Specjaliści w dziedzinie finansów, administracji, statystycy, prawnicy, programiści, część kierowników, a także filolodzy i dziennikarze są wśród pracowników najbardziej zagrożonych konkurencją AI - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w ogłoszonym we wtorek raporcie „AI na polskim rynku pracy".
Według analiz PIE, prawie 3,7 mln ludzi pracuje w Polsce w 20 zawodach najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji, wśród których 60 proc. większość stanowią kobiety. Pomimo większej ogólnej liczby pracujących w Polsce mężczyzn niż kobiet, to one mocniej mogą odczują skutki rozwoju AI. Zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
AI wpłynie na pracę 28 proc. kobiet
Prawie 2,2 mln pań pracuje bowiem w zawodach i na stanowiskach, które (szczególnie w usługach i sprzedaży) są w grupie najbardziej narażonych na zmiany związane z wprowadzeniem AI, w tym na automatyzację. Jak szacują eksperci PIE, w tej grupie 20 zawodów jest zatrudnionych aż 28 proc. wszystkich pracujących w Polsce kobiet i 17 proc. (1,5 mln) mężczyzn.
Czytaj więcej
Off Radio Kraków kończy eksperyment, w ramach którego audycje na antenie tego radia prowadzili „dziennikarze” wygenerowani przez sztuczną inteligencję - poinformował Marcin Pulit, likwidator w Radiu Kraków.
Kobietom nie pomoże tu fakt, że są często lepiej wykształcone od mężczyzn (częściej mają dyplom wyższej uczelni), bo – jak przypominają eksperci PIE – zmiany technologiczne, które wynikają z rozwoju sztucznej inteligencji, są komplementarne właśnie z wiedzą i umiejętnościami lepiej wykształconych pracowników. A ci stanowią aż 82 proc. osób pracujących w 20 zawodach najbardziej narażonych na wpływ AI.