Ryszard Białous był charyzmatycznym dowódcą batalionu "Zośka", z którym przeszedł cały jego powstańczy szlak bojowy, był jeńcem obozów niemieckich, trzykrotnie odznaczonym Krzyżem Walecznych, kawalerem Orderu Virtuti Militari, po wojnie zmuszony został do życia na emigracji i od 1948 r. mieszkał w Argentynie.
Wśród przekazanych przez synów kapitana Białousa pamiątek znalazły się Krzyż harcerski, Order Virtuti Militari, mundur service dress z okresu służby Białousa w Polskich Siłach Zbrojnych oraz płaskorzeźba Matki Boskiej Ostrobramskiej.
W przyszłej siedzibie Muzeum Historii Polski - powstającej na Cytadeli Warszawskiej ? w galerii "Polska Walcząca", poświęconej Polsce w okresie II wojnie światowej, zaprezentowane zostaną obiekty związane z konspiracyjną służbą "Jerzego".
Jak informuje Muzeum Historii Polski Krzyż Harcerski oraz Order Virtuti Militari Ryszarda Białousa będą prezentowane w wątku Powstania Warszawskiego. Dowodził on jednostkami zgrupowania "Radosław" (batalionem „Zośka" oraz brygadą „Broda 53") w ciężkich walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i podczas akcji przebicia do Śródmieścia. Krzyż harcerski nawiązuje do służby „Jerzego" w Szarych Szeregach. Odznaka ta towarzyszyła mu w jego działalności w konspiracji i walkach w Powstaniu.
Sylwetka Ryszarda Białousa pojawi się także w galerii "Polacy wobec komunizmu" poświęconej okresowi PRL. Zaprezentowane zostaną w niej artefakty powiązane ze służbą "Jerzego" w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz ilustrujące życie polskiej emigracji.