Adam Bodnar podaje w nim kilkanaście przykładów działań sędziego Schaba jako rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów aktywistów, którzy sprzeciwiali się m.in. reformom wprowadzonym przez PiS. Niektórzy z nich zostali ukarani sankcjami dyscyplinarnymi np. za to, że stosowali w swojej pracy orzeczniczej prawo europejskie.
Piotr Schab nie widzi w swoim postępowaniu niczego niewłaściwego, podkreślając, że działał w ramach prawa, a zarzuty nazywa nadużyciem. Podkreśla , że nadal pozostaje prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, pomimo prób, jego zawieszenia przez ministra sprawiedliwości.
Czytaj więcej
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o wszczęciu procedury odwołania sędziego Piotra Schaba ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sędzia od 18 stycznia 2024 roku zostaje zawieszony w pełnieniu czynności.
Czytaj więcej
Ja prawa nie złamałem. Przestrzegam go – mówi „Rz” sędzia Piotr Schab, zawieszony prezes SA w Warszawie i rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych.
Drugą gościem programu Rzecz o Prawie była prof. Gertruda Uściańska, była prezes ZUS, która wyraziła swoje niezadowolenie z powodu sposobu jej odwołania ze stanowiska (za pośrednictwem mediów społecznościowych). Według prof. Uściańskiej funkcjonowanie Zakładu, który od kilku tygodni nie ma prezesa, nie jest jednak zagrożone. Uściańska odniosła się również do planowanego deficytu w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który w 2028 r. może sięgnąć ponad 100 miliardów złotych.
Podczas programu wypowiedziała się na temat pomysłów wprowadzenia emerytur stażowych, włączenia rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, a także zniesienia przywilejów emerytalnych dla niektórych grup zawodowych, co mogłoby poprawić stan finansów ZUS.