Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Kijów przy użyciu dronów i pocisków manewrujących.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy publikować w środę od wczesnych godzin porannych.
Grupy „Szachedów” przemieszczają się z Zaporoża w kierunku obwodu dniepropietrowskiego
Kilka grup „Szachedów” przemieszcza się z Zaporoża w kierunku obwodu dniepropietrowskiego – poinformowały Siły Powietrzne Ukraińskich Sił Zbrojnych. „Kilka grup wroga uderza z Zaporoża do obwodu dniepropietrowskiego, kierując się w stronę Dniepru w Pawłogradzie” – czytamy w komunikacie. Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegały o zagrożeniu użyciem przez wroga dronów szturmowych w Zaporożu i obwodzie dniepropietrowskim. Obecnie na tych obszarach ogłoszono alert powietrzny. Ponadto ogłoszono go także w obwodach donieckim i charkowskim.
Ukraina utraciła obiekty energetyczne z powodu niewystarczającej broni przeciwlotniczej
Według wicekanclerza Niemiec, Ministra Gospodarki i Ochrony Klimatu Roberta Habecka Ukraina utraciła obiekty energetyczne w wyniku ostatnich zmasowanych ataków Federacji Rosyjskiej z powodu braku wystarczającej ilości amunicji do systemów obrony powietrznej. Jednocześnie nawoływał uczestników konferencji, aby „zatroszczyli się nie tylko o naprawę ukraińskiego systemu energetycznego, ale także o jego ochronę”, zapewniając maksymalną liczbę systemów obrony powietrznej, jakiej potrzebuje Ukraina. Na początku kwietnia mer Charkowa Igor Teriechow alarmował, że wróg zniszczył prawie całą infrastrukturę krytyczną miasta.
W najbliższej przyszłości Ukraina podpisze umowy o bezpieczeństwie z USA i Japonią
Ukraina podpisze w najbliższym czasie umowy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z USA i Japonią, podczas szczytu G-7 we Włoszech, Szczytu Pokojowego w Szwajcarii, albo w lipcu podczas szczytu NATO w Waszyngtonie – poinformował rzecznik Prezydenta Ukrainy Siergiej Nikiforow. „Mamy przed sobą ważne wydarzenia międzynarodowe – szczyt G-7, szczyt NATO i szczyt światowy… Mamy też dwustronne traktaty bezpieczeństwa w ramach Deklaracji Wileńskiej G-7 z zeszłego roku. Podczas tych spotkań spodziewamy się podpisania dwustronnych umów o bezpieczeństwie z naszymi potężnymi sojusznikami, takimi jak USA i Japonia” – zapowiedział Nikiforow.
Ataki na Rosję poprawiły sytuację Charkowa
Zniszczenie przez ukraińskie wojsko rosyjskich pozycji uderzeniowych w pobliżu granicy pomogło zmniejszyć intensywność rosyjskiego ostrzału miasta – powiedział mer Charkowa Ihor Teriechow w wywiadzie dla agencji Reuters. "Pomogło. Być może dlatego ostatnie tygodnie w Charkowie były spokojniejsze i nie doszło do ostrzałów na tak dużą skalę, jak na przykład w maju” – powiedział Teriechow.
Pistorius zapowiedział nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy obejmujący rakiety Patriot
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje rakiety Patriot i inną broń. „Dziś mogę ogłosić kolejny pakiet pomocowy, nie tak duży, ale nie mniej ważny” – podkreślił Pistorius. Wyjaśnił, że pakiet obejmuje sto rakiet do systemów Patriot. Szef MON dodał, że na Ukrainie znajdują się już 32 rakiety, pozostałe 68 zostanie dostarczonych w nadchodzących tygodniach. Rakiety zabezpieczono dzięki współpracy niemiecko-duńsko-holendersko-norweskiej w ramach niemieckiej inicjatywy wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej.
Ministerstwo Obrony Ukrainy chce stworzyć z Litwą wspólne przedsiębiorstwa obronne
Podczas roboczej wizyty w Wilnie wiceminister obrony Ukrainy Kateryna Czernogorenko zaprosiła Litwę do utworzenia wspólnych przedsiębiorstw obronnych. Wzięła udział w konferencji technologicznej TechBatt 2024 w stolicy Litwy, gdzie spotkała się z ministrem obrony narodowej Laurinasem Kaščunasem i jego zastępcą Gretą Moniką Tuchkute. Uczestnicy spotkania rozmawiali o możliwościach tworzenia wspólnych przedsiębiorstw i gotowości do szybkiego podzielenia się doświadczeniem bojowym ukraińskiej armii z litewskimi producentami. Strona ukraińska wykazała zainteresowanie testowaniem produktów litewskich deweloperów.
W Kijowie zaprezentowano Siły Systemów Bezzałogowych
Ukraina stała się pierwszym krajem, który stworzył najnowszy rodzaj wojska – Siły Systemów Bezzałogowych – powiedział podczas oficjalnej prezentacji pierwszy wiceminister obrony Iwan Hawryliuk. „Mamy duże szanse na wygranie wojny z Federacją Rosyjską. Możemy osiągnąć to zwycięstwo dzięki Waszej inteligencji, wytrwałości i dzięki temu, co robicie, aby chronić życie i zdrowie naszych żołnierzy, coraz częściej angażując roboty i systemy bezzałogowe w misje bojowe w powietrzu, na lądzie i na morzu – podkreślił Hawryliuk.
Estonia przekaże Ukrainie system obrony powietrznej krótkiego zasięgu Mistral
Estonia ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje przeciwlotnicze systemy rakietowe krótkiego zasięgu Mistral oraz amunicję do nich. O sprawie poinformowano Ministerstwo Obrony Estonii. „Ukraina pilnie potrzebuje obrony powietrznej, aby odeprzeć brutalne ataki Rosji, a w bezpośrednim interesie bezpieczeństwa Estonii leży przyczynienie się do tego wraz z jej sojusznikami. Ukształtowaliśmy pakiet pomocowy w taki sposób, aby Ukraina uzyskała z niego maksymalne korzyści, nie zagrażając gotowości bojowej Estońskich Sił Obronnych i abyśmy mogli jak najszybciej przywrócić niezbędne dostawy” – powiedział estoński minister obrony Hanno Pevkur.
Siły obronne zniszczyły rosyjskie działo samobieżne „Tulipan”
Na wschodzie siły obronne zniszczyły rzadkie rosyjskie działo samobieżne „Tulipan” i wielofunkcyjny kompleks walki radioelektronicznej „Borysoglebsk-2” – poinformował w komentarzu dla Ukrinform rzecznik Operacyjnej Strategicznej Grupy Sił Nazar Wołoszyn. „Po raz drugi w ciągu tygodnia ukraińscy obrońcy zniszczyli rzadką rosyjską instalację „Tulipan”, tym razem w pobliżu Iwanowskiego koło Chasiw Jaru” – powiedział rzecznik.
Rosja zrzuca na Ukrainę nawet sto bomb lotniczych dziennie
Kluczowym zadaniem jest dziś pozbawienie Rosji jej atutów. W chwili obecnej największą strategiczną przewagą Rosji nad Ukrainą jest przewaga w powietrzu – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu otwierającym Konferencję Odbudowy Ukrainy, która odbywa się w Berlinie. „Ukraińcy udowodnili, że są w stanie wygonić okupanta ze swojego terytorium i odnieść niezbędne zwycięstwa. Zdobyliśmy dla Ukrainy Morze Czarne i udowodniliśmy, że dzięki nowoczesnym systemom obrony powietrznej jesteśmy w stanie zniszczyć wszelkie rosyjskie rakiety i drony. Jaki jest tutaj klucz? Możliwość pozbawienia Rosji takiej czy innej przewagi. Na razie największą strategiczną przewagą Rosji nad Ukrainą jest przewaga w powietrzu, terror rakietowy i bombowy, który pomaga rosyjskim wojskom posuwać się na ląd, a rosyjska nienawiść niszczy życie” – powiedział Zełenski.
Włochy przekażą Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej
Włochy wkrótce przekażą Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, którego większość stanowić będzie sprzęt obrony powietrznej – oświadczył wicepremier i minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani na konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy w Berlinie. „Całkowicie zgadzam się z Dmytrem (Kulebą – red.), gdy mówi, że pierwszą strategią odbudowy Ukrainy jest ochrona jej infrastruktury za pomocą różnych systemów obrony powietrznej” – powiedział Tajani.
Rosjanie ostrzelali Osokoriwkę w obwodzie chersońskim
Rosyjscy żołnierze ostrzelali Osokoriwkę w gminie Nowoworoncowa w obwodzie chersońskim. Jak podaje służba prasowa chersońskiej obwodowej administracji wojskowej, w wyniku ostrzału została ranna 58-letnia kobieta. „Zdiagnozowano u niej kontuzję i głuchotę pourazową. Ofierze udzielono niezbędnej pomocy medycznej. Będzie leczona ambulatoryjnie” – informuje administracja.
KE zaproponowała przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy do marca 2026 r
Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie tymczasowej ochrony w UE uchodźców z Ukrainy o kolejny rok, od 5 marca 2025 r. do 4 marca 2026 r. „Nadal nie ma bezpiecznych i trwałych warunków powrotu ludzi, dlatego Komisja uważa, że przyczyny tymczasowej ochrony nadal istnieją i konieczne jest przedłużenie tego okresu ochrony o kolejny rok” – powiedział Christian Wiegand, oficjalny przedstawiciel KE podczas konferencji w Brukseli. Według niego pozwoli to zapewnić stabilną sytuację 4,2 mln osób, które w obecnych okolicznościach znalazły się w krajach Unii Europejskiej.
86% Rosjan uważa się za patriotów
Zdecydowana większość Rosjan (86%) uważa się za patriotów – wynika z danych sondażowych Fundacji Opinii Publicznej (FOM). Według FOM 81% Rosjan uważa, że człowieka, który nie czuje się dumny ze swojego kraju, nie można nazwać patriotą, a 70% Rosjan nie uważa za patriotów współobywateli, którzy starają się uchylić od służby wojskowej.
W obwodzie charkowskim zatrzymano mieszkańca, który za czasów okupantów został sołtysem
Służba prasowa Charkowskiej Prokuratury Okręgowej poinformowała, że funkcjonariusze organów ścigania oskarżyli o współpracę z Rosjanami 55-letniemu mieszkańca Spiwakiwki, który w czasie okupacji wsi został sołtysem. Z ustaleń śledztwa wynika, że w kwietniu 2022 r., kiedy Spiwakiwka była okupowana, „przewodniczącym rady wsi Spiwakowski (Czerwony Górnik) został lokalny mieszkaniec, który oficjalnie nigdzie nie pracuje”. Zapewniał obsługę dokumentów składanych przez mieszkańców, zbierał ich dane paszportowe, a także organizował dostawę „pomocy materialnej i humanitarnej” z Rosji. Rejestrował ciężki sprzęt i pojazdy należące do mieszkańców wsi, organizował akcję wśród ludności, próbując kreować pozytywny wizerunek Federacji Rosyjskiej, zajmował się też wydawaniem zezwoleń na wyjazd poza wieś.
W Berlinie rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy (WIDEO)
Podczas wydarzenia kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do zwiększenia wsparcia dla ukraińskiej obrony powietrznej. W konferencji uczestniczą m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Szefowa KE obiecała miliardy euro pomocy finansowej dla Ukrainy, w tym m.in. wykorzystanie środków z zamrożonych rosyjskich aktywów.
Ratownicy uratowali życie 77-letniego mężczyzny w Charkowie (WIDEO)
Mężczyzna po rosyjskim ataku znalazł się pod gruzami budynku mieszkalnego. Po około godzinnej akcji ratowniczej służbom udało się wyciągnąć mężczyznę i został on przewieziony do szpitala. W ostrzelanym przez siły rosyjskie Chersoniu ranna została 102-letnia kobieta. Co najmniej pięciu cywilów zginęło w wyniku rosyjskich ataków w obwodach charkowskim i donieckim w ciągu ostatniej doby, 20 osób zostało rannych – przekazały we wtorek 11 czerwca rano ukraińskie władze lokalne.
Przewodniczący parlamentów Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii będą spotykać się dwa razy w roku
Decyzja taka spadła na spotkaniu, z udziałem m.in. marszałkiem Sejmu, Szymona Hołowni, w Białymstoku.
Białoruś liczy na dołączenie do BRICS po szczycie w Kazaniu
Deklarację taką zgłosił szef MSZ Białorusi, Siarhiej Alejnik. - Białoruś w pełni podziela cele i podejście BRICS odnośnie wykreowania nowego, sprawiedliwego, prawdziwie wielobiegunowego świata — mówił. Alejnik przypomniał, że Białoruś w ubiegłym roku złożyła wniosek o dołączenie do BRICS.
Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie wcielają do armii więźniarki
Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego, mówił o tym w rozmowie z „The New York Times”. Więźniarki mają być wcielane do rosyjskiej armii od kilku miesięcy. Kobiety nie są mobilizowane lecz zaciągają się do wojska, ale czasem są do tego zmuszane siłą - twierdzi Jusow.
Przebywający z wizytą w Niemczech Wołodymyr Zełenski przemawia na forum Bundestagu
Wcześniej Zełenski spotkał się z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem.
Ihor Terechow, mer Charkowa, mówi czemu jego miasto zawdzięcza "względny spokój" w ostatnich tygodniach
W maju prezydent USA, Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone zgadzają się na wykorzystanie amerykańskiej broni do atakowania celów w Rosji, ale jedynie w pobliżu granic obwodu charkowskiego i jedynie celów wojskowych związanych z ostrzałem Charkowa.
Czytaj więcej
Ataki ukraińskiej armii na cele w Rosji pomogły zmniejszyć liczbę ostrzałów Charkowa - mówi w rozmowie z agencją Reutera Ihor Terechow, mer Charkowa.
Estonia dostarczy Ukrainie zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu
Ministerstwo Obrony Estonii poinformowało, że kraj ten dostarczy zestawy przeciwlotnicze pocisków rakietowych krótkiego zasięgu Mistral Ukrainie. Resort obrony Estonii zapewnia, że pomoc wojskowa dla Ukrainy nie zmniejszy gotowości bojowej estońskiej armii.
Wielka wyprzedaż akcji Gazpromu
W poniedziałek akcje Gazpromu na moskiewskiej giełdzie po raz kolejny potaniały. Tym razem o blisko 4 procent osiągając poziom 117,9 rubli. Od początku roku wartość koncernu, który do rozpętanej przez Kreml wojny był największym globalnym eksporterem gazu, zmniejszyła się o ponad 25 procent.
Czytaj więcej
Na moskiewskim parkiecie trwa wyprzedaż papierów Gazpromu. Od początku roku wartość koncernu, który do rozpętanej przez Kreml wojny był największym globalnym eksporterem gazu, zmniejszyła się o ponad 25 procent.
Rosjanie informują o zajęciu dwóch miejscowości na Ukrainie
Rosjanie twierdzą, że zajęli miejscowość Artemowka (ukraińskie Kypucze) w obwodzie ługańskim i Timkowka w obwodzie charkowskim. Obie miejscowości mieli zająć żołnierze rosyjskiego zgrupowania wojsk „Zachód” (ros. Wostok). W rejonie odpowiedzialności tego zgrupowania Ukraińcy, według Rosjan, mieli stracić 560 żołnierzy, pięć pojazdów, samobieżną haubicę polskiej produkcji Krab, haubicę M777, dwie haubice D-30 i dwie stacje do walki radioelektronicznej oraz dwa składy amunicji artyleryjskiej.
Szef Sztabu Generalnego mówi, że presja migracyjna na polską granicę będzie utrzymana
Ze słów gen. Wiesława Kukuły wynika, że wojsko przez dłuższy czas będzie wspierać na granicy Straż Graniczną.
Czytaj więcej
Presja migracyjna zostanie utrzymana. To jest cel Białorusi, to jest cel Federacji Rosyjskiej - mówił na konferencji prasowej szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła.
FSB twierdzi, że wywiady państw Zachodu i Ukrainy rekrutują imigrantów, którzy mają przeprowadzać zamachy w Rosji
Aleksandr Bortnikow jako przykład podaje zamach terrorystyczny na halę Crocus City Hall.
Czytaj więcej
Dyrektor FSB, przewodniczący Komitetu Antyterrorystycznego, Aleksandr Bortnikow oświadczył, że Ukraina przy wsparciu wywiadu NATO prowadzi działania, których celem jest organizowanie zamachów terrorystycznych i aktów sabotażu na terytorium Rosji.
Bruksela i Kijów rozmawiają o wykorzystaniu ukraińskich magistrali do tłoczenia gazu
Unijni urzędnicy negocjują w sprawie utrzymania przepływu gazu ukraińskimi magistralami, dowiedział się Bloomberg. Agencja przypomina, że kilka krajów Europy Wschodniej (Słowacja, Węgry, Austria) w dalszym ciągu odbiera gaz rosyjski rurociągiem przebiegającym przez Ukrainę. Umowa obejmująca ten schemat tranzytu wygasa z końcem tego roku.
Czytaj więcej
Komisja Europejska rozmawia z Kijowem o utrzymaniu rurociągowego tranzytu gazu po 2024 r., kiedy to kończy się kontrakt Naftogazu z Gazpromem. W grę wchodzi wyłącznie surowiec inny niż rosyjski.
Von der Leyen: Unia będzie przekazywać pieniądze Ukrainie
Gromadzimy finansową siłę ognia, aby pomóc Ukrainie stawić opór i się odbudować - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Dodała, że w lipcu dostępne będzie 1,5 mld euro z unieruchomionych rosyjskich aktywów i że w czerwcu Ukraina otrzyma kolejne 1,9 mld euro z Instrumentu na rzecz Ukrainy.
Szefowie MSZ Rosji i Wenezueli podpisali umowę o współpracy w zakresie walki ze skutkami sankcji
Umowę, na marginesie szczytu BRICS w Niżnym Nowogrodzie, podpisali Siergiej Ławrow i Yván Gil. Oba państwa są objęte sankcjami nałożonymi przez Zachód.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Od początku dnia na Ukrainie doszło do 37 potyczek
Z komunikatu Sztabu wynika, że Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe, cztery ataki powietrzne przy użyciu bomb kierowanych i 40 ataków z użyciem dronów na pozycje wojsk i terenów zamieszkanych.
Rosyjska armia użyła w poniedziałek pocisków Kalibr przeciwko celom na Ukrainie
Informację taką przekazał kpt Dmytro Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy. Pocisk Kalibr miał zostać wystrzelony z pokładu okrętu podwodnego.
Stan 102-letniej kobiety rannej w ostrzale Chersonia jest stabilny
Informację taką przekazuje chersońska obwodowa administracja państwowa. Kobieta została ranna w ostrzale rejonu dniprowskiego Chersonia.
ISW: Rosja transportuje paliwo mostem Krymskim
Instytut Studiów nad Wojną (ISW), think tank z USA, pisze w analizie, iż nagrania z 8 czerwca pokazują, że Rosjanie zaczęli transportować paliwo przez Cieśniną Kerczeńską drogą kolejową mostem Krymskim. Według rzecznika marynarki wojennej Ukrainy, kpt Dmytro Płetenczuka, Rosjanie nie transportowali tą drogą paliwa od marca z uwagi na zagrożenie ukraińskim atakiem.
Zabici i ranni w obwodzie charkowskim
W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich na terenie obwodu charkowskiego 4 osoby zginęły, a 11 zostało rannych - podał szef lokalnej administracji Ołeh Syniehubow. Przekazał, że od 10 maja z rejonów czuhujewskiego, charkowskiego i bogoduchowskiego ewakuowano 11 767 osób.
SBU w dzielnicy rządowej Kijowa
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi działania kontrwywiadowcze w rejonie peczerskim i szewczenkowskim Kijowa, w szczególności w dzielnicy rządowej - podały służby prasowe SBU. W komunikacie czytamy, że celem jest "sprawdzenie ochrony antysabotażowej obiektów państwowych" oraz "zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców stolicy i osób objętych ochroną państwa". Funkcjonariusze sprawdzają teren i poszczególne pomieszczenia "w celu identyfikacji przedmiotów zabronionych" - podano.
Kolejny etap ćwiczeń sił jądrowych w Rosji
"Zgodnie z decyzją prezydenta Federacji Rosyjskiej, rozpoczął się drugi etap ćwiczeń niestrategicznych sił jądrowych" - oświadczyło Ministerstwo Obrony Rosji.
Nikopol pod ostrzałem
Szef władz obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak podał, że wojska rosyjskie za pomocą dronów kamikadze i artylerii ostrzelały Nikopol oraz gminę Marganiec. Ofiar w ludziach nie było.
Rosja. Uczestnicy wojny na Ukrainie nie będą musieli płacić odsetek?
Rosyjska rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa zaleciła rządowi Rosji, by opracował kwestię zwolnienia uczestników "specjalnej operacji wojskowej", czyli wojny na Ukrainie, z odsetek od pożyczek, a członków ich rodzin - z podatku od nieruchomości.
Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy: Na Morzu Czarnym jest jeden okręt uzbrojony w pociski Kalibr
Okręt na Morzu Czarnym ma być uzbrojony w cztery pociski Kalibr. Z kolei na Morzu Azowskim jest osiem rosyjskich okrętów, z czego trzy są uzbrojone łącznie w 24 pociski Kalibr.
W Osetii Północnej rozbił się bombowiec Su-34
Informacje taką przekazało Ministerstwo Obrony Rosji. Su-34 miał rozbić się w górzystym terenie w czasie lotu treningowego. Załoga maszyny zginęła w wypadku. Wstępnie przyczyną katastrofy była usterka techniczna - czytamy. Na miejsce udała się komisja Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 520 850 żołnierzy, 7 902 czołgi, 15 176 pojazdów opancerzonych, 13 690 zestawów artyleryjskich, 1 099 wyrzutni rakiet, 842 zestawy przeciwlotnicze, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 023 bezzałogowych statków powietrznych, 2 278 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 18 676 pojazdów (w tym cystern) i 2 288 jednostek sprzętu specjalnego.
Sondaż: 85,7 proc. Polaków uważa, że wojsko powinno mieć prawo do używania broni wobec próbujących siłowo przedrzeć się przez granicę
Przeciw jest 10,7 proc. badanych, a zdania nie ma 3,6 proc.
Czytaj więcej
Polacy nie mają wątpliwości, że żołnierze powinni używać broni w sytuacji prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów.
Ukraińska straż graniczna przy pomocy drona-kamikadze zniszczyła system Murom-P
Do zniszczenia rosyjskiego systemu obserwacji wizualnej dalekiego zasięgu doszło w obwodzie charkowskim. Ukraińscy pogranicznicy publikują film dokumentujący atak.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 838 dzień wojny
Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.
Wołodymyr Zełenski z wizytą w Niemczech
Ukraiński prezydent spotka się w Niemczech z kanclerzem Olafem Scholzem, weźmie też udział w konferencji ws. odbudowy Ukrainy.
Nad ranem ukraińskie Siły Powietrzne informowały o lotnictwie rosyjskiego lotnictwa taktycznego w rejonie Morza Azowskiego
Aktywność rosyjskiego lotnictwa wiązała się z groźbą ataku rakietowego.
Obwód charkowski: Właściciele terenów, na których powstają fortyfikacje, będą zwolnieni z podatku gruntowego
W obwodzie charkowskim właściciele terenów, na których powstały już lub dopiero powstaną fortyfikacje, zostaną zwolnieni z podatku gruntowego — podaje Ministerstwo Reintegracji z Tymczasowo Okupowanymi Terytoriami Ukrainy.
Ukraińska Brygada Azow będzie mogła korzystać z amerykańskiej broni
Jak informuje „Washington Post" administracja Joe Bidena rezygnuje z zakazu używania amerykańskiej broni przez żołnierzy Brygady Azow. Amerykański dziennik powołuje się przy tym na Departament Stanu.
Czytaj więcej
Decyzję w sprawie ukraińskiej Brygady Azow ogłosił w poniedziałek amerykański Departament Stanu - informuje "Washington Post".
Na Ukrainie ruszył pierwszy zakład, którego celem jest naprawa, a w przyszłości także produkcja niemieckich pojazdów opancerzonych
Zakład ruszył w ramach partnerstwa pomiędzy ukraińskim koncernem zbrojeniowym Ukroboronprom, a niemieckim koncernem Rheinmetall. To pierwsza tego typu placówka. Jej głównym zadaniem ma być naprawa niemieckich pojazdów opancerzonych, które znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii, a w przyszłości również produkcja nowego sprzętu wojskowego.
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 838 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 838 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego Ursula von der Leyen zapowiada budowę większości z siłami, które są "proukraińskie".