Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Decyzją przywódców państw G7 Ukraina ma otrzymać 50 mld dolarów z zysków uzyskanych z zamrożonych na Zachodzie aktywów Rosji.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Premier Węgier porozumiał się z szefem NATO w sprawie pomocy dla Ukrainy
- Otrzymaliśmy gwarancje dotyczące wszystkiego, na czym nam zależało. To była trudna, ale konstruktywna dyskusja z sekretarzem generalnym – oświadczył Orbán.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że Węgry nie będą uczestniczyć w przyszłych decyzjach sojuszu dotyczących Ukrainy, ale też nie będą ich blokować.
Gaszenie pożaru spowodowanego rosyjskim atakiem trwało ponad 15 godzin
Gaszenie pożaru obiektu przemysłowego w obwodzie kijowskim, który powstał w wyniku rosyjskiego ataku, trwało ponad 15 godzin.
Pożar wybuchł w obiekcie przemysłowym w obwodzie kijowskim w wyniku rosyjskiego ataku w nocy z 11 na 12 czerwca. Na miejscu pracowało 247 strażaków, 111 urządzeń i cztery wozy strażackie. Gaszenie ognia trwało 15 godzin.
Włochy wyraziły gotowość zorganizowania szczytu w sprawie odbudowy Ukrainy w 2025 roku
Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani powiedział, że jego kraj jest gotowy gościć i zorganizować konferencję w sprawie odbudowy Ukrainy w 2025 r.
- Rząd włoski jest zdecydowanie zdeterminowany wspierać odbudowę Ukrainy, czego dowodem jest szeroka obecność naszego systemu biznesowego w Berlinie. Tę kwestię również postawiliśmy w centrum naszego przewodnictwa w G7: oczekujemy konkretnych wyników Konferencji i jesteśmy gotowi podjąć się jej organizacji we Włoszech w 2025 – powiedział Tajani na dorocznej Konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy, która tym razem odbyła się w Berlinie.
Ambasador USA wyjaśnia słowa Bidena na temat „pokoju na Ukrainie bez członkostwa w NATO” Oleh Pavliuk — środa, 12 czerwca 2024, 23:42
W wywiadzie dla TIME opublikowanym w zeszłym tygodniu prezydent USA Joe Biden stwierdził, że pokój na Ukrainie oznacza gwarancję, że Rosja nigdy nie będzie w stanie okupować Ukrainy. Biden uważa, że członkostwo w NATO nie jest do tego potrzebne.
Julian Smith, stały przedstawiciel USA przy NATO, podkreślił, że przywódcy NATO potwierdzili w zeszłym roku, że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu.
- Uważam jednak, że prezydent miał na myśli w tym konkretnym wywiadzie fakt, że my, Stany Zjednoczone, uważamy, że Ukraińcy mają jeszcze trochę do zrobienia, aby spełnić kryteria i wdrożyć reformy wymagane do członkostwa w NATO - powiedział.
Państwa G7 porozumiały się w sprawie rosyjskich aktywów
Przywódcy G7 dążyli do porozumienia w sprawie wykorzystania zysków z odsetek od 300 miliardów euro (325 miliardów dolarów) zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na pomoc Kijowowi, wykorzystując zyski jako zabezpieczenie pożyczki do 50 miliardów dolarów.
Czytaj więcej
Przywódcy G7 zgodzili się zapewnić Ukrainie do końca roku 50 miliardów dolarów poprzez wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów, oznajmiła w środę francuska prezydencja.
Zełenski w Arabii Saudyjskiej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył z niezapowiedzianą wizytą do Arabii Saudyjskiej.
Samolot wiozący Zełenskiego wylądował w mieście Dżudda nad Morzem Czerwonym, gdzie powitali go saudyjscy urzędnicy, w tym doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i ambasador w Kijowie.
SBU zneutralizowała dwie farmy botów
SBU zneutralizowała dwie farmy botów, które pomogły Federacji Rosyjskiej włamać się do telefonów ukraińskich żołnierzy.
Rosyjskie służby specjalne kupiły od przestępców fałszywe konta na ukraińskich kartach SIM, a następnie wykorzystały te numery do kampanii phishingowych.
Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy mają skoordynować działania informacyjne
Dowódcy i szefowie jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy zostali zobowiązani do koordynowania prac nad komentarzami, blogami i wywiadami z Departamentem Łączności Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy (Stratcom).
Według doniesień dowódcy i szefowie jednostek strukturalnych Sił Obronnych Ukrainy, a także wojskowych placówek oświatowych, instytucji i organizacji zostali zobowiązani do koordynowania tez wywiadów, a także odpraw, blogów, komentarzy „na temat rozmieszczenia Sił Zbrojnych Ukrainy” z Departamentem Łączności Strategicznej, jednostką strukturalną Sił Zbrojnych Ukrainy odpowiedzialną za organizację łączności strategicznej w wojskach Ukrainy.
Działalność komisji eksperckiej do spraw informacji niejawnych reguluje Rozporządzenie Gabinetu Ministrów Ukrainy z dnia 18 grudnia 2013 r. nr 939 w sprawie procedury organizacji i ułatwiania zachowania tajemnicy w organach państwowych, władzach lokalnych, przedsiębiorstwach, instytucjach i organizacjach Niedawno podpisano zarządzenie o konieczności uzyskiwania zgody na wywiady, odprawy, blogi i komentarze od wojska.
Litwa dostarczy Ukrainie transporterów opancerzonych M113
Litwa wyraziła zgodę na przekazanie armii ukraińskiej 14 opancerzonych M113. Transfer transporterów został zainicjowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Siły Zbrojne Litwy w odpowiedzi na prośbę rządu ukraińskiego skierowaną do sojuszników o pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy.
Transportery opancerzone pomogą Siłom Zbrojnym Ukrainy w rozminowywaniu i stanowią darowiznę od Litwy na rzecz wsparcia koalicji rozminowującej pod przewodnictwem Islandii.
"Financial Times": Rosjanie umieszczają uprowadzone ukraińskie dzieci w ośrodkach adopcyjnych
Rosyjskie portale adopcyjne zamieściły informacje o co najmniej czwórce ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosjan w pierwszych miesiącach inwazji na pełną skalę.
Dzieci w wieku od 8 do 15 lat są w ukraińskiej bazie danych uznane za zaginione, ale rosyjska strona internetowa nie ujawnia ich ukraińskiego pochodzenia. Ponadto Rosjanie zmienili imiona i wiek niektórych dzieci. W ten sposób jednemu dziecku nadano nowe rosyjskie imię i inny wiek, drugiemu zaś zmieniono imię na wersję rosyjską.
Dzieci wytropione przez FT trafiły do Tuły pod Moskwą i Orenburga, niedaleko granicy z Kazachstanem. Jedno z dzieci zostało przesiedlone na tymczasowo okupowany Krym. "Najwyraźniej dzieci zostały zabrane z państwowych sierocińców na okupowanym południu i wschodzie Ukrainy, ale wszystkie mają krewnych i opiekunów. Nie wiedzieli o miejscu pobytu dzieci i odmówili komentarza w obawie, że zagrozi to ich bezpiecznej podróży do domu" – zauważa FT.
ETPC prowadzi rozprawę w sprawie okupowanego Donbasu
Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC) toczyło się postępowanie ustne w sprawie „Ukraina i Holandia przeciwko Federacji Rosyjskiej”. Postępowanie dotyczy łamania praw człowieka przez Rosję na okupowanym terytorium Donbasu.
Na podstawie ustaleń przesłuchań rząd ukraiński oczekuje, że ETPC uzna istnienie naruszeń praw człowieka przez Rosję i przejdzie do etapu słusznego zadośćuczynienia.
W tej sprawie sąd rozpatruje skargę zbiorową Ukrainy i Holandii skierowaną do Federacji Rosyjskiej, że po zajęciu Donbasu w 2014 roku Rosja systematycznie łamała prawa człowieka na tych terytoriach lub nie prowadziła dochodzeń w sprawie popełnionych tam naruszeń oraz że w związku z okupującego, powinno ono zostać pociągnięte do odpowiedzialności za wydarzenia na tym terytorium.
Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku na Krzywy Róg
Dziewięć osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na Krzywy Róg środkowej Ukrainie. Rannych zostało 29 oósb.
Wcześniej informowano o 6 ofiarach i 19 rannych.
Argentyna chce przekazać Ukrainie myśliwce
Argentyna rozmawia z Francją o przekazaniu Ukrainie samolotów bojowych Super Etendard, które zostały wycofane ze służby w związku z embargiem nałożonym przez Wielką Brytanię na Argentynę po wojnie o Falklandy.
Czytaj więcej
Argentyna omawia z Francją transfer samolotów szturmowych Super Etendard na Ukrainę. Chce ominąć brytyjskie embargo, aby myśliwce wsparły ukraińskie lotnictwo.
Słowacki minister obrony twierdzi, że wysłanie myśliwców na Ukrainę to „zdrada”
Słowacki minister obrony Robert Kalinak oskarżył swojego poprzednika o „zdradę” za wysłanie myśliwców na Ukrainę i 12 czerwca poinformował, że złożył w tej sprawie skargę karną.
- Osłabianie sił zbrojnych w ten sposób, niezgodnie z konstytucją, w naszym słowniku politycznym nie może być opisane inaczej niż zdradą stanu – stwierdził Robert Kalina. - Nie wiem, czy jest to prawnie przestępstwo, ale jest to osoba, która zdradziła wartości narodowe.
Kalinak uderza w swojego poprzednika Jarosława Nagya, który pełniąc funkcję ministra obrony od marca 2020 r. do maja 2023 r. wysłał na Ukrainę kilka myśliwców MiG-29.
Niemcy wpłaciły kolejne 50 mln euro na rzecz Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy
"Łączna kwota wkładu Niemiec do funduszu wyniesie ponad 275 mln euro. To największy wkład sponsorów” – czytamy w komunikacie niemieckiego Ministerstwa Energii.
USA nakładają sankcje na ponad 90 osób i firm, które pomagają Rosji
Ministerstwo Skarbu USA twierdzi, że Rosja opiera się na „złożonych ponadnarodowych łańcuchach dostaw”, aby „zasilić swoją machinę wojenną i umożliwić produkcję materiałów niezbędnych do podtrzymania wysiłków wojennych”.
Dekret dotyczący sankcji obejmuje ponad 90 osób i podmiotów prawnych z Rosji, Białorusi, Brytyjskich Wysp Dziewiczych, Bułgarii, Kazachstanu, Republiki Kirgiskiej, Chin, Serbii, Republiki Południowej Afryki, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich
USA i Ukraina podpiszą dwustronną umowę o bezpieczeństwie
Stany Zjednoczone i Ukraina mają podpisać dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa na marginesie szczytu 7, który odbędzie się we Włoszech w czwartek 13 czerwca. Umowa, podobnie jak poprzednie podobne umowy, nie będzie wymagała ratyfikacji.
Według CNN porozumienie o bezpieczeństwie będzie wymagało od Stanów Zjednoczonych kontynuowania szkolenia sił zbrojnych Ukrainy przez dziesięć lat, rozszerzenia współpracy w zakresie rozwoju broni i sprzętu wojskowego, dalszego zapewniania pomocy wojskowej oraz wzmocnienia wymiany informacji wywiadowczych.
W ramach porozumienia Stany Zjednoczone obiecują przeprowadzenie w przyszłości konsultacji z Ukrainą bezpośrednio po ataku Rosji w celu rozważenia dalszych kroków. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych porozumień, nie będzie żadnych zobowiązań w zakresie wzajemnej obrony, takich jak natowska klauzula bezpieczeństwa zbiorowego.
W rosyjskim ataku na Krzywy Róg zginęło 6 osób
Rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na dzielnicę mieszkaniową w Krzywym Rogu, poinformował szef obwodowej administracji wojskowej w Dniepropietrowsku Sierhij Łysak.
W wyniku ostrzału 6 osób zginęło, 11 zostało rannych.
Tego lata Ukraina otrzyma pierwszy F-16 od Danii
G7 ogłosi nowe kroki w zakresie wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia Ukrainy
Stany Zjednoczone oświadczyły, że na nadchodzącym szczycie przywódcy G7 ogłoszą pomoc dla Ukrainy w oparciu o wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów. Takie oświadczenie złożył John Kirby, koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. komunikacji strategicznej w Białym Domu.
Kirby nie potwierdził, że kraje G7 osiągnęły pełne porozumienie i powstrzymał się od podawania szczegółów, ale dał jasno do zrozumienia, że oczekuje porozumienia między krajami.
Ekspert: Nie sądzę, by USA zrezygnowały z dyżuru operacyjnego parasola swoich Patriotów w rejonie hubu w Rzeszowie
- Może część tego sprzętu dotrze szybciej na Ukrainę niż nowa partia w zastępstwie do Polski. Natomiast jest dla mnie mało prawdopodobne, by Amerykanie nawet na jeden dzień zrezygnowali z osłony hubu w Polsce przez własne zestawy Patriot — mówi Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej".
Czytaj więcej
Z punktu widzenia wizerunkowego błędem byłoby nawet zastąpienie amerykańskich Patriotów baterią europejską – np. francuskich czy włoskich systemów SAMP/T - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej", pytany o doniesienia "New York Times", z których wynika, że Joe Biden miał podjąć decyzję o przeniesieniu baterii Patriotów stacjonującej w Polsce na Ukrainę.
Rosjanie mają coraz większe kłopoty z utrzymaniem floty samolotów
Rosyjskie fabryki nie nadążają za popytem krajowych przewoźników, a do zachodnich maszyn brakuje części zamiennych.
Czytaj więcej
Rosjanie mają coraz większe kłopoty z utrzymaniem floty samolotów. Brakuje części zamiennych i pieniędzy na ubezpieczenie zachodnich maszyn. A fabryki rosyjskie nie nadążają za popytem krajowych przewoźników.
Rosjanie informują o udanym ataku na dywizjon ukraińskich S-300 w obwodzie połtawskim
Do ataku użyto pocisku balistycznego Iskander-M. Strona ukraińska podała wcześniej, że w nocnym ataku Rosji na Ukrainę Rosjanie użyli takiego pocisku i - jak wynikało z komunikatu strony ukraińskiej - był to jedyny środek napadu powietrznego użyty przez Rosjan, którego ukraińska obrona przeciwlotnicza nie strąciła. Rosjanie podali, że w ataku zniszczone zostały dwie wyrzutnie i dwie stacje radarowe, a także system kierowania ogniem.
Gazprom przegrywa w sądzie. Będzie zmuszony zapłacić 13 mld euro niemieckiej spółce
Międzynarodowy arbitraż w Sztokholmie uwzględnił roszczenie niemieckiego koncernu energetycznego Uniper przeciwko rosyjskiemu koncernowi Gazprom o wypłatę odszkodowania w wysokości ponad 13 mld euro za przerwanie dostaw gazu do Niemiec.
Czytaj więcej
Największy do wojny klient Gazpromu, niemiecki Uniper, zerwał wszystkie posiadane kontrakty z rosyjskim koncernem. Podstawę dał wyrok sztokholmskiego arbitrażu. Zasądził on od Rosjan na rzecz Niemców ponad 13 mld euro odszkodowania.
Jens Stoltenberg i Viktor Orban zgodzili się, co do tego, że nie będzie węgierskiego weta w sprawie pomocy Ukrainie
Szef NATO Jens Stoltenberg i Premier Węgier Viktor Orban zgodzili się, co do tego, że Węgry nie zablokują działań sojuszu mających na celu włożenie większego wkładu w walkę Ukrainy z Rosją.
Siły rosyjskie utknęły na linii Wołczańska
Siły rosyjskie przestały przesuwać się do przodu w Wołczańsku w obwodzie charkowskim. Miasto to Rosjanie próbują zająć bezskutecznie od maja tego roku – poinformował w środę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.
W nocy Ukraińcy zaatakowali dwa radary zestawów przeciwlotniczych na okupowanym Krymie
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram. Ukraińcy mieli zaatakować dywizjon zestawów S-300 w pobliżu lotniska Belbek, a także dwa dywizjony S-400 w rejonie lotniska Belbek i Sewastopola. Trafione miały zostać co najmniej dwa radary zestawów S-300 i S-400. Być może udało się trafić też trzeci radar.
Ukraińska straż graniczna: Rosja nie ma wystarczających sił, by osiągnąć strategiczne cele w obwodzie charkowskim
Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej zapewnił, ze sytuacja na granicy z Białorusią jest „całkowicie pod kontrolą”. Jednocześnie — jak dodał - Rosjanie próbują wtargnąć w głąb obwodu charkowskiego ale „nie mają wystarczających sił na osiągnięcie swoich strategicznych celów”.
Rosyjskie siły pokojowe zakończyły proces wycofywania się z Górskiego Karabachu
Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu podało, że kontyngent rosyjskich sił pokojowych zakończył 12 czerwca proces wycofania się z Górskiego Karabachu. Kontyngent stacjonował tam od zakończenia wojny w Górskim Karabachu w listopadzie 2020 roku. Kontyngent miał składać się z 1 960 żołnierzy a wystawiono go w oparciu o jednostki 15 Zmotoryzowanej Brygady Strzelców.
Rosja domaga się uwolnienia swojej obywatelki aresztowanej w Danii
Chodzi o obywatelkę Rosji, która aresztowano 11 czerwca pod zarzutem współpracy z „obcą służbą wywiadowczą”. - Duńskie władze nie przedstawiły żadnych dowodów jej nielegalnych działań - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Jej zdaniem aresztowanie ma związek z publikacjami wyników dziennikarskiego śledztwa dotyczącego Funduszu Wsparcia i Ochrony Praw Rodaków Żyjących Poza Granicami. - Dania próbuje zdyskredytować organizacje naszych rodaków i wymusza na ich liderów i członków, by ci przestali wspierać Rosję.
Władimir Putin: W trudnym dla naszego kraju czasie jesteśmy znów zjednoczeni przez patriotyzm
- Chwała i suwerenność starożytnej Rusi rozwinęła się i umocniła w najwspanialszej erze Księstwa Moskiewskiego, Cesarstwa Rosyjskiego i Związku Radzieckiego — mówił Putin przyznający odznaczenia „Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej” i odznaczenia państwowe z okazji Dnia Rosji. - Dziś w trudnych czasach dla naszego kraju, znów jesteśmy zjednoczeni przez patriotyzm i odpowiedzialność za los ojczyzny — podkreślił Putin.
Dwie osoby ranne w ostrzale Kuryływki w obwodzie charkowskim
Do ostrzału doszło ok. 9:30 — poinformowała charkowska obwodowa administracja wojskowa.
Gruziński nadawca opozycyjny sygnalizuje, że Gruzja może przywrócić relacje dyplomatyczne z Rosją
Tbilisi zerwało relacje dyplomatyczne z Moskwą w 2008 roku, po krótkiej wojnie rosyjsko-gruzińskiej.
Czytaj więcej
Po skierowaniu do parlamentu przepisów prawnych przypominających ustawodawstwo rosyjskie teraz sąsiad Rosji, który utracił na jej rzecz 1/3 terytorium, może przywrócić zerwane z Moskwą relacje dyplomatyczne.
Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z Aleksandrem Łukaszenką
O rozmowie przywódców Rosji i Białorusi informuje kanał w serwisie Telegram powiązany ze służbą prasową białoruskiego dyktatora.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował o kobiecie rannej w ostrzale miasta Szebekino
Kobieta miała doznać obrażeń ramion, nóg i klatki piersiowej. W wyniku ostrzału miasta uszkodzone miały zostać też cztery budynki mieszkalne oraz dziewięć samochodów.
Prezydent Ukrainy poinformował o skutecznym odparciu ataku powietrznego na Ukrainę
Wołodymyr Zełenski napisał w serwisie Telegram, że takie sukcesy w odpieraniu ataków powietrznych Ukraina mogłaby odnosić codziennie,gdyby miała odpowiednią liczbę środków obrony przeciwlotniczej. Celem ataku, do którego doszło w nocy z 11 na 12 czerwca, był Kijów. Ukraińcy strącili 29 z 30 środków napadu powietrznego użytych przez Rosjan do ataku.
Władimir Putin we wtorek spotkał się z ministrem obrony, szefem Sztabu Generalnego i dowódcami okręgów wojskowych
O spotkaniu poinformował dzień później rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Ze słów Pieskowa wynika, że Putinowi — jako zwierzchnikowi Sił Zbrojnych — zameldowano o postępach w prowadzeniu „specjalnej operacji wojskowej” (tak władze Rosji nazywają wojnę na Ukrainie — red.) oraz o planach kontynuowania działań wojennych.
Sejm uczcił minutą ciszy polskiego żołnierza, który zginął na granicy Polski z Białorusią
W parlamencie odmówiono w intencji sierż. Mariusza Sitka modlitwę „Wieczny odpoczynek”.
Premier Armenii wysłał gratulacje Władimirowi Putinowi
Nikol Paszinian wysłał depeszę z gratulacjami do Putina z okazji Dnia Rosji - święta państwowego upamiętniającego ogłoszenie suwerenności przez Rosję w momencie rozpadu ZSRR i jednocześnie rocznicę pierwszych wyborów prezydenckich w Rosji. „To ważny dzień we współczesnej historii Rosji, który symbolizuje pragnienie Rosjan, by otworzyć zupełnie nowy polityczny rozdział w historii kraju z bogatą historią, kulturą i tradycją” - napisał Paszinian.
Straż graniczna Ukrainy informuje o strąceniu drona za pomocą drona
Dron Zala, prowadzący rozpoznanie na południu Ukrainy, miał zostać strącony przez ukraiński dron FPV.
W obwodzie chersońskim w ciągu doby ostrzelanych zostało 17 miejscowości
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w ostrzale ranne zostały trzy osoby. Rosjanie uszkodzili też wielopiętrowe budynki mieszkalne, domy, obiekty infrastruktury krytycznej, kompleks handlowy i budynek administracyjny.
Rosyjskie ataki na Ukrainę. Rannych 8 cywilów
Przeprowadzone w ciągu ostatniej doby rosyjskie ataki na Ukrainie raniły co najmniej 8 osób — poinformowały władze regionalne w obwodach chersońskim, charkowskim, dniepropietrowskim i kijowskim.
ISW: Kreml próbuje cenzurować i prześladować zagraniczne organizacje
Władze Rosji kontynuują prace nad przyjęciem aktów prawnych i środków represyjnych mających na celu zastosowanie szerokiej cenzury wobec cudzoziemców i organizacji zagranicznych w Rosji — informują analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Eksperci odnotowują, że 11 czerwca rosyjska Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy mającej na celu skodyfikowanie prawa rosyjskiego rządu do uznania „jakiejkolwiek” zagranicznej organizacji za „niepożądaną”.
Ponadto, jak czytamy w raporcie, Duma przyjęła w pierwszym czytaniu dodatkowy projekt, który wprowadza kary, w tym grzywny i kary pozbawienia wolności, za udział w „dowolnych” organizacjach sklasyfikowanych jako „niepożądane”.
Według przewodniczącego Dumy Państwowej Wiaczesława Wołodina, nowy projekt ustawy wypełni lukę w istniejących przepisach, które pozwalają tylko zagranicznym organizacjom pozarządowym być klasyfikowanymi jako „niepożądane”.
Eksplozja w Dnieprze
Użytkownicy mediów społecznościowych na Ukrainie informują o silnych wybuchu w Dnieprze. Czekamy na więcej informacji
Alarm lotniczy w Kijowie
Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegają mieszkańców kraju przed możliwym atakiem powietrznym.
W nocnym ataku na obwód dniepropietrowski ranni zostali matka, ojciec i ich syn
Serhij Łysak pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w wyniku ostrzału ranny został 13-latek, jego 40-letnia matka i 39-letni ojciec.
W nocy Rosjanie użyli do ataku na Ukrainę 30 środków napadu powietrznego
Rosjanie użyli do ataku czterech pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555, jednego pocisku balistycznego Iskander-M, jednego pocisku hipersonicznego Kindżał i 24 dronów-kamikadze Shahed. Ukraińcy strącili wszystkie te cele — z wyjątkiem pocisku Iskander-M.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja straciła na Ukrainie ok. 521 830 żołnierzy, 7 911 czołgów, 15 187 pojazdów opancerzonych, 13 736 zestawów artyleryjskich, 1 099 wyrzutni rakiet, 844 zestawów przeciwlotniczych, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 042 bezzałogowych statków powietrznych, 2 280 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny 18 736 pojazdów (w tym cystern), 2 290 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy Polska poderwała myśliwce w związku z atakiem powietrznym Rosji na Ukrainę
Jak informowało Dowództwo Operacyjne poderwanie myśliwców było związane z aktywnością rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu i atakami na cele w zachodniej części Ukrainy przy użyciu pocisków manewrujących i dronów-kamikadze Shahed.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Na pokładzie okrętu są cztery pociski Kalibr. Z kolei na Morzu Azowskim jest siedem rosyjskich okrętów — trzy z nich są uzbrojone łącznie w 24 pociski Kalibr.
RMF FM: Belgia chce w ciągu doby doprowadzić do kompromisu ws. 14 pakietu sankcji wobec Rosji
Z informacji RMF FM wynika, że przewodnicząca pracom UE w pierwszej połowie 2024 roku Belgia chce osiągnąć kompromis w sprawie sankcji przed szczytem G7, który rozpocznie się we Włoszech 13 czerwca.
Zestaw Patriot opuści Polskę i pojedzie na Ukrainę - podaje "New York Times"
Na Ukrainę ma trafić zestaw, który chroni stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy — wynika z informacji dziennika.
Czytaj więcej
Joe Biden zatwierdził przebazowanie jednego zestawu przeciwlotniczego Patriot - informuje "New York Times", powołując się na przedstawiciela amerykańskiej administracji. Chodzi o zestaw, który znajdował się w Polsce i chronił stacjonujących w naszym kraju rotacyjnie amerykańskich żołnierzy.
AfD i BSW zbojkotowały wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego w niemieckim parlamencie
AfD przekonuje, że „Ukraina potrzebuje prezydenta pokoju”, a BSW zarzuca Zełenskiemu, że ten „akceptuje ryzyko” wybuchu wojny atomowej.
Czytaj więcej
Skrajnie prawicowa AfD i skrajnie lewicowa BSW (Sojusz Sahry Wagenknecht) zbojkotowały wtorkowe wystąpienie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu. Obie partie domagają się wstrzymania dostaw broni na Ukrainę.
Życzenia z okazji Dnia Rosji złożył Władimirowi Putinowi Kim Dzong Un
Putin może wkrótce odwiedzić Koreę Północną.
Czytaj więcej
Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un oświadczył, że jego kraj jest "niezwyciężonym towarzyszem broni" Rosji.
Ukraiński wywiad wojskowy publikuje nagranie z ataków na Rosjan w obwodzie charkowskim
Na nagraniu widać ataki na sprzęt do prowadzenia rozpoznania, pozycje rosyjskiej piechoty i pojazdy opancerzone przeprowadzane w obwodzie charkowskim przez specjalną jednostkę Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Holandia przeznaczy 138 mln euro na realizację różnych projektów w ramach odbudowy Ukrainy
Informację taką przekazał premier Holandii, Mark Rutte, który wziął udział w konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy zorganizowanej w Berlinie.
Ukraińska straż graniczna informuje o zniszczeniu sześciu dronów w obwodzie zaporoskim
Drony FPV były wykorzystywane przez Rosjan do przeprowadzania ataków na pozycje ukraińskie w obwodzie.
W nocy Rosjanie atakowali z powietrza Kijów
Kijowska miejska administracja wojskowa podała, że atak został przeprowadzony przy użyciu rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55 wystrzelonych przez bombowce strategiczne Tu-95MS i dronów. Alarm powietrzny w Kijowie trwał dwie godziny. Wszystkie cele powietrzne miały zostać strącone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
W Moskwie spotkają się szefowie MSZ Rosji i Kuby
Siergiej Ławrow w środę będzie rozmawiał z Bruno Rodriguezem Parrillą, ministrem spraw zagranicznych Kuby, który przebywa z wizytą w Rosji. Rozmowa będzie dotyczyć współpracy dwustronnej między Rosją i Kubą.
Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w ukraińskim ostrzale miasta Szebekino
O ostrzale z wyrzutni rakiet miasta w obwodzie biełgorodzkim poinformował jego gubernator, Wiaczesław Gładkow. Jeden z pocisków miał trafić bezpośrednio w mieszkanie — w wyniku ataku na miejscu zmarł mężczyzna. Z kolei dwie kobiety, które doznały ran kończyn dolnych i górnych trafiły do szpitala, a trzeciej rannej osobie udzielono pomocy na miejscu (odmówiła ona hospitalizacji). Ponadto w ostrzale uszkodzonych zostało sześć domów i 11 bloków mieszkalnych.
Most Krymski był zamknięty dla ruchu pojazdów przez ok. 15 minut
Informację taką podał kanał w serwisie Telegram monitorujący sytuację na podjazdach do mostu.
W nocy doszło do ataku z powietrza na okupowany Sewastopol
O odparciu ataku na miasto informował szef władz okupacyjnych, Michaił Razwożajew. Z jego komunikatu wynika, że obrona przeciwlotnicza strącała nad miastem rakiety. Na razie nie podano jakiego typu rakiet użyto do ataku na miasto. Na Sewastopol miały spaść szczątki strąconych rakiet.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 839 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 839 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińska Brygada Azow będzie mogła używać amerykańskiej broni - informuje "Washington Post".