Od 8 rano 22 października kanał tematyczny OFF, prowadzony przez Radio Kraków, ma być niemal w całości tworzony przez narzędzia sztucznej inteligencji. Ma to być forma „eksperymentu medialno-badawczego” który ma sprawdzić, czy AI jest bardziej szansą, czy zagrożeniem dla mediów. System ten ma udawać trzy osoby. Żadna z tych osób jednak realnie nie istnieje. Pojawia się więc pytanie, kto poniesie odpowiedzialność, jeśli podczas audycji kogoś znieważą lub naruszą dobra osobiste.
Czytaj więcej
Ustawa o sztucznej inteligencji pozwoli karać tych, którzy wykorzystują systemy zakazane: wykorzystujące ludzkie słabości czy identyfikujące orientację seksualną – mówi dr Michał Nowakowski z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, partner odpowiedzialny za AI & CyberSeC w ZP Zackiewicz & Partners.
– To, że nie obowiązuje jeszcze pełen pakiet przepisów dotyczących sztucznej inteligencji, nie oznacza, że nie znajdziemy odpowiednich rozwiązań w obowiązujących przepisach dotyczących choćby odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych, czy inne czyny niedozwolone. Systemy sztucznej inteligencji są narzędziem, i jeśli ktoś korzystając z tego narzędzia wyrządzi nam szkodę, możemy żądać, by ją naprawił lub zrekompensował – mówi prof. Marek Świerczyński adwokat z kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.
– Wykorzystując AI w naszej działalności ponosimy za to odpowiedzialność. Podobnie, jeśli ktoś naruszy nasze prawa korzystając z komputera czy telefonu – dodaje.
Sztuczna inteligencja w radiu. Odpowiedzialność nie z AI Aktu, ale prawa karnego, cywilnego i prasowego
I faktycznie, AI Akt nie znajdzie w tym wypadku zastosowania, gdyż jeszcze w pełni on nie obowiązuje. Nie potrzeba tu jednak nowych przepisów – art. 38 prawa prasowego stanowi, że odpowiedzialność cywilną za naruszenia spowodowane publikacją ponosi nie tylko autor, ale też redaktor (lub osoba która spowodowała publikację) oraz wydawca. W tym wypadku brakuje tylko tego pierwszego (podobnie jak np. w przypadku publikacji anonimowych, gdy redakcja nie może ujawnić autorstwa). Ale dwaj pozostali wciąż odpowiadają. Podobnie jest w zakresie prawa karnego, np. zniesławienia (212 kk).