Wojewoda lubuski zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Zdaniem wojewody naruszono przepisy Karty nauczyciela. Dyrektor przedszkola zwolniono bowiem z realizacji pensum ze względu na problemy zdrowotne, a nie – jak przewiduje Karta nauczyciela – na kryteria wielkości i typu placówki oraz warunki pracy.
Z przepisów Karty nauczyciela nie wynika, aby rada jako organ prowadzący szkołę lub placówkę była uprawniona do przyznawania indywidualnych zwolnień od realizacji pensum – stwierdził wojewoda.
Dopatrzył się także innych wad, ponieważ uchwały nie opublikowano w dzienniku urzędowym województwa i nie zapewniono konsultacji ze związkami zawodowymi. Z tych wszystkich powodów WSA w Gorzowie Wielkopolskim stwierdził nieważność tego aktu.
Rada miasta wniosła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną. Zdaniem autora skargi za błędne należy uznać twierdzenie sądu pierwszej instancji, że rada miasta nie jest uprawniona do przyznania indywidualnych zwolnień dyrektorom szkół od realizacji pensum. Błędnie także uznano, że uchwała powinna być opublikowana w dzienniku urzędowym województwa, a jej projekt wymagał opinii związków zawodowych.
Uchwała jest wadliwa – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną.
Rada miasta nie miała kompetencji do indywidualnego zwolnienia dyrektora konkretnej placówki z realizacji tygodniowego wymiaru zajęć. W ocenie NSA rada miasta powinna określić warunki zwolnienia, jednakowe dla określonych osób, we wszystkich placówkach spełniających określone kryteria (przy uwzględnieniu przesłanek ustawowych), dla których organem prowadzącym jest gmina.