Jakub S. w przedstawieniu Strzępki i Demirskiego to Jakub Szela, przywódca rabacji galicyjskiej, głoszący m.in. hasła odmowy darmowej pańszczyzny. Przez polską szlachtę uznawany za zdrajcę narodu, winnego na równi z Austriakami klęski powstania z 1846 roku.
Kontrowersyjnej postaci Jakuba Szeli Strzępka i Demirski przyglądają się jednak z innej strony, obalając tym samym szlachecki mit funkcjonujący przez lata. Zastanawiają się nad pochodzeniem dzisiejszej aspirującej klasy średniej. Większość z jej przedstawicieli to przecież niekoniecznie potomkowie rodzin szlacheckich, ale właśnie dawnego chłopstwa.
– Ze względu na pochodzenie, ale i rodzaj wyzysku, jakiemu są poddawani – twierdzą twórcy przedstawienia.
Współczesną pańszczyzną okazuje się bowiem spłata kredytów hipotecznych uwiązujących kredytobiorców na całe życie do pracy, która niekoniecznie satysfakcjonuje, ale daje szansę na regularne opłaty.
– Tym ludziom należy złożyć hołd. Należy spojrzeć na nich z czułością i współczuciem. Zobaczyć w nich to wszystko, czego nie chcemy widzieć, bo wygodnie jest po prostu prychnąć, zniesmaczyć się ich bezrefleksyjnością i nazwać korporacyjnymi szczurami – mówią o bohaterach swojego przedstawienia Monika Strzępka i Paweł Demirski.