Ostatni dzień roku szkolnego bez pracy ponadwymiarowej

Zwyczajowo przyjęło się, że nauczyciel, który ma zaplanowane godziny zajęć ponadwymiarowych w dniu zakończenia roku szkolnego (piątek), nie może domagać się wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

Czy uniewinniony nauczyciel dostanie dodatki do pensji?

SN wyjaśni, czy nauczycielowi, w przypadku uniewinnienia w postępowaniu dyscyplinarnym, wypłaca się dodatki, do których nabył prawo jeszcze przed okresem zawieszenia.

Środkami z dotacji można sfinansować naukę nauczycieli

Niepubliczna szkoła podstawowa może pokryć z dotacji koszty specjalnych kursów i szkoleń dla nauczycieli jako formę doskonalenia zawodowego, gdy jest to związane z pracą z uczniami.

Prawo głosu mają także organizacje, które nie działają na terenie placówki

W składzie komisji konkursowej, która ma wyłonić dyrektora szkoły, powinni się znaleźć przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych, nawet jeśli ich członkowie nie są zatrudnieni w tej placówce.

Emerytura nauczycielska od 1 września 2024 r.

Nauczyciele, którzy nie chcą czekać na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, od 1 września 2024 r. będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z wcześniejszej emerytury, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego.

Informacja publiczna: emerytowany dyrektor szkoły lepiej chroniony

Prywatność dyrektora szkoły znajduje się pod ochroną, w czasie kiedy jest on już na emeryturze – wynika z wyroków sądów administracyjnych. Jego dane nie mogą zostać udostępnione, nawet jeśli dotyczą istotnej społecznie kwestii.

Śmierć ucznia i odpowiedzialność placówki. Ważny wyrok

W internacie, gdzie podopieczni toczą normalne życie, nie da się ciągle obserwować każdego z nich, a dzięki temu zapobiec takiej tragedii jak samobójstwo – uznał sąd.

Rada pedagogiczna nie ma głosu w sprawie nagród

Dyrektor szkoły decyduje samodzielnie o przyznaniu przez siebie nagrody nauczycielowi.

Dyrektor szkoły może określić wysokość pensji

Osoba niebędąca nauczycielem może otrzymać wyższe wynagrodzenie. Przepisy nie wskazują jasno, w jakiej formie ma być wydane upoważnienie do przyznania takiego uposażenia.

Rozporządzenie podpisane. MEN: Rekordowe podwyżki dla nauczycieli

Wynagrodzenie nauczycieli początkujących ma wzrosnąć o 33 proc., a nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 30 proc. - tak zakłada podpisane we wtorek rozporządzenie płacowe.

Do pracy z dziećmi po bardziej szczegółowej weryfikacji

Wszystkie placówki, w których prowadzona jest praca z dziećmi, muszą dokładnie sprawdzać pedagogów. Także obcokrajowców.

Nauczyciele nie chcą, by o ich płacach decydowali politycy

Obywatelski projekt ustawy przewiduje wyższe podwyżki dla nauczycieli niż te zapowiedziane przez rząd.

Nauczyciele nie powinni chorować. Długa nieobecność wpływa na zatrudnienie

Mniejsza dyspozycyjność spowodowana długotrwałą chorobą może stanowić jedno z kryteriów doboru do zwolnienia nauczyciela - uznał we wtorek SN. SN: Wielomiesięczna nieobecność może wpłynąć na zatrudnienie nauczycieli

Minister odwoła pierwszego rektora

Naruszenie prawa zdyskwalifikuje rektora nowej uczelni publicznej.

Szkoły muszą inaczej liczyć odpis na fundusz socjalny

Od 1 stycznia 2024 r. zmienia się sposób naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za nauczycieli będących emerytami lub rencistami oraz pobierających nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Szkoły muszą zmienić regulamin funduszu zfśs.

Nauka przez praktykę i wsparcie psychologa

Zmiany w oświacie to bardzo szeroki temat. Reforma systemu jest nieunikniona, jeśli chcemy zadbać o przyszłość naszych dzieci – mówi Sebastian Górski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Dotacja nie pokrywa wszystkich kosztów szkoły

Szkoły niepubliczne mogą być finansowane przez władze publiczne, ale dofinansowanie takie nigdy nie może być pełne, ale jedynie częściowe.

W budżetach nie ma pieniędzy na obiecane podwyżki dla nauczycieli

Za obietnicą podwyżek dla nauczycieli musi iść wzrost subwencji oświatowej, którą dysponują samorządy terytorialne.