Xu Jian, ambasador Chin w Polsce
Strategiczne partnerstwo 2.0
„Serdeczni przyjaciele sprawiają, że odległość nie gra roli" - zgodnie z tym starym powiedzeniem pomimo dzielących nas tysięcy kilometrów Chiny i Polska pozostają starymi przyjaciółmi. Polsce zawdzięczamy wiele pierwszych kroków we wspólnej historii: był to jeden z pierwszych krajów, który ustanowił stosunki dyplomatyczne z ChRL, z Polski pochodziła pierwsza spółka joint venture (Chipolbrok), z Polską zawarto pierwsze porozumienie o współpracy kulturalnej (w 1951 roku). Przez 67 lat nasze relacje wytrzymały próbę czasu i należy cały czas o nie dbać. Stabilny wzrost naszych stosunków wynika z relacji opartych na równości oraz wzajemnym szacunku dróg rozwoju obranych przez każdy z krajów.
Chiny i Polska nawiązały strategiczne partnerstwo w 2011 roku. Przez ostatnie pięć lat nasze stosunki rozwijały się w szybkim tempie.
W tym czasie byliśmy świadkami poprawy komunikacji na poziomie politycznym, a oba kraje stawały się dla siebie coraz ważniejszymi partnerami. Polski prezydent odwiedził Chiny, chiński premier Polskę, nawzajem składali oficjalne wizyty ministrowie spraw zagranicznych, odbyły się cztery rundy dialogu strategicznego na poziomie wiceministerialnym. Wymieniamy poglądy o narodowych planach rozwoju i dbamy o dobrą jakość komunikacji o sprawach międzynarodowych.
W ciągu tych pięciu lat ustanowiliśmy także więcej dwustronnych oraz wielostronnych platform do poszerzania współpracy. Odbyła się pierwsza sesja plenarna Chińsko-Polskiego Komitetu Koordynacji Międzyrządowej, od trzech lat z rzędu organizujemy także Forum Regionalne wspierające działania lokalne. W Warszawie rozpoczęło działalność także forum współpracy Chin oraz państw Europy Środkowo-Wschodniej (zwane w skrócie inicjatywą „16+1"). W ciągu czterech lat stało się ono sprawną platformą do działania na wielu obszarach z dorocznym spotkaniem przywódców państw. W ramach tego działania uruchomiono w Warszawie Izbę Handlową Chin i regionu EŚW oraz Mechanizm Kontaktowy dla Agencji Promocji Inwestycji. Co więcej, Chiny i Polska stały się partnerami inicjatywy „One Belt One Road" (Nowego Jedwabnego Szlaku jako trasy lądowej oraz Jedwabnego Szlaku Morskiego XXI wieku) i państwami założycielskimi AIIB (Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych).