Mechanizm warunkowości pozwala Komisji Europejskiej blokować wypłaty środków unijnych za naruszenia praworządności i traktatów. I zgodnie z dzisiejszym wyrokiem TSUE, takie działanie nie narusza traktatów. Jednak dla Polski może oznaczać to koniec unijnego wsparcia.
Według Andrzeja Zolla rząd ma tylko jedno rozwiązanie - może wyeliminować wszystkie kwestie, które są sprzeczne zarówno polskim prawem, nawet Konstytucją jak i prawem unijnym.
W momencie, gdy TSUE rozprawiało o możliwości użycia mechanizmu warunkowości wobec Polski, Trybunał Konstytucyjny rozprawiał nad tym, czy jest on zgody z polską Konstytucją.
Czytaj więcej
Mechanizm warunkowości, pozwalający Komisji Europejskiej blokować wypłaty unijne za naruszenie praworządności, nie narusza unijnych traktatów - orzekł w środę pełny skład Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i oddalił w całości skargi Polski i Węgier. Otwiera to drogę do odebrania funduszy Polsce za łamanie praworządności.
Profesor ocenia ją jako zwykłą prowokację, biorąc pod uwagę również to, kto pełnił funkcję sprawozdawcy - sędzia Stanisław Piotrowicz. Wobec tego równie ciężko jest przewidzieć jak zachowa się wobec wyroku TSUE nasz rząd. Były Rzecznik Praw Obywatelskich obawia się, że może to być początkiem wojny między Unią a Polską, która skończyłaby się najprawdopodbniej polexitem. "W dzisiejszych czasach raczej powinniśmy się do Unii zbliżać, a nie iść na zwarcie" jak powiedział dla onet.pl.