W podjętej uchwale Krajowa Rada Sądownictwa odniosła się do żądania Prokuratora Generalnego wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego. Żądanie PG, o jakim mowa w uchwale KRS, dotyczy sędziego Aleksandra Stępkowskiego z Sądu Najwyższego, który zajmował się sprawą postanowienia Marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu posła Mariusza Kamińskiego.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła postanowienie Marszałka Sejmu ws. mandatu Mariusza Kamińskiego
Przypomnijmy, iż były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego zastępca Maciej Wąsik w rządzie PiS skierowali odwołania od postanowienia marszałka Szymona Hołowni o wygaśnięciu mandatów poselskich. Zostało ono wydane po wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 20 grudnia 2023 roku, zgodnie z którym politycy zostali skazani na dwa lata pozbawienia wolności za niedozwolone działania operacyjne podczas "afery gruntowej".
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie zgodzili się z taką decyzją, jako argument wskazali przede wszystkim fakt ułaskawienia ich przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2015 roku.
Odwołania samych polityków trafiły bezpośrednio do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, odwołania z 3 stycznia 2024 roku zostały wniesione za pośrednictwem Marszałka Sejmu do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Wyznaczony do sprawy Wąsika sędzia w Izbie Pracy wydał postanowienie o przekazaniu jej do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, która 4 stycznia uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu posła Wąsika. Dzień później Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła decyzję marszałka Sejmu w sprawie wygaśnięcia mandatu poselskiego Kamińskiego. Sędzia Stępkowski zapewniał, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej orzekała na podstawie akt zgromadzonych
od 29 grudnia 2023 r. - Dysponowaliśmy całością materiału w tej sprawie - przekonywał.