Co łączy 20-letnią Emilię Nową, 22-letniego Kubę Zielińskiego i 23-letniego Alexa? Nie istnieją. Mimo to mają swoje zainteresowania i będą prowadzić na ich temat audycje w publicznej rozgłośni.
We wtorek OFF Radio Kraków wyemitowało wywiad z nieżyjącą od 12 lat Wisławą Szymborską. Z poetką – m.in. o innych laureatkach Literackiej Nagrody Nobla, w tym Oldze Tokarczuk i Han Kang – rozmawiała wygenerowana przez sztuczną inteligencję Emila Nowa (przedstawiona na stronie jako studentka dziennikarstwa i ekspertka od popkultury). Na tym nie koniec: wkrótce na antenie mają pojawić się marszałek Józef Piłsudski i Stanisław Lem. „Pierwsze radio niemal w całości tworzone przez sztuczną inteligencję” – reklamuje się rozgłośnia.
AI w OFF Radio Kraków. Dyrektor stacji Marcin Pulit tłumaczy
Choć Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, powiedział PAP, że to „forma żartu”, opinia publiczna jest zaniepokojona. Trwa zbiórka podpisów pod petycją zaadresowaną do rzecznika praw obywatelskich oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także Rady Etyki Mediów (na ten moment inicjatywa skupiła wokół siebie 16 577 sygnatariuszy). Do jej poparcia, ludzi kultury i mediów zachęca Mateusz Demski. Związany z Radiem OFF Kraków przez blisko trzy lata dziennikarz opisał na Facebooku koszt rewolucji: AI ma zastąpić kilkanaście osób, które musiały pożegnać się z pracą.
Czytaj więcej
Dziś mogliśmy posłuchać wywiadu, który dziennikarka Off Radia Kraków Emilia Nowak przeprowadziła z poetką Wisławą Szymborską. Problem w tym, że pierwsza z nich nie istnieje, a druga od lat nie żyje.
Dyrektor OFF Radia Kraków Marcin Pulit w rozmowie z Wirtualnymi Mediami zaprzecza i mówi, że zwolnieni zostali autorzy zewnętrzni, a nie etatowi pracownicy. Swoje decyzje uzasadnia słabymi wynikami rozgłośni. Przekonuje, że za AI stoją „żywi ludzie”, a projekt ma być eksperymentem, którego efekty oceni po około trzech miesiącach. Radio stawia sobie za cel przyciągnięcie młodych słuchaczy.