Podczas posiedzenia, które odbyło się w dniach 5-6 grudnia 2013 r., europejscy ministrowie sprawiedliwości dyskutowali m.in. o:
- Projekcie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady w sprawie postępowania upadłościowego. Projekt zmiany ma na celu poprawę skuteczności rozwiązań prawnych w zakresie transgranicznych postępowań upadłościowych i dostosowanie ich do obecnych priorytetów w polityce Unii Europejskiej w zakresie rozwoju i funkcjonowania rynku wewnętrznego. Zmiany zmierzają w kierunku ulepszenia przepisów wywołujących obecnie wątpliwości w orzecznictwie oraz trudności w praktycznym stosowaniu (jak np. przepisów określających główne miejsce prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę).
- Projekcie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych. Projekt ten przewiduje wprowadzenie instytucji europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym, wykonywanego bezpośrednio w innym państwie członkowskim. Nakaz ma prowadzić do zabezpieczenia roszczenia, pozostawiając egzekucję roszczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym procedurze krajowej. Instrument ma mieć zastosowanie wyłącznie w sprawach mających skutki (charakter) transgraniczne, np., gdy wierzyciel zamieszkuje w innym państwie niż to, w którym ulokowany jest rachunek dłużnika.
W trakcie Rady dyskutowano również nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (UE) nr 1215/2012 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. Celem projektu jest:
- umożliwienie wejścia w życie Porozumienia w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego, którego Polska nie jest stroną– art. 89 pkt 1 Porozumienia wiąże jego datę wejścia w życie z wejściem w życie stosownych zmian w rozporządzeniu 1215/2012;