W odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej” w sprawie stanu prac nad wprowadzeniem możliwości takich dwustronnych doręczeń Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało, że wciąż trwają konsultacje wewnątrzresortowe i póki co nie można wskazać terminu wejścia zmiany w życie.
„Wstępne założenia projektu zakładają, że będzie on ograniczony do określonych pism procesowych i wniosków składanych co do zasady w postępowaniu apelacyjnym, zażaleniowym oraz wywołanym wniesieniem skargi na orzeczenie referendarza sądowego. Natomiast możliwość wnoszenia pism za pośrednictwem portalu informacyjnego w postępowaniu karnym w projektowanych przepisach, jest ograniczona do środków odwoławczych, a także odpowiedzi na środek odwoławczy i dalszych pism w toku postępowania odwoławczego oraz wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku” – czytamy w odpowiedzi resortu.
Czytaj więcej
MS popiera umożliwienie wnoszenia cyfrowych pism do sądów. To pomysł adwokatury, która chce wiedzieć, kiedy będzie zrealizowany.
Koncepcja ta jest zgodna z postulatami samorządów adwokatów i radców prawnych podnoszonymi już od dawna.
– Cieszymy się, że te postulaty spotkały się ze zrozumieniem i że doręczenia nie zostaną wprowadzone dla wszystkich pism naraz, ale początkowo tylko dla postępowania odwoławczego i apelacyjnego. Tam pism jest mniej, więc można łatwiej się wdrożyć w używanie systemu – mówi Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA.