Informacją publiczną jest natomiast lista biegłych ustanowionych w poszczególnych sądach. Na taką listę w sądzie okręgowym został wpisany m.in. ekspert o niezmiernie szerokim, jak sam podawał, zakresie wiedzy, kwalifikacji i doświadczenia.
Sporządzoną przez niego opinię zakwestionował uczestnik postępowania sądowego w jednej ze spraw. Zwrócił się on także do prezesa sądu o udostępnienie informacji publicznej poprzez wskazanie, jakie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie jubilerstwa, złotnictwa, gemmologii, historii sztuki i wyceny starych obrazów posiada osoba wpisana na listę biegłych sądowych w zakresie ruchomości, pojazdów, maszyn i urządzeń.
Czytaj także: Ministerstwo Sprawiedliwości: biegły sądowy odpowie za opinię
Prezes sądu odmówił, gdyż dokumenty prywatne składane przy wniosku o wpis na listę biegłych sądowych, potwierdzające posiadane kwalifikacje i doświadczenie, nie mają charakteru dokumentów urzędowych i nie stanowią informacji publicznej.
Prezes sądu apelacyjnego, który utrzymał decyzję w mocy, ocenił natomiast, że ponieważ żądane informacje dotyczą spełnienia wymagań do ustanowienia biegłym sądowym w danej dziedzinie i mają wpływ ma decyzję prezesa sądu o wpisie na listę biegłych, tym samym uzyskują walor informacji publicznej. Natomiast ich udostępnienie jest ograniczone ze względu na prywatność osoby fizycznej. Biegli nie są ani funkcjonariuszami publicznymi, ani nie pełnią funkcji publicznych. Ich opinia podlega ocenie sądu, który nie jest nią związany.