Postanowienie wydał jednogłośnie trzyosobowy skład sędziów: Julia Przyłębska (przewodnicząca), Krystyna Pawłowicz (sprawozdawca) i Bogdan Święczkowski.
"Trybunał Konstytucyjny podzielił argumentację wnioskodawcy [czyli I prezes SN Małgorzaty Manowskiej - red.] i przyznał, iż zabezpieczenie to jest niezbędne dla należytej ochrony praw małoletnich realizujących obowiązek szkolny, ich rodziców, jak i pracowników placówek oświatowych zagrożonych zwolnieniami z pracy, a także dla zapewnienia skuteczności ewentualnego przyszłego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności kwestionowanych regulacji, których wejście w życie określone zostało na 1 września 2024 r." - czytamy w komunikacie SN.
Czytaj więcej
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że TK wydał zabezpieczenie w stosunku do rozporządzenie minister edukacji Barbary Nowackiej. Wstrzymane rozporządzenie dotyczy zmian w organizacji lekcji religii.
Lekcje religii po nowemu? Skutki trudne do odwrócenia
Zdaniem TK, przepisy zaskarżonego rozporządzenia „mogą ingerować w istotne i społecznie doniosłe wartości konstytucyjne oraz prawa podmiotowe dzieci i ich rodziców w zakresie wychowania i nauczania”.
Zgodził się także z Małgorzatą Manowską, że brak zabezpieczenia uniemożliwiłby albo co najmniej utrudnił wykonanie orzeczenia, gdyż konieczne stałoby się „wzruszenie wszystkich działań prawnych i faktycznych, które zostałyby podjęte w placówkach oświatowych na terenie całego kraju, jak chociażby wdrożenie planowanych w rozporządzeniu rozwiązań dotyczących organizacji nauczania religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych, co wiązałoby się m.in. z redukcją wymiaru czasu pracy zatrudnionych nauczycieli lub całkowitym zwolnieniem części z nich.”