Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Niemiecki koncern Rheinmetall otrzymał warte 8,5 mld euro zamówienie na amunicję artyleryjską, której część ma trafić na Ukrainę.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Putin ostrzega Koreę Południową
Jeśli Seul zdecyduje się na dostawy broni na Ukrainę, podejmiemy odpowiednie decyzje, które raczej nie zadowolą obecnych przywódców Korei Południowej - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin.
Czytaj więcej
Korea Południowa popełni wielki błąd, jeśli zdecyduje się na dostarczenie broni Ukrainie - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin, zapowiadając rosyjską odpowiedź.
Ukraińcy bronią przyczółku
W czwartek wojska rosyjskie podjęły sześć prób wyparcia żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy z pozycji na lewym brzegu Dniepru, wszystkie ataki zakończyły się niepowodzeniem - podało ukraińskie dowództwo.
Biały Dom potwierdza doniesienia ws. dostaw systemów Patriot
USA będą priorytetowo, kosztem innych sojuszników, traktować dostawy systemów Patriot na Ukrainę - potwierdził John Kirby.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone będą traktowały dostawy nowo wyprodukowanych systemów rakietowych Patriot i NASAMS na Ukrainę priorytetowo kosztem zamówień z innych państw sojuszniczych, w tym Polski.
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie pięć razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano osiem eksplozji, brak doniesień o poszkodowanych lub zniszczeniach.
Rosjanie zaatakowali za pomocą kilkuset dronów
Według danych ukraińskiego Sztabu Generalnego, w czwartek wojska rosyjskie przeprowadziły na terenie Ukrainy dwa ataki rakietowe z wykorzystaniem dziesięciu rakiet oraz 36 uderzeń z powietrza z wykorzystaniem 50 kierowanych bomb lotniczych i 373 dronów kamikadze. Pozycje ukraińskich żołnierzy oraz tereny zaludnione były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 2600 razy - czytamy w komunikacie.
Sztab Generalny Ukrainy: Napięta sytuacja na froncie
Ukraińskie dowództwo podało, że od północy na froncie doszło do 128 starć bojowych, najwięcej - 48 - na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim. "Sytuacja na froncie pozostaje napięta, ale pod kontrolą" sił ukraińskich - czytamy.
Syrski: Życie żołnierzy najwyższą wartością
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski odwiedził ośrodek szkoleniowy, w którym ćwiczą zmobilizowani do ukraińskiego wojska. "Wdrażamy kompleksowe podejście do ochrony życia i zdrowia żołnierzy, które składa się z trzech podstawowych elementów: wysokiej jakości szkolenia żołnierzy, skutecznej opieki medycznej oraz wypracowania przewagi technologicznej" - oświadczył. "Życie żołnierzy jest najwyższą wartością" - podkreślił.
Eksplozja na przedmieściach Charkowa
Na obrzeżach Charkowa doszło do eksplozji - podała agencja Ukrinform. Wcześniej na terenie obwodu charkowskiego ogłoszono alarm powietrzny.
Hakerzy zaatakowali Bank Rosji
System płatniczy Banku Rosji załamał się po ataku hakerskim. Nie działały karty płatnicze Mir i system szybkich płatności banku centralnego. W obliczu potężnej awarii rosyjskie władze zapewniały, że nic wielkiego się nie działo.
Czytaj więcej
System płatniczy Banku Rosji załamał się po ataku hakerskim. Nie działają karty płatnicze Mir i system szybkich płatności banku centralnego. Władze zapewniają, że nic wielkiego się nie dzieje. W rzeczywistości awaria jest potężna.
Kułeba zapowiada więcej systemów obrony powietrznej dla Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, że decyzja Stanów Zjednoczonych o nadaniu Kijowowi priorytetu w dostawach systemów obrony powietrznej jest "przełomowa i głęboko doceniana". "Po miesiącach ciężkiej pracy nie zatrzymamy się tu. Będzie jeszcze więcej systemów i rakiet do obrony Ukrainy. Praca w toku" - napisał polityk w serwisie X.
Prezydent Duda ma w Chinach rozmawiać m.in. o wojnie na Ukrainie
Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że prezydent Andrzej Duda w nocy z piątku na sobotę uda się z oficjalną wizytą do Chin, która zakończy się w środę. W Pekinie Duda spotka się m.in. z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Serwis internetowy KPRP cytuje wypowiedź szefa Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlaka dla PAP. Ze słów Pawlaka wynika, że prezydent będzie w Chinach rozmawiał na tematy dwustronne, związane z wymianą handlową oraz wielostronne, w tym o kwestiach bezpieczeństwa. Zdaniem szefa BPM, Chiny mają do odegrania kluczową rolę w procesie osiągnięcia pokoju na Ukrainie. - Rozmowy są konieczne, a prezydent zawsze deklarował gotowość do tych rozmów - powiedział Pawlak.
Minister: Berlin za Ukrainą w UE
Niemiecka minister do spraw europejskich Anna Lührmann oświadczyła, że Berlin wspiera Ukrainę na drodze do Unii Europejskiej. Podczas wizyty w Odessie polityk mówiła, że przyszłość Ukrainy jest w UE, wyraziła też uznanie dla tempa ukraińskich reform.
Drony dla ukraińskiego wojska
Ukraińskim żołnierzom przekazano 300 dronów wyposażanych w kamery, zakupionych ze środków Chmielnickiego - poinformował mer miasta Ołeksandr Semczyszyn.
Putin zakończył wizytę w Wietnamie
Prezydent Rosji Władimir Putin odleciał z lotniska w Hanoi, kończąc wizytę państwową w Wietnamie, podczas której spotkał się z przywódcą tego kraju i absolwentami rosyjskich uniwersytetów.
Ukraina liczy na miliardy z MFW
Premier Ukrainy Denys Szmyhal wyraził nadzieję na korzystną dla Kijowa decyzję Rady Dyrektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przekazaniu Ukrainie w tym miesiącu 2,2 mld dol. (8,89 mld zł) w ramach programu Extended Fund Facility (EFF), wartego 15,6 mld dol. (63 mld zł). "Jestem wdzięczny MFW za konsekwentne wsparcie, które pomaga Ukrainie przetrwać" - oświadczył szef ukraińskiego rządu.
Blisko sto starć w czwartek
Na froncie wojny Rosji z Ukrainą od północy doszło do 96 starć bojowych - przekazało ukraińskie dowództwo. Najwięcej walk (34) odnotowano na kierunku pokrowskim, 14 starć na tym odcinku frontu trwa. Według komunikatu, w walkach w rejonie Wołczańska na kierunku charkowskim Rosjanie stracili ok. 60 żołnierzy.
Amunicja kalibru 155 mm. Rekordowe zamówienie
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall ogłosił, że otrzymał największe w swojej historii zamówienie na dostawę amunicji artyleryjskiej 155 mm dla Bundeswehry. Wartość kontraktu wyniesie ok. 8,5 mld euro. Celem zamówienia jest uzupełnienie zapasów Bundeswehry i jej sojuszników, a także wsparcie Ukrainy. Dostawy mają rozpocząć się w 2025 roku.
Kilkadziesiąt rodzajów broni artyleryjskiej w ukraińskim wojsku
Od początku rosyjskiej inwazji Ministerstwo Obrony Ukrainy zatwierdziło do użytku przez ukraińskich żołnierzy prawie 40 modeli broni artyleryjskiej, z czego ponad 10 w tym roku - podał ukraiński resort w komunikacie. Jak czytamy, wśród zatwierdzonych modeli jest wiele wyprodukowanych za granicą, np. polska armatohaubica samobieżna Krab, amerykańskie systemy M142 HIMARS i M270 MLRS, niemieckie MARS II i Panzerhaubitze 2000 czy francuski CAESAR.
Timur Iwanow nie jest już wiceministrem obrony Rosji
Aresztowany w związku z zarzutami dotyczącymi korupcji wiceminister obrony Rosji Timur Iwanow stracił stanowisko - poinformował jego adwokat Murad Musajew. - Zwolnienie Timura Iwanowa nie ma żadnego związku ze sprawą karną - przekonywał dodając, że jego klient został "po prostu" zwolniony. Adwokat nie określił, kiedy dokładnie Iwanow stracił stanowisko. W czwartek sąd w Moskwie przedłużył Iwanowowi tymczasowy areszt do 23 września. Były wiceminister został zatrzymany w kwietniu, postawiono mu zarzut przyjęcia łapówki znacznych rozmiarów - chodzi o kwotę ok. miliarda rubli, czyli prawie 50 mln zł.
Rosyjski balon nad Polską
Dowództwo Operacyjne poinformowało, że nad Polską jest rosyjski balon, który wleciał z terenu obwodu królewieckiego.
Czytaj więcej
W polską przestrzeń powietrzną znad Rosji wleciał obiekt powietrzny - podało Dowództwo Operacyjne podkreślając, że monitoruje rozwój sytuacji.
Zełenski dziękuje Rumunom
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Rumunii i prezydentowi tego kraju, Klausowi Iohannisowi, za podjęcie decyzji o dostarczeniu Ukrainie dodatkowego systemu obrony powietrznej Patriot. "Ta kluczowa pomoc wzmocni naszą tarczę powietrzną i pomoże nam lepiej chronić naszych obywateli i infrastrukturę krytyczną przed rosyjskim terrorem powietrznym" - zaznaczył. Według niego, przekazanie Ukrainie systemu obrony powietrznej "wzmacnia bezpieczeństwo w całym regionie i Europie".
Alarm powietrzny na Ukrainie
Na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny dla obwodów donieckiego, charkowskiego, połtawskiego, dniepropetrowskiego i zaporoskiego. Po 30 minutach ostrzeżenie dla większości tych terenów wycofano.
Specjalistyczny sprzęt dla Ukrainy
Ukraina otrzymała od Niemiec 16 jednostek specjalistycznego sprzętu do napraw infrastruktury energetycznej. Sprzęt został przekazany podczas spotkania wiceminister energetyki Ukrainy Swietłany Grinczuk z ambasadorem Niemiec w Kijowie Martinem Jägerem.
W obwodzie donieckim zginęli cywile
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że w czwartek o godz. 12:20 wojska rosyjskie ostrzelały wieś w rejonie kramatorskim, w wyniku czego trzy osoby zginęły, a cztery, w tym nastolatek, zostały ranne.
Prawie 60 starć na froncie
Od północy na wojnie Rosji z Ukrainą doszło do 58 starć bojowych - podał Sztab Generalny Ukrainy. Największą aktywność wojsk rosyjskich obserwuje się w obwodzie donieckim na kierunkach pokrowskim i kramatorskim - czytamy. Rosjanie kontynuują też ostrzał artyleryjski obszarów przygranicznych północnej Ukrainy w obwodach sumskim i czernihowskim.
Prezydent Rumunii wycofuje swoją kandydaturę na sekretarza generalnego NATO
Rumunia tym samym popiera kandydaturę Marka Ruttego na stanowisko sekretarza generalnego NATO, który już nie ma kontrkandydatów.
Czytaj więcej
Prezydent Rumunii, Klaus Iohannis, wycofał swoją kandydaturę z wyścigu o stanowisko sekretarza generalnego NATO, co oznacza, że ustępujący premier Holandii, Mark Rutte nie ma już rywala w walce o to stanowisko.
Rumunia przekaże Ukrainie system Patriot
Członkowie Najwyższej Rady Obrony Narodowej Rumunii na posiedzeniu pod przewodnictwem rumuńskiego prezydenta Klausa Iohannisa w czwartek, podjęli decyzję o przekazaniu Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot — podała strona internetowa administracji prezydenckiej.
Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej twierdzi, że Wołodymyra Zełeńskiego może zastąpić Wałerij Załużny
Według informacji posiadanych przez Służbę Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SVR) Waszyngton uważa byłego głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerija Załużnego za najbardziej odpowiedniego kandydata do zastąpienia Wołodomyra Zełeńskiego. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że Rosjanie starają się podważyć legitymizację rządów obecnego prezydenta Ukrainy, którego kadencja dobiegła już końca.
Rosyjskie ataki na obwód doniecki zabiły czterech cywilów
Rosyjskie wojska zaatakowały północ obwodu donieckiego, zabijając cztery osoby i raniąc cztery inne — przekazał gubernator regionu Wadym Filaszkin.
Czego Władimir Putin szuka w Azji?
Z uwagi na reakcję Pekinu Władimir Putin, który z Korei Północnej pojechał do Wietnamu, nie zaproponuje Hanoi współpracy wojskowej. W Pekinie bowiem przyjęto by to jako krok wrogi (Chiny skonfliktowane są z Wietnamem o morską granicę w Zatoce Tonkińskiej), a na to rosyjski lider nie może sobie pozwolić - pisze Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Objeżdżając Państwo Środka z Korei Północnej do Wietnamu rosyjski lider szuka sojuszników przeciw Zachodowi by udowodnić, że nie jest osamotniony na arenie międzynarodowej. Pekin milcząco przyzwala na to.
Zdjęcia satelitarne potwierdzają pożar w magazynie ropy naftowej w miejscowości Platonovka w obwodzie tambowskim w Rosji
Relacje Finlandii z Rosją pozostaną zamrożone tak długo, jak długo trwać będzie wojna na Ukrainie
Takie informacje szefowa MSZ Finlandii, Elina Valtonen, zawarła w swoim raporcie na temat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Finlandii. Valtonen stwierdziła jednocześnie, że Rosja obecnie „nie stanowi zagrożenia wojskowego dla Finlandii”, ale zarekomendowała „przygotowanie się do użycia siły lub groźby użycia siły wobec Finlandii”.
287 żołnierzy ukraińskiej piechoty morskiej wróciło z rosyjskiej niewoli
Informacje takie przekazała żona jednego z jeńców wojennych, szefowa organizacji pozarządowej „Rodziny Oficerów i Żołnierzy 36. Brygady Piechoty Morskiej” Julia Pietryk.
Mark Rutte chwali Węgrów za pomoc dla ukraińskich uchodźców
W liście do Viktora Orbána przyszły sekretarz generalny NATO nie tylko nie wspomina on o jego polityce wobec Ukrainy, ale chwali za rolę Węgier w niesieniu pomocy ukraińskim uchodźcom i rehabilitacji rannych żołnierzy.
Czytaj więcej
Holender Mark Rutte potrzebuje zgody premiera Węgier Viktora Orbána, aby zostać sekretarzem generalnym NATO. W specjalnym liście zapewnia go, że żałuje, iż przed trzema laty bronił węgierskiej społeczności LGBTQ przed dyskryminacją ze strony władz w Budapeszcie.
Amerykanie wstrzymują realizację zamówień na zestawy Patriot dopóki nie będą zaspokojone potrzeby Ukrainy
Informację taką podaje „Financial Times”. Na dostawę zestawów Patriot czeka m.in. Polska.
Czytaj więcej
Amerykański rząd ma wstrzymać realizację wszystkich zamówień na zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot oraz pociski przechwytujące do nich do czasu, aż Ukraina będzie mieć wystarczającą liczbę zestawów tego typu do ochrony przed rosyjskimi atakami - pisze "Financial Times".
Alfa Bank, właśnie uruchomił chińską stronę internetową
Największy prywatny bank w Rosji zaprasza chińskie firmy do współpracy.
Czytaj więcej
Największy prywatny bank w Rosji, Alfa Bank, właśnie uruchomił chińską stronę internetową i zaprasza tamtejsze firmy do współpracy. Obiecuje im wsparcie w rozwoju.
Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy informuje o udanym ataku drona morskiego Magura na cztery rosyjskie motorówki
Atak miał miejsce 30 maja. Wywiad Ukrainy nazywa go „sukcesem”.
PKB Ukrainy wzrosło w maju, rok do roku, o 3,7 proc.
Informacje takie przekazuje biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki Ukrainy.
Ukraina ma otrzymać myśliwce F-16 już tego lata
Minister obrony Holandii, Kajsa Ollongren, przekazała, że pierwsze samoloty F-16 powinny trafić na Ukrainę latem. Ukraina od miesięcy czeka na myśliwce i liczy, że zmienią one sytuację na froncie.
Czytaj więcej
Holandia poinformowała Ukrainę, że powinna otrzymać pierwsze myśliwce F-16 tego lata.
Rosjanie skutecznie zniszczyli elektrownię w Zaporożu?
Największa w Europie i trzecia na świecie elektrownia atomowa może już nigdy nie wrócić do pracy.
Czytaj więcej
Największa w Europie i trzecia na świecie elektrownia atomowa może już nigdy nie wrócić do pracy. Trzy lata rosyjskiej okupacji i spowodowanie przez Rosjan zniszczenia stawiają pod znakiem zapytania jej ponowne uruchomienie.
Są pierwsze efekty wizyty Władimira Putina w Wietnamie
- Na agendzie jest stworzenie przez Rosatom w Wietnamie Centrum Badań i Technologii Jądrowej, a także szkolenie wietnamskich specjalistów z zakresu energetyki nuklearnej na wyspecjalizowanych uczelniach w Rosji — oświadczył Władimir Putin na konferencji prasowej.
Czytaj więcej
Rosyjski Rosatom ma stworzyć w Wietnamie Centrum Badań i Technologii Jądrowej - informuje rosyjski Interfax. Memorandum w sprawie harmonogramu prac w tym zakresie podpisano w czasie wizyty w Hanoi prezydenta Rosji, Władimira Putina.
Ukrenergo: Głównym celem nocnego ataku Rosji na Ukrainę były obiekty infrastruktury energetycznej
W ataku rannych miało zostać siedmiu pracowników sektora energetycznego w dwóch zaatakowanych placówkach — wynika z komunikatu Ukrenergo. Jeden z rannych jest w poważnym stanie. Uszkodzone zostały obiekty w obwodach: winnickim, donieckim i dniepropietrowskim.
Jest porozumienie w sprawie 14. pakietu sankcji wobec Rosji
Ursula von der Leyen pisze, że pakiet pozbawi Rosję dalszych wpływów ze sprzedaży surowców energetycznych.
Czytaj więcej
Unia Europejska zgodziła się w czwartek na nałożenie nowych sankcji na Rosję, po raz pierwszy wymierzonych w dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG), który kilka państw członkowskich nadal kupuje, mimo że wojna na Ukrainie trwa już trzeci rok.
SBU zatrzymała agenta FSB, który przygotowywał rosyjskie ataki rakietowe na składy paliw w Zaporożu
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała agenta FSB, który przygotowywał rosyjskie ataki rakietowe i dronowe na miasto Zaporoże i śledził ruch cystern przewożących paliwo dla armii.
Mężczyźnie grozi dożywocie.
Rosjanie informują o ostrzelaniu wsi w obwodzie briańskim
W ostrzale ranny miał zostać mieszkaniec wsi Suszany. Mężczyzna trafił do szpitala. Na terenie wsi uszkodzonych zostało sześć budynków mieszkalnych. Wieś została też pozbawiona dostaw prądu.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 16 miejscowości w obwodzie donieckim
W ostrzale obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby uszkodzonych zostało 57 obiektów cywilnych. Na obwód doniecki spadło w ciągu doby 2 107 pocisków.
W kanale ASTRA opublikowano zdjęcie i nagranie płonącego składu paliw w obwodzie tambowskim
O ataku drona na skład paliw w obwodzie tambowskim informował wczoraj gubernator obwodu.
Przed sądem w Swierdłowsku rusza proces oskarżonej o zdradę obywatelki USA
Ksenia Karelina, która posiada amerykańskie i rosyjskie obywatelstwo, jest sądzona za „przekazywanie pieniędzy na rzecz ukraińskiej organizacji, która przeznaczała je na zakup środków medycyny taktycznej, sprzętu, broni i amunicji dla sił zbrojnych Ukrainy”. Jak ujawnił wcześniej CNN Karelina, tuż po wybuchu wojny na Ukrainie, przekazała na rzecz takiej organizacji 50 dolarów. 33-latka, mieszkająca na co dzień w Los Angeles, została aresztowana w Jekaterynburgu, gdy przyjechała do Rosji odwiedzić matkę.
Dwie osoby zginęły w ciągu doby w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego
Gubernator obwodu, Wadym Fiłaszkin poinformował też, że cztery osoby zostały ranne w ostrzale.
Rosjanie zwiększają liczbę łodzi, które chronią Mostu Krymskiego
Już 21 barek tworzy wokół Mostu Krymskiego rodzaj zapory, która ma chronić most przed atakami dronów morskich — podaje Centrum Dziennikarstwa Śledczego, które publikuje zdjęcia ilustrujące te doniesienia.
Rosjanie tworzą zatorę z barek wokół Mostu Krymskiego
Schetyna: Łatwość sforsowania polskiej granicy z Białorusią jest szokująca
- Jeśli opozycja podważa wartość zapory na granicy to atakuje samą siebie. Przecież to oni skonstruowali (zaporę na granicy — red.). Dzisiaj łatwość sforsowania tej granicy jest szokująca, dlatego ten krytyczny odcinek, 40 km, trzeba bardzo dokładnie pilnować. Bardzo dobra, sensowna decyzja, by kierować tam oddziały policyjne, które są lepiej przeszkolone niż oddziały wojskowe, aby zatrzymywać forsujących granice — mówił Schetyna w rozmowie z Polsat News.
Czytaj więcej
- Próby przełamania granicy, to wszystko jest konstruowane w Moskwie i w Mińsku - mówił w rozmowie z Polsat News senator KO, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna.
Władimir Putin w Wietnamie
Putin rozpoczął rozmowy z prezydentem Wietnamu, Tô Lâmem - podaje agencja Interfax. Po rozmowach obaj przywódcy mają wygłosić oświadczenie dla mediów.
W obwodzie tambowskim w płomieniach stanął skład paliw
O pożarze składu paliw, do którego doszło po ataku drona, informuje gubernator obwodu tambowskiego, Maksim Jegorow.
W ciągu doby na terenie obwodu chersońskiego ostrzelano 26 miejscowości
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła a trzy zostały ranne — podał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
Trzy osoby ranne w nocnym ataku powietrznym na obwód dniepropietrowski
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Serhij Łysak. Z jego komunikatu wynika, że ranni zostali mężczyźni w wieku 30, 41 i 63 lata. Nad obwodem strącono sześć dronów-kamikadze i cztery rakiety.
Władimir Putin odznaczony najwyższym północnokoreańskim odznaczeniem państwowym
Putin miał otrzymać Order Kim Ir Sena — podaje Voice of Korea.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 530 920 żołnierzy, 7 987 czołgów, 15 337 pojazdów opancerzonych, 14 052 zestawy artyleryjskie, 1 105 wyrzutni rakiet, 859 zestawów przeciwlotniczych, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 260 bezzałogowych statków powietrznych, 2 298 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 134 pojazdów (w tym cystern) i 2 537 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy nad Ukrainą strącono pięć rakiet i 27 dronów-kamikadze
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że Rosjanie użyli do nocnego ataku na Ukrainę dziewięciu rakiet różnego typu i 27 dronów-kamikadze. Do ataku na cele na Ukrainie użyto czterech pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555, trzech pocisków balistycznych Iskander-M i dwóch pocisków Ch-59. Ukraińcy zdołali strącić cztery pociski Ch-101/Ch-555 i jeden pocisk Ch-59.
Paweł Kowal: Bez Polski nie ma odbudowy Ukrainy
Polscy przedsiębiorcy już zarabiają na otwarciu rynku ukraińskiego, związanym m.in. z wojną. Poza tym już dzisiaj 1/3 eksportu całej UE do Ukrainy to polski eksport. Mamy dzisiaj dokładne informacje na temat procesów i instytucji, które szykują się do odbudowy Ukrainy — mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Paweł Kowal, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy.
Czytaj więcej
Agresja Rosji na Ukrainę nie skończy się w tym roku – uważa Paweł Kowal, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy, Koalicja Obywatelska.
W marcu sądy wojenne w Rosji dziennie wydawały do 35 wyroków w sprawach o odmowę służby na froncie
Sędziowie starają się skazywać na wyroki w zawieszeniu, bo to umożliwia natychmiastowe odesłanie skazanych do ich jednostek, wprost na front. A formalnie za dezercję grozi do dziesięciu lat więzienia.
Czytaj więcej
Od początku wojny prawie 10 tys. rosyjskich żołnierzy zostało oskarżonych o odmowę służby na froncie.
Jens Stoltenberg ostrzega, że reżimy autorytarne zbliżają się do siebie
Sekretarz generalny NATO skomentował w ten sposób pakt obronny zawarty między Rosją a Koreą Północną.
Czytaj więcej
Podpisanie przez Władimira Putina i Kim Dzong Una umowy o partnerstwie strategicznym między Rosją a Koreą Północną, której elementem jest pakt obronny łączący oba kraje, skomentował sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.
Agencja KCNA publikuje treść umowy o partnerstwie strategicznym zawartej między Koreą Północną i Rosją
Część umowy stanowi zobowiązanie do udzielania sobie pomocy wojskowej w przypadku agresji zbrojnej na jedną ze stron porozumienia.
Czytaj więcej
Północnokoreańska agencja informacyjna KCNA publikuje treść umowy o partnerstwie strategicznym zawartej 19 czerwca między Rosją a Koreą Północną. Elementem umowy jest pakt obronny.
Ukraińska straż graniczna przechwyciła drona z informacjami, które pomogły w ataku na posterunek w rejonie miasta Szebekino
Dron został przechwycony przez funkcjonariuszy straży granicznej działających w rejonie wsi Płeteniwka w obwodzie charkowskim. Maszyna była używana do prowadzenia rozpoznania — a w jej pamięci zapisane były informacje m.in. na temat jej tras oraz miejsca, z którego startowała. Rosjanie próbowali zniszczyć przechwyconego przez Ukraińców drona przy użyciu dronów-kamikadze, ale Ukraińcom udało się ocalić informacje zapisane w jego pamięci po czym, w oparciu o nie, przeprowadzić atak na rosyjski posterunek w rejonie miasta Szebekino, w obwodzie biełgorodzkim.
W nocy w obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza
Informację taką przekazał mer Kijowa, Witalij Kliczko.
W czasie ataku powietrznego w obwodzie zaporoskim rozległa się eksplozja
Informację taką przekazuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego. Dwie eksplozje rozległy się też w Dnieprze.
Kanał ASTRA w serwisie Telegram informuje o ataku ukraińskich dronów na rafinerię w Kraju Krasnodarskim
Mieszkańcy trzech wsi w Kraju Krasnodarskim, w pobliżu rafinerii w mieście Afipskij informują o eksplozjach i wybuchach. Kanał ASTRA publikuje też nagranie, na którym widać płonący obiekt. Rosyjskie władze oficjalnie nie potwierdzają ataku.
W czasie ataku powietrznego na Winnicę trafiony został obiekt infrastruktury krytycznej
W nocy doszło do ataku rosyjskich dronów-kamikadze na cele na Ukrainie.
Rosyjski rząd zajmie się kwestią przekazywania regularnych subsydiów dla lotnisk zamkniętych w związku z wojną na Ukrainie
W tym roku zamknięte w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie lotniska mają otrzymać środki z rezerwy budżetowej. Subsydia mają być wykorzystane do „częściowego zwrotu wydatków związanych z normalną działalnością i spłatą odsetek od pożyczek w czasie tymczasowego reżimu ograniczenia lotów”. W 2023 roku na ten cel przeznaczono ponad 8 mld rubli. W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie zamknięte są m.in. lotniska w Rostowie nad Donem, Krasnodarze, Biełgorodzie, Briańsku, Kursku, Woroneżu i Symferopolu.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 847. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 847. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Kanclerz Austrii mówi, że ataki Ukrainy na terytorium Rosji są "dopuszczalne" z punktu widzenia prawa międzynarodowego.