SN: Wierzyciel zgubił wyrok, ale nic się nie upiecze

W postępowaniu o ponowne wydanie utraconego orzeczenia (nakazu) sąd nie bada, czy roszczenie nim objęte uległo przedawnieniu.

Publikacja: 11.04.2022 19:21

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, ważnej zwłaszcza dla dłużników, którzy sądzą, że przez lata nieprowadzona egzekucja nie może być skutecznie wszczęta ze względu na przedawnienie.

Dług sprzed 20 lat

Kwestia ta wynikła w sprawie egzekucyjnej z wniosku Marcina M. przeciwko Radosławowi i Alicji T. – dłużnikom. A konkretniej o ponowne wydanie mu nakazu przyznanego jeszcze w 2002 r. i zaopatrzonego w klauzulę wykonalności w 2009 r., na podstawie którego prowadzono egzekucję, ale nie w pełni skuteczną, więc umorzoną. Oryginał nakazu komornik mu zwrócił, ale w trakcie zmian miejsca zamieszkania musiał go zagubić – jak twierdził. Dłużnicy oponowali, wskazując, że nie uprawdopodobnił on nawet utraty dokumentu ani tego, by zmieniał miejsce zamieszkania, więc chcieli, by jego wniosek o nowe orzeczenie sąd oddalił.

Sąd rejonowy tak uczynił, uznając, że wprawdzie doszło do utraty dokumentu, ale na skutek noweli kodeksu postępowania cywilnego art. 782 § 1, który wszedł w życie 21 sierpnia 2019 r., sąd odmawia nadania klauzuli wykonalności (bez niej wyrok, nakaz zapłaty nie może być egzekwowany), jeżeli z okoliczności sprawy i treści tytułu egzekucyjnego wynika, że objęte nim roszczenie uległo przedawnieniu. Chyba że wierzyciel przedstawi dokument, z którego wynika, że doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia. Przepis ten wprowadzono w interesie dłużników i ma on ograniczać tzw. hodowanie długów latami.

Wierzyciel nie dał za wygraną, wskazując w odwołaniu, że rola sądu w postępowaniu o wydanie nowego orzeczenia jest ograniczona i sąd nie może badać zarzutów dłużnika zmierzających do zakwestionowania istnienia wierzytelności (długu), w tym jego przedawnienia. Jak stanowi art. 794 k.p.c., „sąd ogranicza badanie do faktu utraty tytułu wykonawczego”. Rozpatrując zażalenie, Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie: sędziowie Justyna Mosór, Radosław Florek i Ewa Malinka, powziął wątpliwości, które skierował w pytaniu prawnym do Sądu Najwyższego – Czy w postępowaniu o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego, uregulowanym w art. 794 k.p.c. sąd bada, czy roszczenie objęte tytułem wykonawczym uległo przedawnieniu?

Przyjęcie, że w tym postępowaniu jest to niedopuszczalne, spowodowałoby zmianę zaskarżonego orzeczenia poprzez uwzględnienie wniosku wierzyciela, gdyż udowodnił on utratę oryginalnego nakazu – argumentował skład pytający.

Dłużnik też ma broń

Sąd Najwyższy, w składzie sędziowie SN: Dariusz Zawistowski, Teresa Bielska-Sobkowicz i Karol Weitz, przychylił się do stanowiska wierzyciela, podejmując uchwałę, że w postępowaniu o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego sąd nie bada, czy roszczenie objęte tytułem wykonawczym się przedawniło (art. 794 k.p.c.).

– W razie ponowienia egzekucji na podstawie odtworzonego orzeczenia dłużnik nie jest zupełnie bezbronny i może powoływać się na przedawnienie, ale musi wytoczyć tzw. powództwo opozycje, które nie jest proste, musi je opłacić oraz wykazać, że upłynął odpowiedni okres, którego wierzyciel nie przerywał – wskazuje dr Jarosław Świeczkowski, komornik.

Sygnatura akt: III CZP 44/22

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Jacek Siński, radca prawny, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

To trafne orzeczenie, ponieważ przedmiotem tej procedury jest wyłącznie wydanie – na podstawie ściśle określonych przesłanek – nowego orzeczenia w miejsce utraconego, co niestety nierzadko się zdarza. Kwestia przedawnienia wymaga natomiast innego tzw. spornego postępowania.Odtworzenie wyroku czy nakazu nie jest trudne, gdyż nawet jak zagnie teczka sprawy w sądzie, to pewne dokumenty mają strony, pełnomocnicy, i są zapisy w różnych repertoriach. Ale zwłaszcza kiedy sprawa się przedłuża, to lepiej tworzyć papierowe kopie ważniejszych dokumentów, by w razie potrzeby z nich korzystać. Dla dłużnika jest to zaś przestroga, że wyroki w zasadzie nie giną i trzeba się liczyć z egzekucją.

To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, ważnej zwłaszcza dla dłużników, którzy sądzą, że przez lata nieprowadzona egzekucja nie może być skutecznie wszczęta ze względu na przedawnienie.

Dług sprzed 20 lat

Pozostało 94% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach