Spółka prawa handlowego, której jedynym udziałowcem jest miasto, a której powierzono jego zadania własne z zakresu gospodarki komunalnej jest w relacji do miasta podatnikiem VAT i nie ma do niej zastosowania wyłączenie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Mając na uwadze zakres zadań powierzonych spółce, przyjęcie stanowiska, że nie jest ona w tym zakresie podatnikiem VAT, mogłoby prowadzić do zakłóceń konkurencji – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 sierpnia 2019 r., III SA/Wa 3089/18.
Czytaj też: Spółka komunalna nie zawsze podatnikiem VAT
Wniosek o interpretację
Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego, a jej jedynym udziałowcem jest miasto. Spółka została powołana do wykonywania zadań własnych miasta w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów, zajmuje się również wynajmem nieruchomości.
W ramach działalności zagospodarowania odpadów spółka ponosi nakłady na nową inwestycję – rozbudowę spalarni. Jedna linia spalarni istnieje i jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych VAT. Nakłady na inwestycję finansowane są z własnych środków spółki. Po zakończeniu inwestycji i przekazaniu jej do użytkowania, rozbudowana spalarnia będzie służyła wykonywaniu powierzonych spółce zadań własnych gminy w zakresie zagospodarowania odpadów.
Współpracę stron w tym zakresie reguluje zawarta z miastem umowa wykonawcza w sprawie świadczenia usług publicznych w zakresie zagospodarowania odpadów. Umowa ta określa zasady i warunki świadczenia usług publicznych przez spółkę, w tym uwzględniając konieczność stosowania przepisów prawa unijnego dotyczących pomocy publicznej, mechanizm rekompensaty, parametry służące do obliczania, monitorowania i przeglądu kwot rekompensaty oraz warunki unikania i odzyskiwania nadwyżek rekompensaty – w rozumieniu przepisów prawa unijnego dotyczącego pomocy publicznej. Z chwilą rozpoczęcia przez spółkę wykonywania usług publicznych (tj. zadania powierzonego) działalność ta będzie stanowić dla spółki główny przedmiot działalności. Przy okazji świadczenia usług publicznych, spółka będzie osiągać przychody z działalności wykraczającej poza zakres usług publicznych, ale pozostające w związku z usługą publiczną, obejmujące przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, ze sprzedaży surowców z instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, z najmu i dzierżawy nieruchomości związanych z wykonywaniem usług publicznych, z reklam i ze szkoleń.