Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach opowiedziała się w czwartek za odrzuceniem projektu noweli, który ma znieść obowiązek uzasadniania wyroków w sprawach karnych na formularzach.
Czytaj więcej
Uzasadnienia wyroków w sprawach karnych tworzone według wzoru ustalonego przez resort sprawiedliwości mogą niebawem odejść do lamusa. Sejm rozpoczął właśnie pracę nad nowelą, która ma znieść tę formę uzasadniania orzeczeń.
Formularze uzasadnień wyroków. Jest projekt ze zmianami
Mowa o projekcie nowelizacji kodeksu postępowania karnego autorstwa Polski 2050. Zakłada on zniesienie art. 99a. Zgodnie z tym przepisem uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji sporządza się na formularzu według wzoru ustalonego przez resort sprawiedliwości.
Formularze wprowadzono do procedury karnej w 2019 r. Ich celem miało być skrócenie i skonkretyzowanie uzasadnień orzeczeń, tak aby były bardziej zrozumiałe dla stron postępowania. Miały też przyśpieszyć i ułatwić sędziom sporządzanie uzasadnień.
Według prawników formularze jednak nie sprawdziły się. Obowiązek ich stosowania negatywnie oceniło w ankiecie Naczelnej Rady Adwokackiej ponad 50 proc. sędziów i ponad 80 proc. adwokatów. Od lat adwokatura zabiegała też o zniesienie tego rozwiązania.