Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej dekadzie tego stulecia zatrudnienie w najwyżej opłacanych branżach i specjalizacjach rosło w krajach Unii Europejskiej znacznie szybciej niż w najgorzej opłacanych zawodach – wynika z najnowszego raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy Eurofound. Według jej danych w latach 2011–2023, gdy w Unii Europejskiej przybyło 14,3 mln nowych miejsc pracy, aż 11,6 mln znalazło się w górnym kwintylu, wśród 20 proc. najlepiej opłacanych stanowisk.
Było to m.in. efektem przyspieszonego po wybuchu pandemii rozwoju nowych technologii, który w latach 2019–2023 przełożył się na prawie 10-proc. wzrost zatrudnienia specjalistów ICT w krajach Unii. W połowie zeszłego roku ich liczba sięgała już 4,9 mln i była ponaddwukrotnie większa niż w 2011 r. Ten wzrost byłby jeszcze szybszy, gdyby nie fala zwolnień, która uderzyła w branżę IT na przełomie 2022 i 2023 r.
Większe zatrudnienie w administracji publicznej, w edukacji i opiece zdrowotnej
Takiego hamulca nie miała druga pod względem tempa wzrostu zatrudnienia grupa zawodowa, którą byli specjaliści od biznesu i administracji. W połowie 2023 r. w krajach Unii pracowało już (w różnych sektorach) 9,2 mln tych specjalistów, o 6 proc. więcej niż pięć lat wcześniej i prawie dwa razy więcej niż w 2011 r. Przyczynił się do tego przyspieszony w wyniku pandemii wzrost zatrudnienia w sektorze publicznym, w tym administracji publicznej, w edukacji i opiece zdrowotnej.
Czytaj więcej
Ponad siedmiu na dziesięciu pracowników planuje zmianę profesji, którą częściej będzie teraz wymuszał rozwój AI.