W poniedziałek Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało „Rzeczpospolitej”, że nie planuje zmiany terminu uchwalenia planów ogólnych gminy.
Te mają być nowymi dokumentami planistycznymi obejmującymi teren całej gminy, a zastępującymi studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W całej Polsce 2477 gmin ma uchwalić takie plany do końca 2025 r. Do wtedy mają też zachować moc studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Samorządowcy i eksperci wielokrotnie wskazywali, że jest to zbyt krótki termin. W grudniu 2023 r. członkowie Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej przekazali ministrowi rozwoju i technologii opinię, że należy wydłużyć zarówno termin na uchwalenie planów ogólnych, jak i termin obowiązywania studiów, aby gminy zdążyły z uchwaleniem planów i aby nie było luki w obowiązywaniu tych aktów.
Piotr Jarzyński, prawnik z Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy, podkreśla, że nie da się szybko uchwalić planów ogólnych gmin w całej Polsce, a w szczególności w dużych miastach, bo ich procedowanie trwa. Nie ma także wystarczającej liczby urbanistów, którzy mogliby przygotować te dokumenty.