Do czasu zakończenia procedury wszyscy odwoływani prezesi i wiceprezesi sądów zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków służbowych — informuje MS.
Co zarzuca minister Bodnar sędzi Frydrych
W opublikowanym na stronie MS komunikacie, resort uzasadnia rozpoczęcie procedury odwołania Katarzyny Frydrych tym, że na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach, a następnie prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach została powołana w oparciu o przepisy znowelizowanej ustawy o ustroju sądów powszechnych, które wykluczyły udział samorządu sędziowskiego w procesie powoływania prezesów sądów. W przypadku awansu do Sądu Apelacyjnego, powołanie Frydrych odbyło się dekretem Zbigniewa Ziobry wydanym 17 lipca 2023 r., czyli zanim Katarzyna Frydrych opuściła resort sprawiedliwości, gdzie była wiceministrem odpowiedzialnym za nadzór administracyjny nad sądownictwem..
Powołanie Katarzyny Frydrych na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości miało miejsce 8 kwietnia 2021 r. Sędzia zajmowała je przez dwa lata — do listopada 2023 r.
- Przyjmując stanowisko zastępcy człowieka, który niszczył wymiar sprawiedliwości, godziła się na jego działania. W naszym środowisku utraciła autorytet oraz zdolność honorową - mówili dziennikarzom sędziowie apelacyjni.
Resort zauważa także, że sędzia Frydrych złożyła podpis na liście poparcia sędzi Dagmary Pawełczyk-Woickiej kandydującej do Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w sposób nieprawidłowy, zgodnie z ustawą z 8 grudnia 2017 r.