Na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: Pr. Aut.) sam wzór herbu należy zakwalifikować jako znak urzędowy, który został wyłączony spod ochrony prawnoautorskiej na podstawie art. art. 4 pkt 2 Pr. Aut. Zgodnie z powołanym przepisem – nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego m.in. urzędowe znaki i symbole. Urzędowe znaki i symbole to właśnie kategorie wyrażane często za pomocą środków plastycznych, jak godło państwowe, herby miast, sztandary, ordery i odznaczenia.
Osobiste prawo twórcy
Zastanawiająca jest jednak kwestia ochrony opracowania herbu, jakie zostało wykonane na podstawie uchwały na zlecenie jednostki samorządu terytorialnego. Prawo autorskie reguluje bowiem autorskie prawa osobiste do utworu (które chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem) oraz prawa majątkowe. Te ostatnie przyznają twórcy wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Prawo to może zostać przeniesione w drodze umowy na inną osobę. Istotne jest zatem, czy na gminę przeniesione zostało majątkowe prawo autorskie do wzoru herbu.
Jeśli istnieje podmiot, który opracował wzór herbu, to przysługuje mu autorskie prawo osobiste do wykonanego utworu, czyli m.in. do jego autorstwa, jeśli wzór herbu spełnia przesłanki z art. 1 ust. 1 prawa autorskiego, tj. stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Jeśli inna osoba przypisywałaby sobie autorstwo herbu, to naruszałaby osobiste prawa twórcy.
Jeśli twórca przeniesie na gminę majątkowe prawa autorskie na podstawie umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych, to do czasu ustanowienia herbu w drodze uchwały przez radę gminy herb podlega ochronie prawa autorskiego. W przypadku naruszenia jej uprawnień jako właściciela majątkowych praw autorskich przysługuje, stosownie do treści art. 79 prawa autorskiego, prawo żądania zaniechania naruszania, usunięcia jego skutków, naprawienia wyrządzonej szkody, zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na rzecz Funduszu Promocji Twórczości.
Pamiętaj!