Dalej IOZ stwierdziła, że złożenie przez rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba wniosku o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej, "nie wynika z nieznajomości przez niego przepisów prawa czy też mylnej interpretacji lub oceny obowiązującego prawa, ale z instrumentalnego postępowania Rzecznika świadomie skierowanego przeciwko sędziom, a w konsekwencji również autorytetowi Państwa. Takie działanie było nakierowane na efekt mrożący sędzi oraz innych sędziów, aby trzymać ich w niepewności oraz strachu i w ten sposób zniechęcić ich do niezależności i niezawisłości przy stosowaniu prawa”. Według IOZ kolejna sprawa ścigania sędziego za wydane orzeczenia i stosowanie prawa europejskiego "każe zastanowić się, czy osoby reprezentujące taki sposób myślenia i postępowania posiadają warunki do sprawowania funkcji Rzeczników Dyscyplinarnych Sądów Powszechnych”.
Te słowa zabolały Piotra Schaba na tyle, że postanowił "publicznie odnieść się do argumentów przedstawionych w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego".
"Nie budzi wątpliwości, iż „sposób myślenia i postępowania” narzucany sędziemu, jako kwalifikacja etyczna mająca uzdatniać go do pełnienia czynności służbowych, zakładać winien prostą negację fundamentów prawnych Państwa Polskiego zapisanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej." - czytamy w oficjalnym komunikacie Rzecznika. - "Tak sformułowane stanowisko, przedstawione jako racja publicznego zdyskredytowania osoby sędziego, któremu powierzono pełnienie funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wykracza najjaskrawiej poza obszar argumentacji faktycznej i prawnej, i któremu – w każdym układzie okoliczności – należny jest szacunek wynikły z należytego pojmowania pozycji ustrojowej organów wymiaru sprawiedliwości." - twierdzi Piotr Schab.
Schab przypomina, że 14 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie stwierdził niezgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej zapisów Traktatu o Unii Europejskiej, dopuszczających nakładanie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ultra vires środków tymczasowych odnoszących się do ustroju i właściwości polskich sądów oraz trybu postępowania przed polskimi sądami. Jego zdaniem, "czynienie Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych publicznego zarzutu o charakterze osobistym, iż nie zignorował w swych działaniach służbowych przepisu art. 190 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej rodzi potrzebę refleksji nad prawdziwością zasadniczego do niedawna założenia o niepodważalności fundamentów instytucji państwa prawa".
"Oświadczam zatem, że niezależnie od form nacisku sięgających mej godności osobistej, jako Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych realizować będę obowiązki nakazane prawem mego Państwa. Nie porzucę również przekonania, że postawa taka stanowi sedno wymagań stawianych sędziom, zaś ich naruszenie godzi w fundamenty służby publicznej sprawowanej w zgodzie z art. 178 ust. 1 Konstytucji RP." - czytamy w komunikacie.
Sędzia składa zawiadomienie do prokuratury na "egzekutorów Ziobry"
Do prokuratury trafiło zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa przez głównego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba i jego zastępcę Michała Lasotę. Chodzi o dyscyplinarkę dla stołecznej sędzi apelacyjnej, która domagała się wykonania orzeczenia ETPCz - informuje portal oko.press.