Sąsiad Rosji pogodzi się z utratą części terytorium? Pogłoski o ważnej decyzji

Po skierowaniu do parlamentu przepisów prawnych przypominających ustawodawstwo rosyjskie teraz sąsiad Rosji, który utracił na jej rzecz 1/3 terytorium, może przywrócić zerwane z Moskwą relacje dyplomatyczne.

Publikacja: 12.06.2024 11:45

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: REUTERS/Anton Vaganov

arb

Mowa o Gruzji, gdzie Gruzińskie Marzenie, partia rządząca krajem i oskarżana przez opozycję o prorosyjski kurs, ma podejmować „aktywne działania” na rzecz przywrócenia relacji dyplomatycznych z Rosją.

Dlaczego Gruzja zerwała relacje dyplomatyczne z Rosją?

Gruzja zerwała relacje dyplomatyczne z Rosją w 2008 roku, po krótkiej wojnie gruzińsko-rosyjskiej zakończonej trwałą utratą przez Gruzję kontroli nad 1/3 terytorium kraju — czyli separatystycznymi quasirepublikami — Abchazją i Osetią Południową. Do dziś Gruzja i niemal cała społeczność międzynarodowa uważa te republiki za okupowaną przez Rosję część Gruzji (podobnie jak dzieje się to w przypadku Krymu).

Rosja nie anektowała tych terenów, ale uznała ich niepodległość i nawiązała z nimi relacje dyplomatyczne.

Czytaj więcej

Parlament w Tbilisi przyjął "ustawę o agentach". Czy Gruzja straciła szanse na członkostwo w UE?

O tym, że mimo iż Abchazja i Osetia Południowa nadal pozostają poza kontrolą Gruzji, Tbilisi zamierza przywrócić relacje dyplomatyczne z Rosją informuje gruziński nadawca opozycyjny Mtavari.

Anonimowe źródła twierdzą, że rosyjskie i gruzińskie źródła rządowe "współpracują przy przywróceniu relacji dyplomatycznych i trwa już rekrutacja dyplomatów do pracy w ambasadzie Gruzji w Moskwie.

Pod rządami Gruzińskiego Marzenia Gruzja zbliża się do Rosji

W maju 2023 roku Władimir Putin zniósł wizy dla obywateli Gruzji, którzy odwiedzają Rosję, po raz pierwszy od 2000 roku i pozwolił na wznowienie lotniczych połączeń bezpośrednich między Rosją a Gruzją.

Po przyjęciu ustawy o „zagranicznych agentach” Gruzińskie Marzenie wprowadziło pakiet 19 ustaw „o wartościach rodzinnych i ochronie młodocianych"

Chociaż władze Gruzji zaprzeczają doniesieniom, jakoby chciały ponownie uruchomić ambasadę Gruzji w Moskwie, ale kanał Mtavari twierdzi, że sytuacja rozwija się „dokładnie według tego samego scenariusza”, który poprzednio widziano przy wznowieniu bezpośrednich lotów między Rosją a Gruzją czy zniesieniu wiz dla Gruzinów odwiedzających Rosję oraz przy przyjęciu przez gruziński rząd przepisów o „agentach zagranicznych”, które — według ich krytyków — są wzorowane na podobnych przepisach przyjętych przez Rosję.

Ustawa o „agentach zagranicznych” przeforsowana przez Gruzińskie Marzenie wymaga od organizacji pozarządowych, które otrzymują ponad 20 proc. finansowania z zagranicznych źródeł muszą rejestrować się jako „zagraniczni agenci wpływu”. Przepisy weszły w życie mimo dużych protestów społecznych i weta prezydent Gruzji.

Po przyjęciu ustawy o „zagranicznych agentach” Gruzińskie Marzenie wprowadziło pakiet 19 ustaw „o wartościach rodzinnych i ochronie młodocianych", które przypominają analogiczne rosyjskie ustawodawstwo.

Mowa o Gruzji, gdzie Gruzińskie Marzenie, partia rządząca krajem i oskarżana przez opozycję o prorosyjski kurs, ma podejmować „aktywne działania” na rzecz przywrócenia relacji dyplomatycznych z Rosją.

Dlaczego Gruzja zerwała relacje dyplomatyczne z Rosją?

Pozostało 91% artykułu
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Rosja wydala sześciu brytyjskich dyplomatów. FSB oskarża ich o szpiegostwo