Materiał partnera: Syngenta Polska
Centralne miejsce w unijnym Zielonym Ładzie zajmują strategie bioróżnorodności i „Od pola do stołu". Kładą one nacisk na ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności europejskiego rolnictwa. Czy te cele wzajemnie się nie wykluczają?
Te cele nie mogą się wykluczać. Obecnie każda firma, niezależnie od reprezentowanego sektora, zdaje sobie sprawę, że jej model biznesowy musi być nie tylko rentowny, ale także zrównoważony. Wymaga tego nasza planeta i oczekują konsumenci. Dla Syngenty oznacza to duże inwestycje i intensywną współpracę z różnymi organizacjami, naukowcami i rolnikami, aby uczynić zrównoważony rozwój opłacalnym. Wbrew powszechnie panującej opinii rolnicy naprawdę dobrze wiedzą, że zrównoważona produkcja oraz ochrona gleby i bioróżnorodności to konieczność. Dobra kondycja ziemi uprawnej, efektywne zapylanie, czysta woda są niezbędne do dobrego gospodarowania. Dlatego coraz więcej rolników stawia na zrównoważone rozwiązania.
Co oznacza zrównoważone rolnictwo? Czy koncepcja ta wpisuje się w Zielony Ład?
Zrównoważone rolnictwo to produkcja żywności ograniczająca wpływ na środowisko, umożliwiająca efektywne wykorzystanie zasobów, np. gleby, wody, środków ochrony roślin, nawozów i energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji. Nasza firma promuje zrównoważone praktyki rolnicze od wielu lat. Szkolimy rolników, jak prawidłowo i bezpiecznie stosować nasze produkty, organizujemy i finansujemy system zbiórki opakowań po pestycydach. W ramach programu Operation Pollinator wspieramy owady zapylające i faunę pożyteczną w gospodarstwach, dostarczając bezpłatne mieszanki nasion roślin miododajnych do wysiewu na obrzeżach pól. Ostatnio uruchomiliśmy także program LivinGro, który ma pomóc znaleźć sposoby ograniczenia degradacji gleby w Europie, głównie zmniejszyć wpływ zanieczyszczeń na jej bioróżnorodność. Pracujemy też nad nowymi odmianami roślin, które będą zapewniały stabilny plon mimo nieprzewidywalnych warunków pogodowych wynikających ze zmian klimatu. Działania te wpisują się w zrównoważone cele ONZ i w koncepcję Zielonego Ładu, wspierając ochronę środowiska i jednocześnie zwiększając produkcję oraz rentowność upraw.