Ledwo opublikowaliśmy w „Rzeczpospolitej” artykuł Michała Duszczyka ostrzegający przed tym, że wytwory konfabulacji sztucznej inteligencji zaczynają niszczyć internet, a już życie przyniosło kolejny przykład ich niszczycielskiego działania. I to ze słynącego z konserwatyzmu królewskiego miasta Krakowa.
Michał pisał, że produkty AI – traktowane jako absolutnie prawdziwe – przenikają do wyników wyszukiwania, np. w Google, i stają się pożywka do szkolenia kolejnych mechanizmów sztucznej inteligencji. Eksperci ostrzegają, że wpadliśmy w tzw. błędne koło dezinformacji, które sprawia, że nie sposób już ocenić, co jest w sieci fikcją, a co prawdą.
OFF Radio wskrzesiło Wisławę Szymborską
Nie zdążyła jeszcze wyschnąć farba papierowej edycji „Rzeczpospolitej” z tym tekstem, gdy po sieci rozlały się wieści, iż Radio Kraków zwolniło dziennikarzy pracujących w jego internetowym kanale OFF Radio Kraków, zastępując ich trzema fikcyjnymi postaciami stworzonymi przez AI. Naszym dziennikarskim środowiskiem wstrząsnął dreszcz grozy. Oto bowiem spełnia się zapowiedź rodem z czarnego humoru, że wszystkich nas zastąpi sztuczna inteligencja.
Czytaj więcej
We wtorek na antenie publicznej rozgłośni – Off Radia Kraków – wyemitowano rozmowę z Wisławą Szymborską. Zmarła ponad dekadę temu poetka komentowała m.in. dzieła innej noblistki, Olgi Tokarczuk. Tyle, że cała rozmowa była fikcyjna i stworzona przez AI. Słuchalność pobiła rekord.
Ktoś może powiedzieć: nic nowego na świecie, skoro kiedyś tkaczy zastąpiły krosna, a zecerów – skład komputerowy. Sprawa jednak tylko pozornie dotyczy rynku pracy i dziennikarskich obaw. Oto bowiem OFF Radio Kraków poszło za ciosem i przeprowadziło wywiad z… nieżyjącą od ponad 12 lat Wisławą Szymborską. Noblistka swoim charakterystycznym głosem opowiadała o przyznanym siedem lat po jej śmierci Noblu dla Olgi Tokarczuk i tegorocznym dla Koreanki Han Kang. Na stronie internetowej, gdzie można było słuchać streamingu tej „rozmowy”, redakcja początkowo w żaden sposób nie zaznaczyła, że to czysta fikcja skonstruowana dzięki nowoczesnej technice komputerowej.