Mamy podpisaną umowę między innymi z chińską firmą prowadzącą strefę bezcłową, która jest zainteresowana zakupem polskich produktów rolnych i żywnościowych – zapowiada Łukasz Osiński, prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej. Izba w ramach Nowego Bursztynowego Szlaku planuje sprzedaż nadwyżek rolnych wyprodukowanych przez polskich rolników.
Uruchomienie Nowego Bursztynowego Szlaku (NAR) obejmuj rozwój korytarzy handlowo-naukowo-informacyjnych, integrujących dynamicznie rozwijające się rynki z obsługą towarową, finansową, usługową i potencjałem gospodarczym z Europy Środkowej. NAR to transformacja i rozwój łańcuchów eksportu/importu/inwestycji i innych powiązań, a w tym handlowych i poza handlowych, pomiędzy UE, regionami Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Przedsiębiorcy zlokalizowani w samym centrum węzła łączącego osie północ-południe/wschód-zachód (Europa Środkowa), oraz wszyscy uczestnicy, którzy znajdują się na osiach NAR, będą w najlepszej pozycji do wykorzystania nowej tworzącej się globalnej rzeczywistości biznesowej. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej a także wspierany przez lokalne rządy, fundusze finansowe i inne organizacje lub firmy.
Czytaj więcej
Problemy rolników, choć realne, nie wynikają z Zielonego Ładu i zboża z Ukrainy – twierdzą eksperci. „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza raport „Ziarno niezgody: analiza protestów rolniczych” przygotowanego przez Instytut Finansów Publicznych.
Polska ekspansja w Afryce i Azji
– Nowy Bursztynowy Szlak ułatwi wymianę handlową na niespotykaną dotąd skalę. Proszę sobie wyobrazić, że NAR jest w stanie spiąć kraje o ludności przekraczający 1 mld osób, bez uwzględniania Indii i Chin, które to kraje też są zainteresowane współpracą w ramach naszego projektu. Już widzimy ogromne zainteresowanie naszym projektem wśród państw leżących na trasie Nowego Bursztynowego Szlaku – komentuje Łukasz Osiński.
Izba poprzez Nowy Bursztynowy Szlak planuje wspierać innowacyjne, proekologiczne i pro klimatyczne rozwiązania i technologie, między innymi poprzez promowanie wodoru jako potencjalnego nośnika energii przyszłości. Obsługujący ten zakres tematyczny Europejski Instytut Wodoru (EHI), powstały dzięki CECC, zapewnia wsparcie w zakresie technologii wodorowych, certyfikacji itp., wspomagając tym samym dekarbonizację.