Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W środę do Polski przyjeżdża Wołodymyr Zełenski, a w Moskwie spotykają się Aleksandr Łukaszenko i Władimir Putin.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski spotkał się z dowództwem w sprawie Bachmutu
Prezydent Wołodymyr Zełeński zwołał naradę wojskową, na której rozmawiał z Naczelnym Dowódcą Walerijem Załużnym, generałem Ołeksandrem Syrskim, szefem wywiadu obronnego Kyryło Budanowem oraz przedstawicielami Ministerstwa Obrony.
Podczas spotkania rozmawiano o dostawie amunicji i innego niezbędnego wyposażenia dla broniących wciąż miasta Sił Zbrojnych.
Jeden z największych indyjskich banków państwowych przyłączył się do sankcji wobec rosyjskiej ropy
Bank of Baroda, drugi co do wielkości bank stanowy Indii pod względem aktywów, od kwietnia blokuje płatności za ropę z Rosji, jeśli jej cena przekroczy „pułap” ustalony przez kraje G7, podał Reuters.
Podziemna rosyjska organizacja przyznała się do zamachu na Tatarskiego
Podkreślono, że akcja nie była skierowana przeciwko cywilom, a "wszystkie ofiary są zwolennikami wojny".
Czytaj więcej
Rosyjska podziemna Narodowa Armia Republikańska przyznała się do zorganizowania i przeprowadzenia zamachu na prokremlowskiego blogera i zagorzałego zwolennika wojny na Ukrainie, Władlena Tatarskiego, który zginął w niedzielę w Petersburgu.
Minister spraw zagranicznych Węgier oburzony zaproszeniem ukraińskiego ministra spraw zagranicznych do Brukseli
Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier, wyraził niezadowolenie ze wznowienia prac Komisji Ukraina-NATO, która zebrała się we wtorek w Brukseli, w dniu spotkania ministerialnego państw Sojuszu.
- Zaproszenie ministra spraw zagranicznych Ukrainy narusza zasadę jedności sojuszników w ramach NATO, ale weźmiemy udział w spotkaniu w konstruktywnym duchu - podkreślił szef węgierskiej dyplomacji.
Dodał, że Budapeszt przestanie blokować zbliżenie Ukrainy z NATO „tylko i wyłącznie pod warunkiem, że Ukraińcy zwrócą Węgrom z Zakarpacia prawa, którymi cieszyli się do 2015 roku
Szijjarto zaznaczył, że spotkanie ministerialne Sojuszu powinno podkreślać, że „NATO nie uczestniczy w wojnie w naszym sąsiedztwie i należy zrobić wszystko, co możliwe, aby zapobiec bezpośredniemu konfliktowi między NATO a Rosją”.
MSZ Rosji wezwało francuskiego chargé d'affaires
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało we wtorek wieczorem francuskiego chargé d'affaires, Jaya Dharmadhikariego, aby zaprotestować przeciwko oświadczeniu ambasady francuskiej dotyczącej okrucieństw popełnionych przez wojska rosyjskie w Buczy.
Powodem protestu Moskwy wobec Dharmadhikariego były wpisy ambasady francuskiej w mediach społecznościowych odnoszące się do „okrucieństw popełnionych przez Siły Zbrojne Rosji w Buczy i innych ukraińskich miastach”.
MSZ Rosji złożyło protest do dyplomaty francuskiego w związku z „kategoryczną niedopuszczalnością całkowicie bezpodstawnych, fałszywych oskarżeń pod adresem rosyjskich żołnierzy”, zarzucając jednocześnie Paryżowi udzielenie pomocy wojskowej Kijowowi, który „robi wszystko, co w jego mocy, aby przedłużyć działania wojenne".
Były oficer rosyjskiego wywiadu: Putin otrzymuje wszystkie informacje od ludzi, którym ufa
- Ta zbrodnicza wojna nigdy nie powinna była zostać rozpoczęta i powinna zostać zakończona jak najszybciej. Życie jest najwyższą wartością. Zapomnieliśmy o tym w tym kraju, gdzie ludzie są traktowani jako mięso armatnie - powiedział Gleb Karakułow w rozmowie z Dossier Center. - Tak będzie nadal, dopóki będziemy milczeć. Ta wojna musi się skończyć i nadszedł czas, aby przerwać milczenie.
Czytaj więcej
Ta zbrodnicza wojna nigdy nie powinna była zostać rozpoczęta i powinna zostać zakończona jak najszybciej. Życie jest najwyższą wartością. Zapomnieliśmy o tym w tym kraju, gdzie ludzie są traktowani jako mięso armatnie - powiedział były oficer łączności Federalnej Służby Ochrony Gleb Karakułow w rozmowie z Centrum Dossier.
Zełenski zaproszony na lipcowy szczyt NATO w Wilnie
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że ma nadzieję zobaczyć prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na tegorocznym szczycie przywódców Sojuszu.
- Silna niezależna Ukraina jest niezbędna dla stabilności obszaru euroatlantyckiego i nie możemy się doczekać spotkania z prezydentem Zełenskim na naszym lipcowym szczycie w Wilnie – powiedział Stoltenberg po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO.
ONZ domaga się dostępu do ukraińskich dzieci deportowanych na terytorium Rosji
Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych zażądała od Rosji dostępu do informacji o ukraińskich dzieciach i innych cywilach przymusowo wywiezionych na terytorium znajdujące się pod jej kontrolą.
Najwyższy organ praw ONZ przyjął rezolucję żądającą od Moskwy „zaprzestania bezprawnych przymusowych przesiedleń i deportacji cywilów i innych osób podlegających ochronie na Ukrainie lub do Federacji Rosyjskiej”.
Deportacja przez Kreml dziesiątek tysięcy dzieci ze spustoszonej wojną Ukrainy do Rosji lub na tereny okupowane przez wojska rosyjskie była gorącym tematem podczas niemal sześciotygodniowej sesji rady w Genewie.
Kijów utrzymuje, że od lutego br. do Rosji deportowano ponad 16 tys. ukraińskich dzieci.
Sankcje nie dotykają majątku oligarchów?
Rosyjscy bogacze są jeszcze bogatsi niż przed wojną.
Czytaj więcej
Z najnowszego rankingu magazynu "Forbes" wynika, że rosyjscy oligarchowie objęci sankcjami, z zamrożonymi majątkami, utraconymi firmami, jachtami i rezydencjami, przez rok wojny stali się jeszcze bogatsi. Jak to możliwe?
ONZ mianuje specjalnego sprawozdawcę ds. Rosji
W ostatnim dniu swojej głównej dorocznej sesji Rada Praw Człowieka ONZ zgodziła się mianować bułgarską ekspertkę ds. praw człowieka Marianę Katzarową na sprawozdawcę sytuacji w Rosji.
Brytyjscy bokserzy bojkotują mistrzostwa świata mężczyzn w Taszkencie
„Decyzja odzwierciedla ciągłe obawy co do przyszłości miejsca boksu w programie olimpijskim oraz niedawną decyzję IBA o zezwoleniu drużynom bokserów z Rosji i Białorusi na rywalizację pod ich flagami narodowymi” – przekazał we wtorek Great Britain Boxing, elitarny zespół bokserów-amatorów.
Kreml każe sobie płacić zachodnim firmom
Firmy opuszczające rosyjski rynek muszą zapłacić potężne janosikowe.
Czytaj więcej
Od początku tego tygodnia każda zagraniczna firma, która zdecydowała się na zamknięcie działalności na rosyjskim rynku będzie musiała za to słono zapłacić.
Bill Clinton żałuje
Były prezydent USA Bill Clinton powiedział, że żałuje swojej roli w przekonaniu Ukrainy do rezygnacji z broni jądrowej w 1994 roku.
Czytaj więcej
Były prezydent USA Clinton zasugerował, że Rosja nie najechałaby na Ukrainę, gdyby Kijów nadal dysponował środkiem odstraszającym w postaci broni nuklearnej.
Rosja mówi o "historycznym błędzie" Finlandii
"Finlandia stała się jednym z małych członków sojuszu, który o niczym nie decyduje, tracąc swój szczególny głos w sprawach międzynarodowych" - pisze rosyjskie MSZ.
Czytaj więcej
Rosja twierdzi, że przystąpienie Finlandii do NATO jest niebezpiecznym historycznym błędem, który osłabił bezpieczeństwo w regionie, zwiększył ryzyko konfliktu i zmusił Moskwę do podjęcia środków zaradczych.
Historyczne centrum Odessy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Rosyjski biznesmen poszukiwany w Mediolanie odnalazł się w Moskwie
Uss uciekł krótko po tym, jak sąd w Mediolanie zdecydował o jego ekstradycji do USA. Włoskie media podały, że synowi gubernatora mogła pomóc w ucieczce cała "sieć wspólników" powiązanych z rosyjskimi służbami specjalnymi.
Czytaj więcej
Artem Uss, który nielegalnie opuścił areszt domowy w Mediolanie, przebywa w Moskwie. Poinformował o tym TASS jego prawnik Aleksiej Tichomirow.
Hakerzy zaatakowali stronę Parlamentu Finlandii
Do ataku przyznała się prorosyjska grupa hakerów, potwierdzając, że był on odwetem za przystąpienie Finlandii do NATO.
Czytaj więcej
Witryna fińskiego parlamentu została zaatakowana tuż przed historycznym wejściem tego kraju do NATO.
Rosyjskie myśliwce zbombardowały wieś w obwodzie czernihowskim
Dwa rosyjskie myśliwce Su-35 zbombardowały wieś Peczeniucha w obwodzie czernihowskim.
Bomby zrzucono w rejonie zabudowań mieszkalnych. Jak dotąd nie ma informacji o ofiarach.
Biały Dom ogłosił kolejną pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy
Zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami z niedzieli, Biały Dom ogłosił we wtorek nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Departament Obrony ogłosił nową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. USA wyślą Ukrainie około 500 milionów dolarów w amunicji i sprzęcie oraz wydadzą ponad 2 miliardy dolarów na zakup amunicji, radarów i innej broni.
Miedwiediew oskarża opozycję o zamach na Tatarskiego
Autorkę zamachu na Tatarskiego Miedwiediew zaliczył do wykorzystywanego przez opozycję "na wpół ułomnego, jednorazowego materiału", który tym razem "miał szczęście, że przetrwał".
Czytaj więcej
Ci łajdacy nie tylko otwarcie chcą klęski Rosji i śmierci naszej Ojczyzny, ale teraz dokonują egzekucji na swoich rodakach - napisał na Telegramie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa FR Dmitrij Miedwiediew, komentując niedzielny zamach na prokremlowskiego blogera, zwolennika wojny na Ukrainie, Władlena Tatarskiego.
Rośnie liczba Rosjan zgłaszających się do psychiatrów
- Pacjenci, którzy zgłaszają się z lękiem i depresją, zauważają, że te stany pojawiły się na tle sytuacji politycznej - powiedział specjalista z Instytutu Mózgu Ludzkiego Rosyjskiej Akademii Nauk.
Czytaj więcej
W ciągu ostatniego roku w Rosji wzrosła liczba osób zwracających się o pomoc do lekarzy psychiatrów - powiedział Wadim Gagin, psychiatra z Rosyjskiej Akademii Nauk.
Chiny głosują przeciwko przyznaniu komisji ds. zbrodni wojennych ONZ więcej czasu
Chiny głosowały przeciwko rezolucji ONZ przyznającej komisji do spraw zbrodni wojennych kolejny rok na zbadanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Rada Praw Człowieka ONZ głosowała za przedłużeniem Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej w sprawie mandatu Ukrainy, przy 28 głosach za, 2 przeciw i 17 wstrzymujących się.
Alarm przeciwlotniczy w obwodzie donieckim
Zełenski gratuluje Finlandii przystąpienia do NATO
Wołodymyr Zełenski złożył gratulacje Finlandii z okazji przystąpienia do NATO.
"Moje szczere gratulacje dla Finlandii i prezydenta Sauli Niinistö z okazji przystąpienia do NATO w 74. rocznicę jego powstania" - napisał Zełenski na Telegramie. " W obliczu rosyjskiej agresji sojusz stał się jedyną skuteczną gwarancją bezpieczeństwa w regionie. Oczekujemy, że szczyt NATO w Wilnie przybliży Ukrainę do naszego euroatlantyckiego celu".
Przed Ministerstwem Obrony Finlandii na maszt wciągnięto flagę NATO
Słynny brytyjski dom aukcyjny w tarapatach. Jest winny ogromne sumy rosyjskim biznesmenom
Jeden z najstarszych domów aukcyjnych na świecie znalazł się w trudnej sytuacji – informują brytyjskie media. Phillips, firma istniejąca od 1796 roku, jest mocno zadłużony u swojego właściciela, rosyjskiej firmy kontrolowanej przez dwóch przedsiębiorców z Rosji, potentatów na rynku dóbr luksusowych w tym kraju. Przyszłość Phillipsa może stanąć pod znakiem zapytania – pisze „Guardian”.
Czytaj więcej
Phillips, jeden z najstarszych domów aukcyjnych na świecie, znalazł się w trudnej sytuacji – informują brytyjskie media. Firma, od lat należąca do rosyjskich przedsiębiorców, jest mocno zadłużona u swoich właścicieli, co stawia ją w trudnej sytuacji.
Oskarżony o zbrodnie wojenne ukraiński żołnierz częściowo przyznał się do winy
Według rosyjskich serwisów informacyjnych i służby prasowej sądu po raz pierwszy Rosja oskarżyła członka ukraińskich sił zbrojnych o zbrodnie wojenne.
Czytaj więcej
W Rostowie nad Donem rozpoczął się proces Antona Czerednika, oskarżonego o zbrodnie wojenne, w tym o próbę przejęcia władzy siłą oraz zabójstwo cywila.
Wniosek Szwecji o członkostwo w NATO wciąż czeka na rozpatrzenie
Po wielomiesięcznych naciskach ze strony Finlandii i wielu jej bliskich sojuszników Turcja była ostatnim krajem, który ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Ale Turcja i Węgry wstrzymują poparcie dla Szwecji, która prawie rok temu – w tym samym czasie co Finlandia – zadeklarowała chęć przystąpienia do sojuszu wojskowego.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział wcześniej, że Turcja nie zgodzi się na członkostwo Szwecji w NATO, jeśli kraj ten nie dokona ekstradycji „terrorystów” na prośbę Turcji.
Szwecja dała jasno do zrozumienia, że tak się nie stanie i na razie proces utknął w martwym punkcie. Ale USA i państwa Europy mają nadzieję, że Szwecja będzie mogła przystąpić do sojuszu w nadchodzących miesiącach.
Prezydent Rosji, Władimir Putin, 5 kwietnia będzie przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej
Posiedzenie będzie poświęcone sytuacji bezpieczeństwa w nielegalnie anektowanych częściach Ukrainy - poinformował Kreml.
Finlandia została oficjalnie państwem NATO
Na szczycie szefów MSZ NATO doszło do wymiany dokumentów finalizujących rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię, która stała się 31 państwem NATO.
Szef MSZ Polski o Finlandii: Słynie z silnego lotnictwa, silnej artylerii, dobrze przeszkolonych rezerw.
- Mamy z czego się cieszyć, w wymiarze nie tylko politycznym, bo to potwierdzenie jedności państw podobnie myślących, potwierdzenie jedności państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale też bardzo dobry nabytek, wzmocnienie, jeśli chodzi o siłę odstraszania - mówił o rozszerzeniu NATO o Finlandię Zbigniew Rau, biorący udział w szczycie szefów MSZ państw Sojuszu w Brukseli.
Łukaszenko jedzie do Rosji
Aleksandr Łukaszenko w dniach 5-6 kwietnia odwiedzi Rosję i weźmie udział w posiedzeniu Rady Najwyższej Związku Białorusi i Rosji. 5 kwietnia Łukaszenko weźmie udział w dwustronnym spotkaniu z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.
Protasiewicz o wizycie Zełenskiego w Polsce: Mam nadzieję, że nie będzie płytka i usłyszymy poważne ustalenia
- Prezydent Ukrainy pokazuje światu i Rosji, że wojna nie przyniosła poważnych skutków dla aktywności dyplomatycznej dla głowy państwa ukraińskiego. Jest to piąta wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Od polityków PiS-u słyszymy, że Polska stała się najważniejszym strategicznym partnerem Ukrainy. Jednak przed wizytą w Warszawie, prezydent Ukrainy był wcześniej w Brukseli, Francji, Waszyngtonie i Londynie - zauważył polityk.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy pokazuje światu i Rosji, że wojna nie przyniosła poważnych skutków dla aktywności dyplomatycznej dla głowy państwa ukraińskiego - mówił Jacek Protasiewicz, Unia Europejskich Demokratów, Koalicja Polska, w rozmowie z Radiem Plus, w kontekście planowanej wizyty prezydenta Ukrainy w Warszawie.
Daria Trepowa oskarżona o przeprowadzenie ataku terrorystycznego w Petersburgu
26-letnia Daria Trepowa, zatrzymana w Petersburgu w związku z eksplozją w kawiarni, w której zginął bloger wojskowy Władlen Tatarski (Maksym Fomin), została oskarżona z paragrafu mówiącego o przeprowadzeniu ataku terrorystycznego przez zorganizowaną grupę przestępczą, którego skutkiem było celowe pozbawienie życia, a także z paragrafu o nielegalne posiadanie ładunku wybuchowego. Śledczy zwrócą się do sądu o areszt dla Trepowej.
Szef MSZ Finlandii, Pekka Haavisto, podpisał dokument ws. przystąpienia Finlandii do NATO
Informację taką przekazuje fiński nadawca publiczny, Yle. Haavisto mówił o "historycznym momencie". Ok. 15 przed Kwaterą Główną NATO na maszt ma zostać wciągnięta fińska flaga, co będzie symbolicznym początkiem przynależności Finlandii do NATO.
Norweski rząd wprowadził nowy pakiet sankcji wobec Rosji
Norwegia przystąpiła do 10 pakiety sankcji wobec Rosji, ogłoszonego przez UE 25 lutego. Do listy podmiotów objętych sankcjami przez Norwegię dodano 87 osób fizycznych i 34 osób prawnych. Łącznie jest na niej już 1 678 podmiotów.
Duma przyjęła ustawę, która pozwala wysyłać ochotników na misje pokojowe
Dotychczas żołnierzy sił pokojowych z Rosji rekrutowano spośród żołnierzy kontraktowych, pełniących służbę wojskową. Teraz na misje pokojowe będą mogli jeździć ochotnicy, którzy przejdą specjalne szkolenie.
Spadek życzliwości Polaków wobec Ukrainek i Ukraińców
Z najnowszego sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM wynika, że nastąpił lekki spadek życzliwości polskiego społeczeństwa wobec Ukrainek i Ukraińców przebywających w naszym kraju.
Czytaj więcej
Najbardziej do uchodźców z Ukrainy zniechęcają się kobiety w wieku od 18 do 39 lat. Aż 48 proc. z nich ocenia ich stały pobyt w naszym kraju jako "zły" bądź "bardzo zły” – wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM.
Szojgu: Białorusi przekazano system Iskander-M
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że białoruskim siłom zbrojnym przekazany został system rakietowy Iskander-M, zdolny do przenoszenia pocisków konwencjonalnych oraz jądrowych.
Czytaj więcej
Białoruskie samoloty szturmowe zyskały zdolność do atakowania celów wroga za pomocą broni jądrowej - oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.
Białoruskie KGB miało zatrzymać pewną liczbę obywateli Polski podejrzanych o szpiegostwo
- Zatrzymaliśmy pewną liczbę obywateli Polski, prowadzących aktywne działania wywiadowcze na naszym terytorium. Zatrzymaliśmy zdrajców, z którymi pracowali na naszym terytorium - powiedział Iwan Tertel, szef KGB Białorusi.
Czytaj więcej
Szef białoruskiego KGB, Iwan Tertel poinformował o zatrzymaniu obywateli Polski, Ukrainy i państw bałtyckich, podejrzanych o współpracę z obcymi służbami wywiadowczymi. O sprawie informuje agencja BiełTA.
Niemcy ubezpieczyli wysadzony gazociąg Nord Stream
Niemieccy ubezpieczyciele mieli wznowić ochronę ubezpieczeniową rosyjskiego gazociągu Nord Stream, mimo że został on w minionym roku wysadzony. Wznowienie kontraktów jest sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem RFN.
Czytaj więcej
Niemieccy ubezpieczyciele mieli wznowić ochronę ubezpieczeniową rosyjskiego gazociągu Nord Stream, mimo że został on w minionym roku wysadzony. Wznowienie kontraktów jest sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem RFN.
Władimir Putin: Sankcje przeciw Rosji wprowadzono na długo
Putin, w czasie spotkania z członkami Prezydium Państwowej Rady ds. Rozwoju Przemysłowego w warunkach Sankcji, przekonywał, iż "antyrosyjskie sankcje zostały wprowadzone na długi czas, więc jest niezbędne wypracowane średnioterminowych i długoterminowych środków substytucji importowanych technologii i produktów".
Stoltenberg: Putin chciał mniej NATO. Uzyskał coś odwrotnego
Sekretarz generalny NATO, wypowiadając się we wtorek w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, przed posiedzeniem szefów MSZ państw Sojuszu mówił, że od wtorku "artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego odnosi się do Finlandii". Artykuł 5 mówi o wsparciu, jakiego sojusznicy z NATO udzielają każdemu członkowi Sojuszu, który padnie ofiarą agresji.
Czytaj więcej
Jens Stoltenberg przekonywał w Brukseli, że Finlandia, jako członek NATO, zyskuje "żelazne gwarancje bezpieczeństwa".
Władimir Putin zaprosił prezydenta Brazylii, Luisa Inacio "Lulę" da Silvę do Rosji
Putin miał przekazać takie zaproszenie w czasie spotkania z doradcą prezydenta Brazylii ds. międzynarodowych.
Szojgu: W 2023 roku zniszczyliśmy 14 zestawów HIMARS
Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, na wtorkowej konferencji prasowej mówił, że tylko w 2023 roku Rosjanie zniszczyli na Ukrainie 59 haubic M777, 14 zestawów HIMARS i 30 haubic samobieżnych z Polski, Francji, Niemiec i Czech. W przeszłości Rosjanie wielokrotnie informowali o niszczeniu HIMARS-ów podając tak dużą liczbę zniszczonych zestawów tego typu, że była ona większa niż liczba takich zestawów, które trafiły na Ukrainę. Informacji o zniszczeniu zestawów HIMARS nigdy nie potwierdziła strona ukraińska ani USA, producent sprzętu.
Putin spodziewa się wzrostu płac realnych w Rosji o 3-5 proc.
Władimir Putin w czasie spotkania z robotnikami w Tule oświadczył, że - jego zdaniem - płace realne w kraju wzrosną w 2023 roku o 3-5 proc., a dochodu rozporządzalnego - o 2-3 proc.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy do mediów: Przestańcie manipulować nagłówkami przy informacjach o myśliwcach MiG-29 z Polski i Słowacji
"Po raz 100 500 informuje: Siły Powietrzne mają pięć brygad myśliwców, trzy z nich wyposażone w myśliwce MiG-29. Przekazanie polskich i słowackich myśliwców MiG-29 częściowo wzmacnia możliwość lotnictwa myśliwskiego Ukrainy, ale nie rozwiązuje kwestii 'kontrofensywy', 'zwycięstwa', etc." - pisze płk Jurij Ihnat.
Czytaj więcej
Przekazanie polskich i słowackich myśliwców MiG-29 częściowo wzmacnia możliwość lotnictwa myśliwskiego Ukrainy, ale nie rozwiązuje kwestii "kontrofensywy", "zwycięstwa", etc. - oświadczył płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy.
Parlament Litwy zakazał Rosjanom kupować nieruchomości na terytorium kraju
Podejmując taką decyzję litewski parlament powołał się na względy bezpieczeństwa. Zakaz będzie obowiązywał do 2024 roku. Nie dotyczy on Rosjan posiadających prawo pobytu na Litwie. Parlament w Wilnie podjął też decyzję o wstrzymaniu wydawania nowych wiz obywatelom Rosji i Białorusi.
Białoruscy żołnierze pojechali do Rosji szkolić się z pracy z taktyczną bronią atomową
Informacje takie przekazuje białoruski resort obrony. Do Rosji pojechały załogi zestawów Iskander-M.
Wiceszef MSWiA o wizycie Zełenskiego w Polsce: Spodziewam się słowa "dziękuję"
Polska od pierwszego dnia jest w awangardzie pomocy dla Ukraińców w Polsce - mówił Błażej Poboży w rozmowie z Radiem Zet.
Czytaj więcej
Mam nadzieję, że nikt ze środowiska, które prowadzi protest rolników nie wpadnie na pomysł, żeby zbijać polityczny kapitał kosztem naszych relacji z Ukrainą - mówił Błażej Poboży, wiceszef MSWiA, w rozmowie z Radiem Zet, w kontekście przyszłej wizyty prezydenta Ukrainy w Warszawie.
Morawiecki pogratulował Finlandii wejścia do NATO
Ukraina rozpoczęła wydobycie gazu z potężnego nowego odwiertu
Na Ukrainie uruchomiono największy od 2,5 roku szyb gazowy. Dziennie tłoczy 460 tys. m sześc. gazu. To już czwarty pracujący odwiert, jaki powstał w czasie wojny. Celem jest gazowa niezależność.
Czytaj więcej
Na Ukrainie uruchomiono najpotężniejszy od 2,5 roku szyb gazowy. Dziennie tłoczy 460 tys. m sześc. gazu. To już czwarty pracujący odwiert, jaki powstał w czasie wojny. Celem jest gazowa niezależność.
Zboże z Ukrainy. Wicepremier Kowalczyk mówi, że rolnicy go nie zrozumieli
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk (PiS) potwierdził, że w ubiegłym roku do Polski sprowadzono 3 mln ton zboża z Ukrainy.
Czytaj więcej
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk (PiS) powiedział, że rolnicy nie zrozumieli jego ubiegłorocznej wypowiedzi, w której apelował, by nie sprzedawali zboża, ponieważ nie będzie ono tanieć i wzywał do zachowania spokoju w związku z napływem zboża z Ukrainy do Polski.
Rosyjska rzeczniczka praw dziecka: 16 dzieci wywiezionych do Rosji wróciło na Ukrainę
Maria Lwowa-Biełowa, rosyjska rzeczniczka praw dziecka, objęta nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za udział w nielegalnych deportacjach dzieci z Ukrainy do Rosji, poinformowała, że 16 dzieci ewakuowanych do Rosji ze strefy działań wojennych na Ukrainie, powróciło do swoich ukraińskich rodzin. Jednocześnie Lwowa-Biełowa podała, że 380 sierot z Donbasu trafiło do rodzin zastępczych w Rosji. Dzieci te otrzymały rosyjskie obywatelstwo, ale - jak zapewniła Lwowa-Biełowa - zachowały obywatelstwo ukraińskie lub obywatelstwa nieuznawanych przez społeczność międzynarodową republik separatystycznych w Donbasie.
W nocy Rosjanie ostrzelali dwie miejscowości w obwodzie donieckim
Miejscowości Kurachiwskie i Toreśk zostały ostrzelane w nocy przez Rosjan - informuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. W wyniku ostrzału Toreśka zginęły dwie osoby.
Kurs euro w Moskwie najwyższy od 15 kwietnia 2022 roku
Za euro trzeba było w Moskwie płacić we wtorek rano ponad 87 rubli - najwięcej od 15 kwietnia 2022 roku. Dzień wcześniej cena euro przekroczyła 85 rubli po raz pierwszy od 20 kwietnia 2022 roku.
Zełenski spotkał się m.in. z byłym sekretarzem stanu USA w administracji Trumpa, Mike'm Pompeo
Prezydent Ukrainy pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że spotkał się z "delegacją polityków, biznesmenów i przedstawicieli organizacji charytatywnych z USA, na czele której stał Mike Pompeo".
Schetyna o wizycie Zełenskiego: Ważne, żeby dziękując powiedział o wspólnej historii
Grzegorz Schetyna w rozmowie z RMF FM został zapytany o to, czego spodziewa się po jutrzejszej wizycie prezydenta Ukrainy w Polsce. - Ta wizyta jest ważna w wymiarze symbolicznym, we wspólnym spojrzeniu na trudną historię - powiedział. - Ważne, żeby dziękując powiedział o wspólnej historii, że musimy na nią wspólnie spojrzeć, otworzyć się na nią. Powiedzieć o rzezi wołyńskiej, o akcji "Wisła". To kwestia badań naukowych, otwarcia archiwów. Tego wszystkiego, co powinno być fundamentem nowego etapu naszych relacji - dodał.
Czytaj więcej
Ważne, żeby dziękując powiedział o wspólnej historii, że musimy na nią wspólnie spojrzeć, otworzyć się na nią. Powiedzieć o rzezi wołyńskiej, o akcji "Wisła". To kwestia badań naukowych, otwarcia archiwów. Tego wszystkiego, co powinno być fundamentem nowego etapu naszych relacji - mówił w RMF FM o jutrzejszej wizycie prezydenta Ukrainy w Polsce Grzegorz Schetyna.
Liczba rannych w eksplozji w Petersburgu wzrosła do 40
Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba rannych w eksplozji do jakiej doszło w kawiarni w Sankt Petersburgu wzrosła do 40. Wcześniej informowano o 33 rannych. W szpitalach przebywa 25 rannych w wyniku eksplozji.
Ambasador UE na Ukrainie: Zaminowana część terytorium Ukrainy większa 4,5 raza od terytorium Szwajcarii
Matti Maasikas zwrócił uwagę, że wojna z Rosją sprawiła, iż Ukraina stała się jednym z najbardziej zaminowanych państw świata.
Gen. Skrzypczak: Zbliża się militarny kres wojny na Ukrainie
- Ukraińcy nie mają potencjału militarnego, który pozwoliłby im odbić 20 proc. terytorium (zajętego przez Rosjan - red.), łącznie z Krymem. Przewaga, jaką musiałyby mieć wojska ukraińskie nad armią rosyjską, aby ją wypędzić ze swojego terytorium musiałaby wynosić 4:1. Ukraina nigdy takiej przewagi nie zbuduje - mówił gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.
Czytaj więcej
Na zakończenie militarne wojny szans nie ma. Żadna ze stron nie ma przewagi, jest impas strategiczny - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były dowódca wojsk lądowych, były wiceminister obrony, gen. Waldemar Skrzypczak.
Ostrzał na północy Ukrainy
Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w nocy Rosjanie ostrzelali miasto Seredyna-Buda. Trzy osoby zostały ranne, uszkodzone zostały pomieszczenia Domu Kultury i budynek administracyjny - czytamy.
Od początku wojny zginęło 467 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 467 dzieci, a 944 zostało rannych. Wczoraj Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF, zaznaczając, że rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa oświadczyła w mediach społecznościowych, że od początku inwazji Rosji w lutym 2022 r., na Ukrainie zginęło co najmniej 501 dzieci. "Wojna jest zawsze najgorszym wrogiem dzieci" - podkreśliła we wpisie.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 10,862 mln osób
3 kwietnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 19,7 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 34,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 9,046 mln osób.
Brytyjski resort obrony: Rosja szuka możliwości stworzenia prywatnych organizacji wojskowych, które zastąpiłyby Grupę Wagnera
Jak czytamy w nowym raporcie Ministerstwa Obrony Rosji kierownictwo resortu obrony Rosji może chcieć zastąpić Grupę Wagnera nad którą "straciło kontrolę".
Czytaj więcej
Trwa spór między Ministerstwem Obrony Rosji a Grupą Wagnerą. Kreml chciałby zastąpić grupę Jewgienija Prigożyna prywatną firmą wojskową, nad którą miałby większą kontrolę - twierdzi brytyjski wywiad.
Przewodniczący Dumy o Ukrainie: Terrorystyczne państwo w środku Europy
"Nie ma usprawiedliwienia dla terroryzmu. Wszędzie na świecie walczy się z nim zdecydowanie" - pisze Wiaczesław Wołodin. "Nie negocjuje się z terrorystami, niszczy się ich" - dodaje.
Czytaj więcej
O "ataku terrorystycznym przeprowadzonym przez kryminalny reżim w Kijowie" pisze na swoim kanale w serwisie Telegram przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan zginęło czterech cywilów
Informacje takie podaje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Obwód chersoński ostrzelany 61 razy w ciągu doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że na obwód chersoński spadły w poniedziałek 224 pociski. W wyniku ostrzału śmierć poniosła jedna osoba.
60,4 proc. badanych odpowiedziało, że nie chce, aby do Polski było nadal importowane bez cła ukraińskie zboże
Za utrzymaniem importu jest 33,8 proc. respondentów, nie ma na ten temat zdania 5,8 proc. pytanych - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Większość Polaków sprzeciwia się nieograniczonemu napływowi ukraińskiego zboża.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 175 690 żołnierzy, 3 627 czołgów, 6 999 pojazdów opancerzonych, 2 697 zestawów artyleryjskich, 528 wyrzutni rakiet, 280 zestawów przeciwlotniczych, 306 samolotów, 291 śmigłowców, 2 277 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 562 pojazdy (w tym cysterny), 298 jednostek sprzętu specjalnego.
Szef MSZ Rosji: Zachód próbuje wbić klin między Moskwę a Pekin
Siergiej Ławrow w rozmowie z tygodnikiem "Argumenty i Fakty" stwierdził, iż sugestie o nierówności w relacjach między Moskwą a Pekinem są "wyolbrzymiane przez nieprzyjazne kraje" od dawna.
Czytaj więcej
Mówiąc o nierównowadze w relacjach między Rosją a Chinami i zależności Rosji od Chin, Zachód próbuje wbić klin między Pekinem a Moskwą - przekonywał w rozmowie z tygodnikiem "Argumenty i Fakty" szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.
Dron-kamikadze wywołał pożar na terenie przedsiębiorstwa w obwodzie odeskim
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram rzecznik odeskiej administracji obwodowej, Serhij Bratczuk. Z wpisu Bratczuka wynika, że nad obwodem odeskim zestrzelono w nocy 13 dronów-kamikadze.
Wołodymyr Zełenski w środę wieczorem ma się pojawić na Zamku Królewskim w Warszawie
Datę wizyty w poniedziałek zdradził szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz w rozmowie z RMF FM. Stwierdził, że na spotkanie z przywódcami Polski i Ukrainy może przyjść każdy, i sugerował, że ukraiński prezydent wygłosi przemówienie, by podziękować Polakom za wsparcie jego chroniących się przed wojną rodaków.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy po raz pierwszy od wybuchu wojny przybędzie z oficjalną wizytą do Warszawy. W Kijowie mówią o sojuszu i partnerstwie strategicznym.
Ile ukraińskiego zboża wjechało do Polski i tu zostało rząd do dziś nie podał
Zdaniem Tomasza Obszańskiego, przewodniczącego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, pociągami i ciężarówkami wjechało do nas ok. 3 miliony ton zboża z Ukrainy, a pierwsze transporty już w ubiegłym roku, przed żniwami.
Czytaj więcej
Rząd pozwolił bez kontroli sprowadzić co najmniej 3 mln ton zboża z Ukrainy. Kupili go rodzimi producenci pasz, bo było o połowę tańsze od polskiego.
ISW: Władzom Rosji nie udało się stworzyć spójnej narracji ws. eksplozji w Petersburgu
"Jeden z blogerów wojskowych i analityków politycznych zauważył, że władze Rosji przedwcześnie podają wyniki śledztwa przedstawiane jako ostateczne" - czytamy w analizie ISW.
Czytaj więcej
"Rosyjskie władze oskarżają ukraińskie organy rządowe i otoczenie rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego o zabójstwo rosyjskiego blogera wojskowego, Maksyma Fomina, znanego także jako Władlen Tatarski" - czytamy w najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Sztab Generalny armii Ukrainy: W okupowanym obwodzie chersońskim nie wystarcza pieniędzy na wypłatę emerytur
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim najnowszym raporcie pisze, że 2 kwietnia mieszkańcy miejscowości w rejonie kachowskim, w okupowanej części obwodu chersońskiego, nie mogli opuszczać swoich domów, a w ciągu dnia zamknięte były wszystkie sklepy, centra handlowe, szpitale. W wielu wioskach w rejonie kachowskim miał pojawić się problem z wypłatą emerytur - ludzie ustawiają się w długich kolejkach, by otrzymać pieniądze, których nie wystarcza dla wszystkich.
Rzecznik ukraińskiej armii: Powiesili szmatę i powiedzieli, że zdobyli Bachmut
Płk Serhij Czerewaty kpił z oświadczenia Jewgienija Prigożyna, który mówił, że "z prawnego punktu widzenia Bachmut został zdobyty".
Czytaj więcej
Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerewaty, w rozmowie z agencją Reutera kpił z oświadczenia założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, który w niedzielę oświadczył, że "z prawnego punktu widzenia Bachmut został zdobyty".
W nocy w Odessie rozległa się eksplozja
Miasto na południu Ukrainy było obiektem ataku z użyciem dronów-kamikadze. W rejonie miasta aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Zełenski: Kreml nie będzie w stanie ukryć się za krzesłem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
- Kreml nie będzie w stanie ukryć się za krzesłem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, za gazociągami lub za czymkolwiek innym. Z pewnością poniesie prawną odpowiedzialność za każdą rosyjską zbrodnię popełnioną na ukraińskiej ziemi. Przed trybunałem, przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, przed ukraińskimi sądami - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
W okupowanym Siewierodoniecku jest więcej rosyjskich żołnierzy i urzędników niż mieszkańców
Informacje takie przekazuje stojący na czele ukraińskiej administracji wojskowej miasta, Ołeksandr Striuk. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w mieście w obwodzie ługańskim pozostaje ok. 10 tysięcy mieszkańców i ok. 15 tys. rosyjskich żołnierzy i przedstawicieli władz okupacyjnych.
W nocy Rosjanie zaatakowali południe Ukrainy dronami-kamikadze
Z 17 dronów Shahed-136/131 wysłanych prawdopodobnie z rejonu Morza Azowskiego, ukraińskiej armii udało się zestrzelić 14 - podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram.
Troje nastolatków wśród rannych w eksplozji w kawiarni w Petersburgu
Z 33 osób rannych w eksplozji w kawiarni w Petersburgu, w której zginął bloger wojskowy Władlen Tatarski (Maksym Fomin), trzy osoby to nastolatkowie - podał Interfax, powołując się na dane w miejskim komitecie ds. zdrowia. Z informacji Interfaksu wynika, że ranny został 14-letni chłopiec, a także dwie dziewczyny w wieku 14 i 17 lat. Spośród 33 rannych ośmioro jest w stanie ciężkim.
Ihnat o MiG-ach od Polski: Przestarzałe, Ukraina potrzebuje F-16
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat powiedział, że myśliwce MiG-29, które jego kraj otrzymuje od Polski i Słowacji, mają słabe parametry techniczne i że Ukraina potrzebuje zmodernizowanych F-16.
Czytaj więcej
Ukraina potrzebuje wielozadaniowych samolotów F-16, myśliwce MiG-29, które otrzymuje od Polski i Słowacji, są przestarzałe i mają słabe parametry techniczne - oświadczył rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat.
Jak zginął prokremlowski bloger? Jest nowe nagranie z Petersburga
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie eksplozji, w wyniku której zginął prokremlowski bloger Władlen Tatarski.
Czytaj więcej
Nowo opublikowane nagranie pokazuje moment eksplozji, w której w kawiarni w Petersburgu zginął prokremlowski bloger Władlen Tatarski.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Jewgienij Prigożyn twierdzi, że Rosjanie zajęli budynek będący siedzibą władz Bachmutu.