Przypomnijmy, iż we wtorek Joanna Misztal-Konecka, dotychczasowa prezes Izby Cywilnej i sędziowie Marcin Łochowski oraz Marcin Krajewski zostali wybrani przez zgromadzenie tej Izby jako kandydaci na jej prezesa.
Wybory nowego prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego i spór o kontrasygnatę
Wybory poprzedził spór o umocowanie przez prezydenta sędziego SN Krzysztofa Wesołowskiego do przewodniczenia zgromadzeniu wyborczemu, po tym jak wolę kandydowania na kolejną kadencję zgłosiła obecna prezes Izby Cywilnej Joanna Misztal Konecka, która nie mogła prowadzić zgromadzenia.
Premier Donald Tusk podpisał się pod umocowaniem Wesołowskiego w nowej roli, udzielając tzw. kontrasygnaty, podobno przez niedopatrzenie jego urzędniczego otoczenia, które nie sprawdziło, że chodzi o tzw. neosędziego, co wzburzyło część środowiska prawniczego i starych sędziów SN.
Dwóch z nich z Izby Cywilnej: były jej prezes Dariusz Zawistowski i sędzia Karol Weitz, zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kontrasygnatę premiera oraz decyzję prezydenta, apelując do WSA, by szybko wstrzymał ich wykonanie ze względu na zwołanie zgromadzenia wyborczego IC. Premier Tusk opublikował z kolei na portalu X, że w oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej podjął decyzję o uchyleniu kontrasygnaty, co jest precedensem.
WSA przekierował jednak skargę tych dwóch sędziów do prezydenta Andrzeja Dudy.