To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego wyjaśniającego jedną z trudniejszych kwestii spadkowych.
Zgodnie z art. 1039 § 1 kodeksu cywilnego, w dziedziczeniu ustawowym i dzieleniu spadku między zstępnymi (dzieci, wnuki) albo między zstępnymi i małżonkiem, są oni wzajemnie zobowiązani do zaliczenia do schedy spadkowej otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od zaliczenia.
Darowizna przy spadku. Darowali ziemię rolną, potem odrolnili
Jak jednak wyceniać te darowizny po latach? Trudność takich rozliczeń obrazuje sprawa, w której sąd rejonowy dokonał działu spadku po małżonkach zmarłych prawie pół wieku temu z odstępem ok. 15 lat, którzy mieli grunty po gospodarstwie rolnym. Jeszcze za życia jedną działkę (budowlaną) darowali córce, a drugiej córce przekazali pieniądze, za które w części sfinansowała dla siebie inną działkę. Synowi zostawili prawie hektar ziemi rolnej, na której potem został wraz z żoną uwłaszczony, a później odziedziczyło ją dwoje ich dzieci, uczestników tej sprawy.
Nie było sporu o skład spadku, ale o wartość tego majątku oraz owych darowizn zaliczanych do schedy. Wartość darowizn sąd rejonowy obliczył według stanu z chwili ich dokonania, ale na podstawie cen z momentu działu spadku.
Czytaj więcej
Nierozliczone darowizny sprzed śmierci spadkodawcy liczą się do masy spadkowej i mogą pozwolić uniknąć daniny.