Przypomnijmy, że od najbliższego czwartku 1 lutego do końca kwietnia przed komisjami wojskowymi ma się stawić ok. 230 tys. osób, głównie młodych mężczyzn, ale także kobiet, które mają kwalifikacje przydatne z punktu widzenia potrzeb Wojska Polskiego. Każdy, kto otrzyma wezwanie do kwalifikacji wojskowej, ma obowiązek stawić się przed lekarską komisją orzekającą, w skład której wchodzą lekarz, psycholog, pielęgniarka lub ratownik medyczny oraz sekretarz.
Czytaj więcej
1 lutego rozpoczna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Wezwanie na komisje wojskowe dostanie 230 tysięcy osób, w tym przede wszystkim młodzi mężczyźni, ale również kobiety oraz osoby w wieku 60 lat.
Kwalifikacja wojskowa 2024 - problemy
Problem w tym, że wojsko ma kłopot ze skompletowaniem komisji, gdyż brakuje lekarzy spełniających wymagania z dotychczasowych przepisów. Zgodnie z nimi lekarz musi być specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej lub w dziedzinie chorób wewnętrznych. Ci jednak coraz częściej odmawiają pracy w komisjach z powodu krótkotrwałości zatrudnienia — komisje lekarskie nie są organem stałym, lecz powoływanym corocznie na okres kilku miesięcy. A emerytowanych lekarzy, chętnych do takiej sezonowej pracy, jest coraz mniej.
Nowe przepisy zakładają, że do komisji będzie można powołać lekarzy z prawem do wykonywania zawodu, niezależnie od posiadanej specjalizacji.
Kwalifikacja wojskowa