Kobieta zwróciła się do Przedsiębiorstwa Gospodarki Maszynami Budownictwa "W." Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, o udzielenie informacji odnośnie zawartych przez tą firmę umów, dotyczących wydzierżawienia terenów.
W odpowiedzi PGMB wskazała, że nie może udostępnić takich danych, gdyż nie stanowią one informacji publicznej. Podniosła jednocześnie, iż od 2012 roku w Urzędzie m.st. Warszawy działa Centralny Rejestr Umów (CRU), natomiast w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy prezentowany jest wykaz wprowadzonych do tego rejestru umów cywilnoprawnych, zawartych przez wszystkie komórki organizacyjne Urzędu m.st. Warszawy, jednostki organizacyjne i osoby prawne. PGMB dodała, że obowiązek wprowadzania umów cywilnoprawnych do CRU nie dotyczy spółek z udziałem m.st. Warszawy, przedsiębiorstw komunalnych, spółdzielni mieszkaniowych oraz Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych.
Firma dodała, że zgodnie z aktualnym odpisem z KRS, jedynym wspólnikiem w PGMB jest m.st. Warszawa i nie ma ono obowiązku udostępniania informacji dotyczących zawieranych umów.
Kobieta złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jej zdaniem stołeczne przedsiębiorstwo jest spółką ze stu procentowym udziałem m.st. Warszawy, a więc jest osobą prawną tego miasta i podlega obowiązkowi rejestracji umów w CRU. Na dodatek tereny, którymi włada należą do miasta i jako takie są ujęte w jego budżecie, tym samym podmiotowo i przedmiotowo umowy wydzierżawienia takich terenów są umowami publicznymi.
Spółka, po konsultacji z Biurem Nadzoru Właścicielskiego, podtrzymała swoje stanowisko i odmówiła wglądu do umów. Dodała, iż nawet, jeżeli stanowią one informację publiczną, to i tak zgodnie ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, nie mogłyby być udostępnione. Takie dokumenty zawsze są objęte tajemnicą przedsiębiorstwa.