Wprawdzie dla dwóch trzecich pracowników z zagranicy najważniejszym czynnikiem przy wyborze oferty pracy jest wysokość wynagrodzenia (podobnie zresztą jak w przypadku Polaków), lecz znaczenie płacy nieco spadło w porównaniu z zeszłym rokiem, gdy była to kluczowa kwestia dla 91 proc. ankietowanych obcokrajowców – wynika z ogłoszonego w poniedziałek raportu “Kierunek Polska. Pracownicy z zagranicy na polskim rynku pracy” przygotowanego przez agencję zatrudnienia Randstad we współpracy z SW Research.
Raport podsumowuje wyniki badania, które pod koniec zeszłego roku objęło 700 pracowników z zagranicy, w tym głównie z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Nepalu. Co drugi z badanych miał ponad pięcioletnie doświadczenie zawodowe, a większość, bo ponad sześciu na dziesięciu z nich, stanowiły osoby z wyższym (44 proc.) lub średnim wykształceniem. Niestety, często oznacza to dla nich konieczność podjęcia pracy poniżej kwalifikacji zawodowych.
Czytaj więcej
Pomimo 20-proc. podwyżki minimalnego wynagrodzenia w Polsce, praca sezonowa za granicą nadal jest opłacalna. Ale konkurencja na Zachodzie wzrosła.
Chociaż niemal połowa cudzoziemców pracuje poniżej kwalifikacji, 94 proc. deklaruje zadowolenie z obecnych warunków zatrudnienia
Ten typowy problem imigrantów zarobkowych na całym świecie widać także w badaniu Randstad. Tylko niespełna co piąty z badanych cudzoziemców pracuje w Polsce w swoim zawodzie. Są też tacy, choć nieliczni (6 proc.), którzy mogą mówić o awansie kompetencyjnym, ale największa grupa — 48 proc. badanych — pracuje poniżej zdobytych wcześniej kwalifikacji.
Pomimo to, niemal wszyscy ankietowani cudzoziemcy deklarują zadowolenie z obecnych warunków zatrudnienia w naszym kraju (94 proc.), co autorzy raportu tłumaczą również podejściem pracodawców. W swoich programach benefitów firmy coraz lepiej odpowiadają na potrzeby i oczekiwania pracowników, także tych z zagranicy, dla których — poza odpowiednim wynagrodzeniem — ważną kwestią jest też płatny urlop (53 proc. wskazań), rodzaj umowy (48 proc.) czy zapewniona przez pracodawcę opieka zdrowotna i transport do pracy (26 proc.).