Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy okupowany przez Rosjan Sewastopol był celem ataku rakietowego. W mieście wybuchł pożar.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Wojciechowski przed PE: Komisja Europejska powinna przedłużyć zakaz importu ukraińskich zbóż
Przemawiając dzisiaj w Parlamencie Europejskim komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że środki zapobiegawcze były "skuteczne, wydajne i ustabilizowały rynki w pięciu państwach członkowskich, a także pomogły zwiększyć eksport szlakami solidarności".
Czytaj więcej
Polski komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski stwierdził przed PE, że Komisja Europejska powinna przedłużyć zakaz importu ukraińskich zbóż w przypadku pięciu krajów sąsiadujących z Ukrainą.
Nawalny może być jednym z więźniów wymienianych między Zachodem a Rosją
Taka informacje opublikował dziennik "The Wall Street Journal".
Czytaj więcej
Krytyk Władimira Putina Aleksiej Nawalny, który odsiaduje wieloletni wyrok w kolonii karnej, może zostać włączony do wielostronnej wymiany więźniów między Zachodem a Rosją, pisze "The Wall Street Journal".
Ukraińcy przegrali z Włochami w meczu kwalifikacyjnym do ME
Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1 dla Włochów.
Trzynaścioro wywiezionych nielegalnie dzieci wróciło na Ukrainę
„Dziś organizacja Save Ukrainę w ramach 11. misji ratunkowej sprowadziła 13 kolejnych dzieci z okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego” – poinformowała organizacja Save Ukraine w poście na Facebooku, dodając, że wykonała „do tej pory 11 misji ratowniczych, które zapewniły powrót na Ukrainę 176 dzieci.”
Węgry nie dokonają ekstradycji Ukraińców
- Wszyscy uchodźcy z Ukrainy są na Węgrzech bezpieczni. Ani oni, ani ich dane nie zostaną poddane ekstradycji - powiedział wicepremier Węgier Zsolt Semjén
Czytaj więcej
Węgry nie dokonają ekstradycji do Kijowa Ukraińców w wieku poborowym, którzy mogą ukrywać się przed służbą wojskową - powiedział w rozmowie z "Hungary Today" wicepremier Węgier Zsolt Semjén.
Była austriacka minister spraw zagranicznych przeprowadziła się do Rosji
Była austriacka minister spraw zagranicznych i bliska przyjaciółka Putina Karin Kneissl przeprowadziła się do Rosji i przewiozła swoje kucyki do Petersburga.
Kucyki VIP przyleciały do Rosji z międzylądowaniem w Syrii na pokładzie wojskowego samolotu transportowego Ministerstwa Obrony Rosji.
Czy Rosji zależy na dostawach północnokoreańskiej broni i amunicji
– Korea Północna ma bardzo dużo pocisków kalibru 122 i 152 mm, które pasują do systemów rosyjskich/radzieckich. W lipcu minister obrony Siergiej Szojgu odwiedzał Pjongjang. Po tej wizycie Kim Dzong Un odwiedził fabryki wojskowe i wezwał do przyśpieszenia produkcji amunicji. Nie wykluczałabym, że przywódca Korei Północnej faktycznie „przywiezie” do Rosji tę amunicję – mówi „Rzeczpospolitej” Anna Maria Dyner, analityczka PISM.
Czytaj więcej
Północnokoreański dyktator przyjechał do Rosji. Ale nie tylko Kim Dzong Un popiera Putina w wojnie z Ukrainą.
Niemiecki koncern Rheinmetall przekaże Ukrainie mobilny szpital
Posiada salę operacyjną, własne laboratorium i cały niezbędny sprzęt. Koszt nowoczesnego szpitala polowego to 9 mln euro.
W obwodzie wołgogradzkim rozbił się rosyjski bombowiec Su-24
Ministerstwo Obrony Rosji potwierdza, że samolot rozbił się podczas planowego lotu szkolnego.
Przelot odbywał się bez amunicji, a samolot rozbił się na bezludnym terenie. Na miejsce zdarzenia wysłano śmigłowce Mi-8 służb poszukiwawczo-ratowniczych.
Zełenski zwolnił szefa Wydziału do spraw pracy z personelem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy
Funkcję tę pełnił Faradżew Ihor Jełchanowicz.
Zełenski i Netanjahu spotkają się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkają się w nadchodzących dniach podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Poinformował o tym ambasador Izraela na Ukrainie Michael Brodski.
„Spotkanie Netanjahu-Zełenskiego odbędzie się w nadchodzących dniach w Nowym Jorku. Przywódcy obu krajów wezmą udział w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ” – napisał dyplomata w Telegramie.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy o sytuacji na froncie
Ukraina kontynuuje działania ofensywne w kierunku Melitopola i Bachmutu, odnosi częściowe sukcesy w rejonie Kliszczyjówki w obwodzie donieckim i Rabotina w obwodzie zaporoskim.
Rumunia buduje schrony przeciwlotnicze dla mieszkańców w pobliżu granicy z Ukrainą
Rumunia rozpoczęła budowę schronów przeciwlotniczych dla mieszkańców w pobliżu granicy z Ukrainą po tym, jak w zeszłym tygodniu znaleziono tam fragmenty dronów.
Jak podaje AFP, rumuńscy żołnierze znaleźli w sobotę fragmenty drona „podobnego do tych używanych przez armię rosyjską” w rejonie Plauru po drugiej stronie granicy z Ukrainą.
Bukareszt zwiększył już środki mające na celu wzmocnienie monitorowania i bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej po powtarzających się rosyjskich atakach w pobliżu swojej granicy.
Ministerstwo obrony podało w oświadczeniu, że we wtorek około 50 rumuńskich żołnierzy rozpoczęło budowę dwóch schronów.
Betonowe schrony mają na celu „ochronę mieszkańców” Plauru i po ukończeniu zostaną przekazane władzom lokalnym – dodał.
G7 potępia „fikcyjne wybory” przeprowadzone przez Rosję na terytorium Ukrainy
„Jednoznacznie potępiamy zorganizowanie fikcyjnych „wyborów” zorganizowanych przez Rosję na suwerennym terytorium Ukrainy w obwodach donieckim, chersońskim, ługańskim, zaporoskim i na Krymie” – stwierdzono w oświadczeniu.
„Te fikcyjne «wybory» nie zmienią naszego podejścia ani naszego wsparcia dla Ukrainy, która walczy o odzyskanie swojego terytorium uznanego przez społeczność międzynarodową” - zapewniły państwa G7.
Ukraina twierdzi, że rosyjskie statki nie są w stanie operować na części Morza Czarnego w pobliżu platform wiertniczych
Według ukraińskiej marynarki wojennej rosyjska flota czarnomorska nie jest obecnie w stanie operować w rejonie platform wiertniczych w pobliżu Krymu, które Ukraińcy zajęli na początku tygodnia.
Platformy nazywane są Wieżami Bojkowskimi.
Ukraińska artyleria przybrzeżna, a także przenośne systemy obrony powietrznej (MANPADS) i systemy rakietowe sprawiają, że rosyjska flota „nie może zbliżyć się do tych wież”, jak powiedział Dmytro Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy..
Handlarz bronią Wiktor But został deputowanym
Międzynarodowy handlarz bronią, który w wyniku wymiany został zwolniony z amerykańskiego więzienia, zdobył mandat w zgromadzeniu ustawodawczym obwodu uljanowskiego z listy partii LDPR - Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji.
Wysłannik Watykanu z wizytą w Chinach
Watykan poinformował, że wysłannik papieski kardynał Matteo Zuppi będzie w tym tygodniu w Chinach od środy do piątku w ramach dyplomatycznych wysiłków mających na celu ułatwienie pokoju na Ukrainie.
Wizyta stanowi kolejny etap misji zainicjowanej przez papieża, a mianowicie wspierania inicjatyw humanitarnych i poszukiwania dróg prowadzących do sprawiedliwego pokoju.
"La Repubblica" podała, że Zuppi prawdopodobnie spotka się w Pekinie z „czołowymi przywódcami instytucjonalnymi”, w tym z premierem Chin Li Qiangiem. W oświadczeniu Watykanu nie podano szczegółów programu wizyty.
Zuppi powiedział, że początkowym celem jego misji jest pomoc w repatriacji dzieci, które zostały deportowane do Rosji lub na terytoria zajęte przez Rosję, a nie podjęcie działań mediacyjnych na pełną skalę, jak podaje Reuters.
Ukraina twierdzi, że jej siły uderzyły w rosyjską bazę wojskową obsługującą drony
Dyrekcja ds. Wojskowej Komunikacji Strategicznej Ukrainy poinformowała, że wojska tego kraju zniszczyły rosyjską bazę wojskową obsługującą drony.
Dyrekcja podała, że baza znajduje się w pobliżu obwodu donieckiego, ale nie ujawniła, czy zginęli także jacyś rosyjscy żołnierze w bazie.
Dania przeznaczy na pomoc dla Ukrainy prawie 6 miliardów koron
Dania przekaże Ukrainie pakiet o wartości 5,8 miliarda koron duńskich (około 667 milionów funtów), obejmujący czołgi, bojowe wozy piechoty, amunicję do czołgów i działa przeciwlotnicze, podało ministerstwo obrony we wtorkowym oświadczeniu.
Pełna kwota zostanie rozdzielona na trzy rundy – 4,3 miliarda w tym roku, 1,4 miliarda w 2024 i 52 miliony w 2025 – podało ministerstwo.
- Po ponad półtora roku wojny prawie wyczerpaliśmy nasze zapasy obronne. Dlatego obecnie zastanawiamy się nad bardziej ukierunkowanymi wspólnymi zamówieniami i współpracą międzynarodową, dostosowanymi do potrzeb Ukrainy tu i teraz - powiedział minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen.
Bułgaria kończy z zakazem importu z Ukrainy
Bułgaria od 15 września przywrócić możliwość importu zboża z tego kraju. Pod dokumentem w tej sprawie podpisała się większość parlamentarna.
Czytaj więcej
W imię solidarności z walczącą Ukrainą, Bułgaria chce od 15 września przywrócić możliwość importu zboża z tego kraju. Pod dokumentem w tej sprawie podpisała się większość parlamentarna.
Minister obrony Niemiec apeluje o "zimową tarczę obrony powietrznej" nad Ukrainą
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że Berlin będzie zachęcał swoich partnerów do dostarczenia Ukrainie dostępnych systemów obrony powietrznej tej zimy.
- Musimy rozciągnąć zimową tarczę obrony powietrznej nad krytyczną infrastrukturą Ukrainy – powiedziała Baerbock po poniedziałkowej wizycie w Kijowie.
Ukraińcy wyjeżdżają za pracą do Niemiec
Kwestie materialne skłaniają Ukraińców uciekających przed wojną do wyjazdu za Odrę - wynika z ogłoszonego we wtorek raportu „Z Polski do Niemiec".
Czytaj więcej
Lepsze warunki materialne, w tym wyższe świadczenia socjalne i zarobki w Niemczech, skłaniają coraz więcej ukraińskich uchodźców do przeprowadzki za Odrę.
Kim Dzong Un rozpoczął wizytę w Rosji
W najbliższych dniach przywódca Chin spotka się z prezydentem Władimirem Putinem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu.
Korea Południowa uważnie śledzi wizytę Kim Dzong Una w Rosji
Rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lim Soo-suk powiedział, że podróż jest ściśle monitorowana.
"Żadne państwo członkowskie ONZ nie powinno naruszać sankcji Rady Bezpieczeństwa przeciwko Korei Północnej, angażując się w nielegalny handel bronią, a już na pewno nie może angażować się we współpracę wojskową z Koreą Północną, która podważa pokój i stabilność społeczności międzynarodowej" - powiedział podczas konferencji prasowej.
Wielka Brytania skraca czas szkolenia Ukraińców na strzelnicy z powodu skarg na hałas
Brytyjskie Ministerstwo Obrony zatwierdziło decyzję o zmniejszeniu liczby szkoleń dla ukraińskich żołnierzy w bazie w Kent z powodu skarg okolicznych mieszkańców na hałas związany ze strzelaniem treningowym.
Dziennik "The Times" informuje, że mieszkańcy zaczęli wysyłać listy do władz Lydd, domagając się "podjęcia działań".
Rheinmetall przekazuje Ukrainie mobilny szpital polowy
Największy niemiecki producent broni Rheinmetall przekazał Ukrainie nowoczesny mobilny szpital polowy.
Konstrukcja pomieści 32 łóżka szpitalne oraz 8 łóżek intensywnej terapii. Posada salę operacyjną, a także sprzęt rentgenowski i tomograficzny, laboratorium, aptekę i miejsce do odpoczynku dla personelu medycznego.
Oprócz samego szpitala polowego, Rheinmetall zapewnia również transport. Łącznie 10 ciężarówek z przyczepami przewozi 20 kontenerów medycznych.
Premier Morawiecki ma wygłosić dziś orędzie ws. embarga na wwóz do Polski zboża z Ukrainy
W orędziu Morawiecki ma zapowiedzieć, że Polska utrzyma embargo nawet jeśli KE podejmie inną decyzję.
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki wygłosi wieczorem orędzie w sprawie embarga na import zboża z Ukrainy do Polski - podaje Interia.
Na Ukrainę mogą trafić szwedzkie myśliwce Gripen
Szwedzki rząd rozważa przekazanie myśliwców produkowanych przez koncern Saab Ukrainie.
Czytaj więcej
Szwedzki rząd rozważa czy nie przekazać swoich myśliwców Gripen Ukrainie, by wspomóc ukraińską armię w walce z Rosją - podaje szwedzkie radio publiczne, SR, powołując się na anonimowe źródła.
Ukraina reaguje na przedłużenie embarga ws. zboża. Zapowiedź podjęcia kroków prawnych
Premier Denys Szmyhal zapowiedział, że Ukraina może zwrócić się do arbitrażu Światowej Organizacji Handlu w sprawie przedłużenia zakazu wwozu zboża do Polski.
Czytaj więcej
Ukraina złoży wniosek do arbitrażu odwoławczego Światowej Organizacji Handlu o odszkodowanie za naruszenie Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu w przypadku zablokowania ukraińskiego eksportu zboża przez Polskę.
Rosyjska armia strąciła ukraińskiego drona nad obwodem biełgorodzkim
Do strącenia drona doszło ok. 13:30 czasu moskiewskiego.
Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 467 samolotów, 248 śmigłowców, 6 669 bezzałogowych statków powietrznych, 437 zestawów przeciwlotniczych, a także 11 793 czołgów i innych pojazdów opancerzonych - podał rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.
Ukraińcy zakłócali łączność rosyjskich pilotów puszczając im marsz pogrzebowy w pierwszych dniach wojny
O nietypowym sposobie walki radioelektronicznej z Rosjanami mówił w rozmowie z "Ukraińską Prawdą" płk Iwan Pawłenko, szef Głównego Wydziału Walki Radioelektronicznej i Cyberbezpieczeństwa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Czytaj więcej
W czasie, gdy Rosjanie atakowali Kijów w pierwszych dniach wojny, ukraińska armia, wykorzystując sprzęt do walki radioelektronicznej, zakłócała częstotliwości używane przez rosyjskie lotnictwo i nadawała rosyjskim pilotom marsz pogrzebowy - ujawnił płk Iwan Pawłenko, szef Głównego Wydziału Walki Radioelektronicznej i Cyberbezpieczeństwa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie zdradzili swoje pozycje na Ukrainie, gdy próbowali strącić flagę unoszącą się na niebie
Ukraińska armia poznała pozycje rosyjskich żołnierzy w pobliżu okupowanego Doniecka.
Czytaj więcej
Rosyjscy żołnierze przypadkowo ujawnili swoje pozycje po tym, jak próbowali zestrzelić ukraińską flagę zawieszoną na balonach latających nad okupowanym terytorium.
Rosjanie wykorzystali czas, jaki dał im Joe Biden, zwlekając z dostawą nowoczesnego uzbrojenia, o które prosili Ukraińcy - pisze Jędrzej Bielecki
Powstały umocnienia, jakich świat nie widział a rosyjskie dowództwo, wyciągając wnioski z porażki ofensywy zimą i wiosną zeszłego roku, zmieniło taktykę obrony - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Tej wojny nie zakończy ten, kto ją wywołał. Na pokój będziemy musieli czekać, aż Władimir Putin opuści Kreml. A to może trwać bardzo długo.
Szwedzki rząd chce zwiększyć wydatki na obronność o 28 proc.
Dzięki takiemu wzrostowi wydatków na obronność Szwecja, czekająca na formalne przyjęcie do NATO, chce osiągnąć postulowany przez Sojusz poziom wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB - podał szwedzki minister obrony, Pål Jonson. Jonson stwierdził, że sytuacja pod kątem bezpieczeństwa jest obecnie "najpoważniejsza od czasu II wojny światowej", a "Szwecja musi mieć armię mogącą chronić jej terytorium. Dlatego w 2024 roku Szwecja chce wydać na siły zbrojne o 2,4 mld dolarów więcej niż obecnie.
W ciągu tygodnia liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła w Rosji o 49,2 proc.
Między 4 a 10 września w Rosji zmarło 10 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 - podają rosyjskie władze.
Rankiem Rosjanie ostrzelali Krasnohoriwkę i Awdijiwkę w obwodzie donieckim
W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne - podaje ukraińska prokuratura generalna. W ostrzale Krasnohoriwki zginęła 84-letnia kobieta i 71-letni mężczyzna, którzy mieszkali w domu trafionym przez pocisk artyleryjski. 70-letnia kobieta, która również mieszkała w tym budynku, została ranna. Z kolei w Awdijiwce ranne zostały 82-letnia kobieta i jej 55-letnia córka.
Orlen na potęgę kupuje rosyjską ropę w Czechach
Ostatni raz tak dużo ropy z Rosji Czesi kupili 11 lat temu. Obie czeskie rafinerie należą do Orlenu. W niedzielę w Pradze Czesi protestowali przeciwko importowi rosyjskiej ropy. Chcą, by Orlen przestał ją kupować.
Czytaj więcej
Ostatni raz tak dużo ropy z Rosji Czesi kupili 11 lat temu. Obie czeskie rafinerie należą do Orlenu. W niedzielę w Pradze Czesi protestowali przeciwko importowi rosyjskiej ropy. Chcą, by Orlen przestał ją kupować.
Była szefowa MSZ Austrii przeniesie się do Petersburga
Karin Kneissl, była szefowa austriackiej dyplomacji, przeniesie się do Petersburga, by pracować w centrum akademickim, na czele którego stoi (Centrum G.O.R.K.I) - informuje agencja TASS.
Na Ukrainie nie będzie można zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu
Ze względu na stan wojny w Ukrainie odstąpiono od organizowania wyborów w tym kraju (6 obwodów głosowania). Ponadto w dwóch krajach – Republice Białorusi i w Federacji Rosyjskiej z uwagi na sytuację za naszą wschodnią granicą wybory zostaną przeprowadzone jedynie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku i w Moskwie.
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało już wykaz obwodów głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą, którzy 15 października 2023 r. chcą wziąć udział w wyborach do Sejmu i do Senatu.
Pieskow: Spotkanie Władimira Putina i Kim Dzong Una nie odbędzie się dziś
"Innego dnia" - tak Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie kiedy dojdzie do spotkania Władimira Putina z północnokoreańskim przywódcą, Kim Dzong Unem. We wtorek pociąg Kim Dzong Una dotarł do Rosji. Agencja Bloomberg zapowiadała, że spotkanie Putina i Kima odbędzie się 13 września. Pieskow nie wskazał jednak dokładnej daty szczytu z udziałem obu przywódców. Nie powiedział też gdzie do tego spotkania dojdzie.
Oba samoloty szturmowe Su-25, które Rosja przekazała Mali od 2022 roku, rozbiły się po kilku miesiącach w służbie
Pierwszy Su-25, przekazany Mali przez Rosję w sierpniu 2022 roku, rozbił się 4 października 2022 roku. Drugi samolot Su-25 Mali straciło 9 września tego roku. Jeden był eksploatowany przez Mali niespełna dwa miesiące, drugi - ok. 8 miesięcy.
Czytaj więcej
Rosja od 2022 roku dostarczyła Mali dwa samoloty szturmowe Su-25, ale afrykański kraj nie ma już żadnej z tych maszyn. Obie się rozbiły.
MSZ Czech potępia "nielegalne wybory zorganizowane przez Rosję w nielegalnie okupowanych częściach Ukrainy"
Czechy zapowiadają, że nie uznają wyników wyborów lokalnych zorganizowanych przez Rosję w częściowo okupowanych obwodach: donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim.
Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że rosyjska armia kontroluje wieś Opytne
Resort obrony Rosji podał, że żołnierze 1. Korpusu Armijnego Federacji Rosyjskiej odpierają ataki Ukraińców na wieś Opytne. Ukraińcy twierdzą, że zajęli część tej wsi położonej w pobliżu okupowanego przez Rosjan i separatystów Doniecka. Rosjanie nie potwierdzają jednak tych doniesień i twierdzą, że nacierający na Opytne Ukraińcy ponoszą duże straty.
Władimir Putin twierdzi, że Ukraina w czasie kontrofensywy straciła 71,5 tys. żołnierzy
Prezydent Rosji odnosił się do sytuacji na froncie na Ukrainie. Jak mówił dostawa nowych systemów uzbrojenia dla Ukrainy, w tym amunicji kasetowej i pocisków ze zubożonym uranem, nie wpływa na tę sytuację.
Czytaj więcej
Władimir Putin, przemawiając do uczestników Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku stwierdził, że Zachód uważa Rosję za "imperium zła" od czasów średniowiecza, gdy kraje Zachodu chciały doprowadzić do przejścia Rosji na katolicyzm.
Prezydent Rosji chwali Elona Muska
Władimir Putin na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku wypowiadał się na temat amerykańskiego miliardera.
Czytaj więcej
Władimir Putin pojawił się we wtorek na VIII Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku. Prezydent Rosji nie ukrywał swojego podziwu dla Elona Muska.
W nocy Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę przy użyciu wyrzutni rakiet Grad, czołgów i artylerii
W wyniku nocnego ostrzału Konstantynówki zginęła jedna osoba. W Awdijiwce ranne zostały dwie osoby - podaje doniecka administracja obwodowa.
Rosjanie ostrzelali wieś Biłożerka w obwodzie chersońskim
Informacje takie przekazuje chersońska administracja obwodowa.
Awaryjne lądowanie rosyjskiego samolotu pasażerskiego
Z powodu problemów z hydrauliką samolot linii Ural Airlines lądował awaryjnie na polu. Nie było ofiar.
Czytaj więcej
Samolot rosyjskich linii Ural Airlines ze 159 pasażerami na pokładzie, lecący z Soczi do Omska, lądował awaryjnie w obwodzie nowosybirskim w zachodniej Syberii.
Prigożyn był kelnerem na spotkaniu Putina z Bushem
Jewgienij Prigożyn serwował posiłki na kilku spotkaniach prezydentów USA i Rosji. Potwierdzają to zdjęcia.
Czytaj więcej
Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn nazywany był "kucharzem Putina". W 2006 roku podawał posiłki podczas spotkania Władimira Putina z Georgem W. Bushem w Petersburgu.
W nocy Rosjanie ostrzeliwali obwód sumski
Sumska obwodowa administracja wojskowa podaje, że w nocy w obwodzie sumskim rozległo się 10 eksplozji.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 15,465 mln osób
Z informacji przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 27 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 26,2 tys. osób a od 24 lutego 2022 roku - 13,728 mln osób.
ONZ: 292 ofiary wśród cywilów w ciągu pierwszych 10 dni września
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) odnotowało 292 ofiary cywilne na Ukrainie od 1 do 10 września, w tym 55 zabitych i 237 rannych.
Na liście zabitych znalazło się jedno dziecko, dziewczynka.
Potwierdzona łączna liczba ofiar cywilnych od 24 lutego 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła inwazję, wynosi obecnie 9 614 zabitych i 17 535 rannych.
W raporcie podkreślono, że liczby te nie są kompletne z powodu braku dostępu do danych ze wszystkich obszarów objętych konfliktem.
Sondaż: Większość obywateli UE popiera dalsze wsparcie dla Ukrainy
Większość obywateli Unii Europejskiej opiera działania wspierające Ukrainę przed rosyjską agresją, w tym środki humanitarne, gospodarcze i wojskowe - wynika z sondażu Eurobarometru opublikowanego przez Komisję Europejską 11 września.
Według sondażu, 86 proc. Europejczyków popiera dalszą pomoc humanitarną UE dla osób dotkniętych wojną. Około 77 proc. akceptuje przyjmowanie uchodźców, 71 proc. popiera sankcje, a 67 proc. i 65 proc. uważa, że UE powinna wspierać Ukrainę na jej drodze do integracji europejskiej i jednolitego rynku.
65 proc. respondentów opowiada się za wsparciem gospodarczym i finansowym dla Ukrainy, a 57 proc. uważa, że UE powinna wspierać zakup i dostawy sprzętu wojskowego oraz szkolenia dla Ukrainy.
Ukraina może otrzymać pociski kasetowe dalekiego zasięgu
Amerykanie widząc postępy na froncie są bliżsi podjęcia decyzji o przekazaniu Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu wyposażone w bomby kasetowe.
Czytaj więcej
Według czterech amerykańskich urzędników, administracja Bidena jest bliska zatwierdzenia wysyłki na Ukrainę pocisków rakietowych dalekiego zasięgu wyposażonych w głowice kasetowe. Miałoby to zapewnić Ukrainie możliwość atakowania Rosjan głębiej na okupowanym terytorium.
Polska gotowa samodzielnie przedłużyć embargo na wwóz ukraińskiego zboża
- Myślę, że jesteśmy blisko przedłużenia. Ale nawet, jeżeli to się nie stanie, mamy rozporządzenie, które wprowadzimy na poziomie krajowym, taka jest decyzja rządu. Dziś zostanie przyjęta uchwała wzywająca Komisję Europejską do przedłużenia tego zakazu, a zarazem zapowie, że jeżeli tak się nie stanie, to przyjmiemy rozwiązania na poziomie krajowym - zapowiedział rzecznik rządu w rozmowie z Polsat News.
Czytaj więcej
Ta sprawa jest załatwiona: albo na poziomie unijnym, albo na poziomie krajowym - mówił w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu, Piotr Müller, pytany o przedłużenie obowiązującego do 15 września embarga na wwóz ukraińskiego zboża m.in. do Polski.
W ciągu doby Rosjanie stracili na południu Ukrainy 52 żołnierzy i trzy czołgi
Informacje takie podaje Natalia Humeniuk, rzeczniczka południowego zgrupowania wojsk ukraińskich. Rosjanie mieli też stracić trzy zestawy artyleryjskie, łódź i haubicę samobieżną.
Obwód chersoński ostrzelany 75 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób - podaje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
Rosyjska telewizja pokazała przyjazd pociągu Kim Dzong Una do Rosji
Nagranie, na którym widać wjazd prywatnego pociągu północnokoreańskiego przywódcy do Rosji opublikowała telewizja Rossija-1. Pociąg Kima miał przybyć na stację w Chasan "w atmosferze absolutnej tajemnicy" - podaje Rossija-1.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 269 760 żołnierzy, 4 568 czołgów, 8 778 pojazdów opancerzonych, 5 872 zestawy artyleryjskie, 764 wyrzutnie rakiet, 515 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 645 bezzałogowych statków powietrznych, 1 455 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 413 pojazdów (w tym cystern), 881 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosyjscy pogranicznicy skarżą się, że są źle uzbrojeni
Jednostki straży granicznej Federacji Rosyjskiej miały otrzymać jedynie pociski przeciwpancerne i moździerze "dzięki osobistym kontaktom w rosyjskiej armii" - czytamy w analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Czytaj więcej
Rosyjscy pogranicznicy wyrażają te same obawy dotyczące swojego wyposażenia jak te, które są wyrażane przez rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Kraje UE zapłacą Rosji w 2023 roku około 30 miliardów euro za dostarczony gaz
Poza rurociągiem wciąż tłoczącym surowiec z Rosji dla Węgrów i Austriaków skoczyły też zakupy przez kraje UE rosyjskiego gazu skroplonego (LNG). W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku państwa Wspólnoty kupiły go o 40 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 roku, płacąc łącznie 5 miliardów euro – wynika z szacunków brytyjskiej organizacji pozarządowej Global Witness. Do tego dochodzi 10 miliardów euro, jakie w tym czasie niektóre kraje UE zapłaciły za gaz sprowadzany z Rosji przez rurociąg.
Czytaj więcej
W tym roku kraje „27” zapłacą Moskwie około 30 miliardów euro za dostarczony gaz. Środki pomogą Władimirowi Putinowi prowadzić wojnę w Ukrainie.
Tylko trzech rosyjskich oligarchów wycofało się z Polski po objęciu powiązanych z nimi spółek sankcjami
Mimo sankcji, także państw UE, rosyjski biznes w Polsce rozkwita. Jak podaje „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Rozwoju i Technologii, liczba firm aktywnych i zawieszonych, w których przedsiębiorcą jest osoba posiadająca obywatelstwo rosyjskie, wynosi obecnie 1732. W 1315 przypadkach są to – jak podkreśla resort w odpowiedzi dla „Rz” – „firmy prowadzone przez osoby posiadające wyłącznie obywatelstwo rosyjskie”.
Czytaj więcej
Polskie sankcje zablokowały tylko część największych biznesów rosyjskich. Tymczasem przez rok aż o 40 proc. wzrosła liczba rosyjskich przedsiębiorców w naszym kraju.
Putin spodziewa się wzrostu wymiany handlowej między Rosją a Chinami do 200 mld dolarów
Władimir Putin w czasie spotkania z wicepremierem Chin, Zhangie, Guoqingiem wyraził przekonanie, że wartość wymiany handlowej między Rosją a Chinami "w bliskiej przyszłości" wzrośnie do 200 mld dolarów. W pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku, według Putina, wymiana handlowa między Rosją a Chinami osiągnęła wartość 120 mld dolarów, co stanowi wzrost rok do roku o 24 proc.
Kyodo: Prywatny pociąg Kim Dzong Una przekroczył granicę Rosji
Kim Dzong Un wyjechał z Pjongjangu w niedzielę, swoim prywatnym pociągiem, o czym północnokoreańskie media poinformowały dopiero we wtorek. Kimowi towarzyszą przedstawiciele północnokoreańskich firm zbrojeniowych i przedstawiciele armii, a także minister spraw zagranicznych.
Czytaj więcej
Prywatny pociąg przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Una, dotarł do Rosji - podają japońskie media. Kim spotka się we Władywostoku z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.
Władimir Putin zaprasza do Rosji prezydenta Laosu
W czasie spotkania z wiceprezydent Laosu, Pany Yathotou, we Władywostoku, prezydent Rosji, Władimir Putin wyraził nadzieję, że w październiku spotka się w Rosji z prezydentem tego kraju, Thonglounem Sisoulithem. Putin podkreślał, że relacje między Rosją a Laosem rozwijają się w wielu sferach, "w tym w sferze wojskowej" - podaje Interfax.
CNN: Decyzja w sprawie przekazania pocisków ATACMS Ukrainie jest bardzo prawdopodobna
Ukraina od dawna prosi USA o pociski, w które mogą być uzbrojone wyrzutnie rakiet HIMARS i które mogą precyzyjnie razić cele nawet na odległość 300 km, co oznacza, że ich zasięg jest większy niż zasięg brytyjskich pocisków powietrze-ziemia Storm Shadow, które Ukraina już otrzymała.
Czytaj więcej
Prezydent Joe Biden ma wkrótce podjąć ostateczną decyzję ws. wysłania, po raz pierwszy, precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu ATACMS Ukrainie - co rekomendują Departamenty Stanu i Obrony - podaje CNN.
Zełenski: Rosja nie ma nadziei na zwycięstwo. Wróg liczy tylko na to, że nie wytrwamy
- Chociaż dziś jest 565 dzień tej wojny, wszyscy z nas i każdy z osobna na Ukrainie, muszą pozostać skupieni na obronie państwa tak jak byliśmy w pierwszych dniach. Rosja nie ma nadziei na zwycięstwo. Wróg liczy tylko, że nie wytrwamy. Ukraina musi wytrwać. Wszystko, co wzmacnia nas jest priorytetem. I tylko to jest priorytetem - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Obwód sumski ostrzelany 25 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna - podaje sumska obwodowa administracja wojskowa.
Uniwersytet w okupowanym Berdiańsku zmieniony w centrum rosyjskiej propagandy
Kanał "Berdiańsk Dziś" w serwisie Telegram informuje, że uniwersytet pedagogiczny w okupowanym Berdiańsku Rosjanie zamienili w "platformę do działań propagandowych". Na uczelni "okupanci uczą kolaborantów jak skutecznie niszczyć ukraińską tożsamość na okupowanych ziemiach" - czytamy.
W poniedziałek wieczorem ukraińskie drony dwukrotnie atakowały miasto w obwodzie kurskim
11 września wieczorem doszło do dwóch ataków ukraińskich dronów na Rylsk, miasto w obwodzie kurskim - informuje gubernator tego obwodu, Roman Starowoit, na swoim kanale w serwisie Telegram. W czasie pierwszego ataku dron zrzucił ładunek wybuchowy, który uszkodził fasady dwóch budynków przy ulicy Lenina. W wyniku drugiego ataku uszkodzony został dach budynku administracyjnego.
Rosja gotowa przekazać Korei Płd. informacje na temat wizyty Kim Dzong Una
Strona rosyjska jest gotowa poinformować Seul o wynikach wizyty przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Una, w Rosji, jeśli Korea Południowa wyrazi takie żądanie - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Andriej Rudenko. - Mamy ambasadę Korei Południowej w Moskwie, jeśli chcą, możemy dostarczyć im dostępne informacje - dodał.
Pieskow: Putin nie czuje potrzeby rozmowy z przywódcami państw Zachodu należących do G20
Brytyjski premier, Rishi Sunak, stwierdził, że Władimir Putin nie ma odwagi, by spotkać się z przedstawicielami grupy G20 (w szczycie tej grupy w Indiach brał udział szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow). W reakcji na to Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że "obecnie Putin nie czuje potrzeby spotkania się z tymi ludźmi, ponieważ takie spotkania nie mogą wnieść niczego konstruktywnego do naszej agendy". Jednocześnie rzecznik Kremla stwierdził, że Putin uczestniczy w licznych rozmowach na arenie międzynarodowej, "ale tylko w tych obszarach, które są konstruktywne i służą interesom" Rosji.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraińcy, w ciągu ostatniego tygodnia, osiągnęli postępy w swojej kontrofensywie.