W całej Unii Europejskiej setki milionów zwierząt hodowlanych przez całe życie uwięzionych jest w małych klatkach. Wiele milionów innych spędza w klatkach znaczną część swojego życia. W klatkach żyją nie tylko kury nioski. Dotyka to też miliony królików, świń, przepiórek, kaczek i gęsi. Tymczasem Europejczycy, zapytani o swoje poparcie dla lepszej ochrony zwierząt gospodarskich i sprawy ich dobrostanu, odpowiadają, że chcą takiej zmiany. Aż 94 proc. mieszkańców Europy uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna, a 82 proc. uważa, że zwierzęta te powinny być lepiej chronione.
W 2018 r. ruszyła zapoczątkowana przez fundację Compassion in World Farming Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej”. Fundacja wraz ze swoim polskim oddziałem i 170 organizacjami z całej Europy zebrały pod Inicjatywą niemal 1,4 mln podpisów. Następnie złożyła je w Komisji Europejskiej. Niedawno Inicjatywę zdecydowanie poparł Parlament Europejski. Dzisiaj za wprowadzeniem zakazu chowu klatkowego opowiedziała się Komisja Europejska. KE przewiduje przy tym, że zakaz zacznie obowiązywać w 2027 r. Do końca 2023 r. zamierza „przedstawić wniosek ustawodawczy mający na celu wycofanie i ostateczny zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich gatunków i kategorii zwierząt, o których mowa w Inicjatywie". Zajmie się też kwestią produktów importowanych z państw spoza UE, zobowiązując się do rozważenia „wprowadzenia zasad lub norm dotyczących produktów importowanych, które byłyby równoważne z zasadami obowiązującymi w UE".
- Nadszedł naprawdę długo oczekiwany dzień. Czekaliśmy na tę decyzję prawie 3 lata, bo tyle zajął cały proces związany z naszą inicjatywą obywatelską. To wielki sukces i dziś Komisja Europejska zrobiła duży krok, żeby pewna epoka dla zwierząt się skończyła – skomentowała Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej”.