Warto zapłacić, by móc odliczać

Kto świadczy usługi zwolnione, będzie mógł zrezygnować z tego zwolnienia i odzyskiwać podatek.

Publikacja: 07.12.2021 11:47

Warto zapłacić, by móc odliczać

Foto: Adobe Stock

Jedną z korzystnych nowinek, które przynosi tzw. Polski Ład, jest możliwość wyboru opcji opodatkowania w sytuacji, gdy zasadniczo dany podatnik VAT nie płaci, bo świadczy usługi zwolnione. Taką będą zapewne zainteresowane banki i inne firmy z branży finansowej. Jednak korzyści mogą odnieść także firmy z innych branż. Nowe przepisy ustawy o VAT nie dotyczą bowiem konkretnych sektorów gospodarki. Będzie mógł skorzystać z nich każdy podatnik, u którego nawet niewielka część działalności to usługi zwolnione.

Można sporo odzyskać

Zwolnienie z VAT oznacza brak formalności związanych z jego rozliczaniem. Jednak firmy z branży finansowej nie są podatnikami VAT i w związku z tym nie mają prawa do odzyskania VAT od wydatków ponoszonych w związku ze swoją działalnością gospodarczą. Jeśli nawet usługi finansowe stanowią tylko część działalności danej firmy, to i tak nie może ona odzyskiwać całego VAT od zakupów i musi stosować tzw. wskaźnik struktury sprzedaży. W ten sposób tenże VAT naliczony jest kosztem i może wpływać na ogólny poziom cen danej firmy dla klientów.

Unijna dyrektywa w sprawie VAT (2006/112/WE) daje możliwość wprowadzenia krajowych przepisów, które pozwalałyby podatnikowi na rezygnację ze zwolnienia. Taką opcję wprowadziły już m.in. Austria, Belgia, Francja i Niemcy, a od 1 stycznia 2022 r. także Polska.

Przewidziana w nowych przepisach rezygnacja ze zwolnienia będzie dotyczyła szeregu usług finansowych, ale nie będzie takiej możliwości w stosunku do usług ubezpieczeniowych. Będzie można natomiast opodatkować m.in.:

- transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet;

- zarządzanie funduszami;

- udzielanie kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług;

- udzielanie poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług, a także zarządzania gwarancjami kredytowymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę;

- przyjmowanie depozytów środków pieniężnych, prowadzenie rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług;

- obrót instrumentami finansowymi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.

Opodatkowanie usług finansowych możliwe będzie wyłącznie w relacjach biznesowych, tj. z innymi podatnikami VAT. Przy tym wybór opcji opodatkowania będzie musiał objąć wszystkie tego typu świadczenia realizowane na rzecz podatników. Opodatkowanie jedynie wybranych usług oraz stosowanie zwolnienia w odniesieniu do pozostałej części nie będzie możliwe.

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków

Jak się opodatkować

Procedura „przejścia do świata VAT" ma być dość prosta. Firma, która zdecyduje się na tę opcję, powinna złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia usług finansowych do naczelnika lokalnego urzędu skarbowego. Powinna to zrobić przed początkiem okresu rozliczeniowego, w którym rezygnuje ze zwolnienia. Jeśli zaś nie jest jeszcze podatnikiem VAT – powinna się zawczasu zarejestrować jako podatnik VAT czynny.

Decyzję o wejściu w reżim VAT warto zawczasu starannie przemyśleć. Nie będzie można bowiem wycofać się z niej przed upływem dwóch lat, licząc od początku okresu rozliczeniowego, w którym dany podatnik zaczął stosować opodatkowanie usług finansowych. Ewentualny powrót do zwolnienia trzeba będzie zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego stosownym oświadczeniem.

Wybór opodatkowania świadczonych usług finansowych może skutkować obniżeniem kosztów działalności. Tym samym może się poprawić efektywność finansowa danego przedsiębiorcy. Może to nawet wpłynąć na obniżkę cen usług świadczonych przez taką firmę na rzecz partnerów biznesowych. Rzecz jasna, opłacalność przejścia na VAT wymaga indywidualnych kalkulacji w przypadku każdej firmy.

Piotr Stryjewski, doradca podatkowy w kancelarii Paczuski Taudul

Korzyści z nowych regulacji mogą odnieść nie tylko podmioty z branży finansowej (banki lub firmy pożyczkowe). Może to być dobre rozwiązanie także np. w branży deweloperskiej, gdzie powiązane spółki w ramach grupy udzielają sobie wzajemnie pożyczek. W związku ze świadczeniem usług zwolnionych z VAT podmioty takie muszą zatem stosować tzw. współczynnik VAT, co oznacza w praktyce brak prawa do odliczenia części VAT naliczonego. Wybór opcji opodatkowania VAT usług finansowych może więc rozwiązać ten problem. Mogą się jednak pojawić trudności związane z tym, że ta opcja może być stosowana tylko do relacji biznesowych (usług B2B). Przykładowo, gdy banki będą udzielały kredytów osobom fizycznym prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą, będą zobowiązane do weryfikacji, na jakie potrzeby będzie udzielany kredyt. Jeśli będzie dotyczył ściśle biznesu tej osoby, to opcję VAT będzie można stosować do tego kredytu. Nie będzie to jednak możliwe, gdy kredyt ma być przeznaczony np. na prywatne mieszkanie czy jego wyposażenie.

Czytaj więcej

Jak "Polski Ład" wpłynie na zarobki - poradnik

Jedną z korzystnych nowinek, które przynosi tzw. Polski Ład, jest możliwość wyboru opcji opodatkowania w sytuacji, gdy zasadniczo dany podatnik VAT nie płaci, bo świadczy usługi zwolnione. Taką będą zapewne zainteresowane banki i inne firmy z branży finansowej. Jednak korzyści mogą odnieść także firmy z innych branż. Nowe przepisy ustawy o VAT nie dotyczą bowiem konkretnych sektorów gospodarki. Będzie mógł skorzystać z nich każdy podatnik, u którego nawet niewielka część działalności to usługi zwolnione.

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie