wojskowego samolotu w Północnej Osetii. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie, a jako powód wypadku podano „kłopoty techniczne”.

Czytaj więcej

Rosjanie wlatywali do Europy 2 lata tylnymi drzwiami. Jest zakaz UE

Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO), która jest częścią ONZ, podała ostatnio, że Rosja jest jednym z czterech krajów na liście najbardziej niebezpiecznych dla podróży lotniczych. Według dostępnych statystyk w Rosji w 2023 roku miało miejsce 180 incydentów związanych z bezpieczeństwem lotów. Jest to dwukrotnie więcej, niż w 2022 roku . Ale i przed wojną także z bezpieczeństwem podróży lotniczych w tym kraju nie było najlepiej. Z informacji firmy analitycznej Aviation Safety Network wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Rosji w wypadkach lotniczych zginęło więcej osób, niż w jakimkolwiek innym kraju.

Jak w takim razie podróżuje prezydent kraju, Władimir Putin?

To pytanie jest szczególnie aktualne po katastrofach, w jakich ostatnio zginęli prezydent Iranu Ebrahim Raisi i wiceprezydent Malawi, Saulos Chilima. –Bezpiecznie – zapewnia rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Pozostało 94% artykułu
Transport
Zdesperowani Rosjanie szukają samolotów. Proszą o pomoc Kuwejt i Katar
Transport
Będzie co przenosić do CPK. Rekordy na Lotnisku Chopina
Transport
Wielkie cięcia w Boeingu. Na początek do zwolnienia ci, którzy strajkowali
Transport
Są plany rozbudowy Lotniska Chopina, ale bez wielkiego rozmachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Transport
Jedwabny Szlak w Ameryce Południowej. Chiński megaport w Peru