8 marca 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok stwierdzający nieważność uchwały Rady Gminy w Budzowie z 2011 r. w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy. Sąd rozpatrywał skargę prokuratora rejonowego w Suchej Beskidzkiej, który po prawie dziesięciu latach od uchwalenia programu wystąpił o stwierdzenie nieważności całego tego aktu.
Ustawa z 2016 r. – Prawo o prokuraturze przewiduje, że jeśli uchwała lub zarządzenie organu samorządu terytorialnego albo rozporządzenie wojewody są sprzeczne z prawem, prokurator może m.in. wystąpić do sądu administracyjnego o stwierdzenie ich nieważności. Tym razem prokurator stwierdził, że sprzeczność z prawem spowodował brak publikacji wspomnianej uchwały – którą uznał za akt prawa miejscowego – w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Zgodnie z konstytucją, z ustawą o samorządzie gminnym oraz z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych akty prawa miejscowego podlegają obowiązkowej publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Ponadto w uchwale znalazł się zapis, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia.
Czytaj także:
Prawo miejscowe. Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Odpowiadając na skargę, wójt gminy Budzów ocenił, że powinna ona zostać odrzucona. Uchwała nie ma charakteru aktu prawa miejscowego, a sześciomiesięczny termin do jej zaskarżenia został wyraźnie przekroczony. Niezależnie od tego uchwała, zakwestionowana po blisko dziesięciu latach, ma w istocie już tylko walor historyczny, ponieważ utraciła moc. A gdyby w jej treści znalazły się jakieś nieprawidłowości, zakwestionowałby ją ówczesny wojewoda, działający jako organ nadzoru.