Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w dniach 23-24 czerwca przewodził 14. szczytowi krajów BRICS (Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki – red.) w Pekinie i dialogowi wysokiego szczebla w sprawie globalnego rozwoju. W swoim przemówieniu szczegółowo wyjaśnił znaczenie „globalnej inicjatywy na rzecz rozwoju” i „globalnej inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa”, a także wezwał wszystkie kraje do współpracy, aby stawić czoła wszelkim zagrożeniom i wyzwaniom, wspólnie budować globalne partnerstwo na rzecz rozwoju oraz wnieść mądrość i siłę BRICS do społeczności międzynarodowej w celu rozwiązywania trudności rozwojowych i światowego deficytu pokoju.
Okres burzliwych zmian
Pandemia koronawirusa wciąż się rozprzestrzenia, konflikt rosyjsko-ukraiński trwa i przybiera na sile, a świat wchodzi w okres burzliwych zmian. Jednak bez względu na zmiany w sytuacji międzynarodowej zjawiska takie jak multipolaryzacja i globalizacja gospodarcza będą rozwijać się nieustannie w środku światowych zawirowań.
Czytaj więcej
Przywódca Chin odmówił odwiedzenia swego „strategicznego partnera” Władimira Putina. Pekin cały czas utrzymuje dystans wobec Rosji.
Dążenia ludzi tej epoki do zapewnienia pokoju, rozwoju i współpracy, a także do osiągania obopólnych korzyści nie zmienią się, a pragnienie lepszego życia Chińczyków i Polaków nigdy nie ustanie. 73-letnia historia stosunków chińsko-polskich mówi nam, że między oboma krajami istnieje znacznie więcej wspólnych interesów niż różnic, a dialog, współpraca i obopólne korzyści to cenne doświadczenia wyniesione z naszych dwustronnych relacji.
Wzajemne zaufanie
Im bardziej burzliwa jest sytuacja międzynarodowa, tym większa jest konieczność wzmacniania wzajemnego zaufania politycznego. W lutym tego roku prezydent Andrzej Duda wziął udział w ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, pokazując, że przyjaźń chińsko-polska może wytrzymać próbę zmieniającej się sytuacji międzynarodowej. Prezydent Xi Jinping i prezydent Duda odbyli wspólne spotkanie, podczas którego obie strony osiągnęły konsensus w sprawie współpracy dwustronnej, i stworzyli nowe strategiczne wytyczne dla relacji chińsko-polskich. Dali tym samym wyraźny sygnał, że oba kraje są zaangażowane we wzmacnianie przyjaznej i wzajemnie korzystnej współpracy w nowej rzeczywistości.