Takie wnioski płyną z prac dwóch niezależnych od siebie paneli ekspertów WHO, z których jedna wskazuje, czy istnieją jakiekolwiek dowody na to, że substancja stanowi potencjalne zagrożenie dla człowieka, a druga ocenia, jakie rzeczywiste ryzyko stwarza ta substancja.
Aspartam to jeden z najpopularniejszych na świecie słodzików, wykorzystywany jest np. do napojów bez cukru produkowanych przez koncern Coca-Cola.
WHO: Napój słodzony aspartamem czy cukrem? Najlepiej woda
Na konferencji prasowej, podczas której przedstawiono wyniki prac ekspertów, dr Francesco Branca, dyrektor departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Światowej Organizacji Zdrowia sugerował, by - mimo ustaleń - konsumenci, którzy zastanawiają się czy wypić napój słodzony cukrem, czy aspartamem, zdecydowali się na trzecią opcję - i wypili wodę.
W swoim oświadczeniu Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) z siedzibą w Lyonie poinformowała, że aspartam jest "potencjalnie rakotwórczy". Oznacza to, że istnieje ograniczona liczba dowodów, że substancja ta może wywoływać raka.
Czytaj więcej
Za tydzień Światowa Organizacja Zdrowia ujawni nowe badania dotyczące aspartamu. Wytwórcy żywności czekają z niepokojem, bo może to mieć ważne znaczenie dla rynku.