Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowany przez resort sprawiedliwości.
Zgodnie z przyjętym projektem do składu Rady sędziowie będą wybierani przez sędziów, w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. 15 sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybieranych przez wszystkich polskich sędziów, a nie – jak do tej pory – przez Sejm.
W dniu ogłoszenia wyników wyborów ustać ma działalność w Krajowej Radzie Sądownictwa dotychczasowych osób zasiadających w Radzie (starych sędziów – członków Rady).
Projekt przewiduje, że do Rady nie będą mogli kandydować nowi sędziowie — powołani przy udziale obecnej KRS. Jak pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej”, przewidziano jednak pewną furtkę dla tych, którzy awansowali przy udziale obecnej KRS, ale wrócili do poprzedniego sądu – na poprzedni, niższy wakat za swoją zgodą. Chodzi na przykład o kazus sędzi Anny Kalbarczyk.
Czytaj więcej
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowany przez resort sprawiedliwości. Chodzi o wybór 15 sędziów – członków KRS.