To już trzeci w ostatnim czasie projekt zmian w Sądzie Najwyższym, jaki trafił do Sejmu. Wcześniej swoje propozycje przedstawili prezydent Andrzej Duda oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany w SN (chodzi głównie o likwidację kwestionowanej przez TSUE Izby Dyscyplinarnej) mają odblokować wypłatę środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Co zawiera najnowszy projekt? Po pierwsze, utworzenie w miejsce dotychczasowych izb Sądu Najwyższego dwóch nowych izb – Izby Prawa Prywatnego oraz Izby Prawa Publicznego.
Do właściwości Izby Prawa Prywatnego należeć mają sprawy dotychczas rozstrzygane przez Izbę Cywilną, Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz częściowo do Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Dla Izby Prawa Publicznego właściwe będą natomiast sprawy dotąd należące do właściwości Izby Karnej oraz częściowo Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Ustawa wprowadza rozwiązanie, zgodnie z którym w razie wydania przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie, skargi kasacyjne w postępowaniu cywilnym rozpatrywana będą co do zasady przez sądy apelacyjne.
Skarga kasacyjna od orzeczenia sądu będzie mogła być skierowana do Sądu Najwyższego, jeżeli zostanie złożona przez Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich lub Rzecznika Praw Dziecka. Jednocześnie w każdej sprawie sąd drugiej instancji zobowiązany będzie przekazać odpis skargi kasacyjnej Sądowi Najwyższemu, który w terminie 60 dni od dnia jej przekazania będzie mógł postanowić o jej przyjęciu do rozpoznani.