Swoje przemyślenia z okazji obchodów tej uroczystości przedstawił profesor Andrzej Zoll, który w 1989 roku został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, natomiast w 1990 roku został przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej podczas pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich. Już w 1993 roku objął stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Brał również w obradach parlamentu oraz Komisji Konstytucyjnej podczas praw mających na celu uchwalenie Konstytucji.
Profesor wskazał, że okres trwania ustawy zasadniczej wystarczył na jej ocenę - mocnych i słabych stron, dobrych rozwiązań, ale także chwila na to by jej się dokładnie przyjrzeć i wprowadzić ewentualne zmiany. Podkreślił, że takie "poprawki" musiałyby być bardzo przemyślane, nie należy, czy też nawet nie wolno wprowadzać ich ze względu na sytuację polityczną.
Przywołał również moment prac, a następnie uchwalenia Konstytucji - prace były trudne, a uchwalenie nie było takie proste. Rozpatrywane byli liczne projekty z różnych stron, a konieczne było wypracowanie odpowiedniego kompromisu. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego brał udział w obradach, bez prawa do głosowania, ale z prawem do wypowiedzi. Jego zdaniem najbardziej dyskusyjnymi kwestiami był status samego TK, czy miałby pozostać jako osobny organ czy może Izba Konstytucyjna Sądu Najwyższego, samo sądownictwo powszechne również miało wzmagać sporne opinie.
Kontrowersje wzbudzała również tzw. powszechna wykładnia prawa, czyli obowiązująca interpretacja danych przepisów, która tworzyła konflikt między Trybunałem Konstytucyjnym a Sądem Najwyższym - w opinii sędziów SN ich orzeczenia mogą się opierać jedynie na ustawie, a nie na jej interpretacji dokonanej przez innych sędziów.
W swoim wywiadzie profesor obalił również popularny mit jakoby autorem tekstu preambuły był jedynie premier Tadeusz Mazowiecki - autorem tekstu jest redaktor Stefan Wilkanowicz, a profesor Zoll był "listonoszem" tego tekstu. Przekazał go Mazowieckiemu oraz Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, którzy następnie opracowali na jego podstawie znaną nam preambułę.